CUMHURİYET ‘İN GENÇLERİ GÖRDESLİ ŞEHİT MAKBULE HANIMA YÜRÜDÜ
Akhisar Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Spor Kulübü her yıl olduğu gibi bu yılda Cumhuriyet Bayramı Haftasında Doğa Yürüyüşü Etkinliğini , Kurtuluş Savaşımızın kazanılmasında önemli rol oynayan kadın kahramanlarımızdan , Gördesli Şehit Makbule Hanımın Kocayayla mevki Harlak Deresindeki ebedi istirahatgahına yaptı.
Tarih: 28.10.2019 09:11:29/ 1817okunma / 0yorum

Akhisar Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Spor Kulübü her yıl olduğu gibi bu yılda Cumhuriyet Bayramı Haftasında Doğa Yürüyüşü Etkinliğini , Kurtuluş Savaşımızın kazanılmasında önemli rol oynayan  kadın kahramanlarımızdan , Gördesli Şehit Makbule Hanımın Kocayayla mevki Harlak Deresindeki ebedi istirahatgahına yaptı.

Okulun Beden Eğitimi Öğretmeni Özgür Morbel ; Her yıl yaptığımız doğa yürüyüşümüze farklı bir anlam katmak istedik. Bu yıl ki yürüyüşümüzün  teması Cumhuriyetin kadın kahramanı Şehit Makbule Hanımı ziyaret etmek olarak belirledik. Öğrencilerimize hem doğayı tanıtma, sağlıklı yaşam ve obezite hakkında uygulamalı bilgi vermenin yanı sıra ;  Cumhuriyetimizin kazanılmasında büyük emekleri olan kahramanlarımızı tanıtmayı hedefledik. Araçlar ile Akhisar-Sındırgı-Gördes ‘in birleşim noktası olan Akkocalı köyü ,  Kocayayla Mevki - Şahinkaya Mezrasına kadar araçlar ile ulaşım sağladık. Buradan etkinliğimizin rehberi ve yürüyüş lideri , araştırmacı Emekli Öğretmen İsmet Uçar´ın rehberliğinde Şehitliğimize kadar 14 km yaya intikal olarak gerçekleştirdik. Emekli Öğretmen İsmet Uçar´ın zaman zaman bölge ve Şehit Makbule Hanımın ve dönem tarihi hakkında verdiği bilgiler eşliğinde canlı bir tarih dersini de işlemiş ve neredeyse zaman tünelinde bir yolculuk yapmış olduk. Şehidimizin baş ucunda duamızı ederek İstiklal Marşımızı okumanın manevi huzurunu yaşadık. Etkinliğimize destek veren  değerli öğretmenim Sayın İsmet Uçar ‘a şükranlarımızı sunuyoruz  dedi.

Yürüyüş Lideri ve Rehberi İsmet Uçar ; Bu gün burada Akhisar Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen , öğrenci ve idarecileriyle yaptığımız Cumhuriyet Tarihimizde iz bırakan kahramanlarımızdan , Şehit Makbule Hanımın kabrine bir doğa yürüyüşü ve dönem tarihi hakkında bilgi yolculuğu yaptık.

Özellikle bana eski öğrencim  de olan Beden Eğitimi Öğretmeni Özgür Morbel ‘in teklifi geldiğinde hiç tereddüt etmeden severek kabul ettim. Bende bir şehit torunuyum . Ananem Yunan askerlerinin zulümlerini bizzat yaşamış .Çocukluğumda tüm bu olayları bizzat ananemim kendi ağzından dinlemiş birisi olarak, bu tür etkinlikleri çok önemsiyor ve destekliyorum.

Şehit Makbule Hanım 12 yaşında öksüz kaldıktan sonra kendi işini kendi görerek hayatını idame ettirmiş , silah kullanmayı ve at binmeyi öğrenmiş cesur bir Türk kızıdır. Usturumcalı Halil Efe ile evlenmiş olup Akıncılara katılmıştır. Yunan birliklerini bir çok baskınlar düzenleyerek ağır zayiatlar  vermişlerdir. Yine bir baskın esnasında Çorlak mevkinde başından vurularak  şehadete ermiştir Halil Efe, eşi Makbule Hanım´ın aziz naşını bilinmeyen bir yere (Yunanlıların eline geçmemesi amacıyla) gizlice defnetmiş ve kabir yeri bir sır gibi saklanmıştır. Şehit Makbule Hanım´ın mezar yerinin nerede olduğu konusu tam 78 yıl bir sır olarak kaldıktan sonra Haziran 2000´de zamanın Balıkesir Ordu Donatım Okulu Komutanı Tüm General Kâmil Erdal Sipahinin ve merhum İbrahim Ethem Akıncı´nın oğlu Burhan Cahit Akıncı´nın gayret ve teşvikleri ve Balıkesir Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi okutmanı Zekeriya Özdemir´in çalışmaları sonucunda, Harlak Deresinde Dereçatı mevkiinde bulunmuştur. Mezarın bulunmasıyla beraber Gördes Belediyesi de mezarın trafında çevre düzenleme çalışmaları yapmıştır.

 Bana bu etkinlikte öğrencilerimize milli bilinç yaratma  fırsatı veren Okul Müdürümüz İsmail Karabıçak´a ve Beden Eğitimi Öğretmeni eski öğrencim Özgür Morbel´e teşekkür ederim dedi.

Okul Müdürümüz İsmail Karabıçak ; Okulumuz Öğretmenleri ,idarecileri ve öğrencileriyle her yıl geleneksel hale getirdiğimiz Cumhuriyet Haftası Doğa Yürüyüşü etkinliğimizi bu yıl Kurtuluş Mücadelesinde çok ciddi faydalıklar göstermiş olan ve bu yörede Kuva-i Milliye olarak görev yapmış olan , Şehit Mücahit Gördesli Makbule Hanımın kabrine gerçekleştirmiş olmanın manevi huzuru içerisindeyiz. Kurtuluş mücadelesinde Şehit Şerife Bacılar , Kara Fatmalar ,Halime Çavuşlar , Şehit Makbule´lerin inanç , azim ve kararlılığı ile kazanılmıştır. Elli Öğrencimizin ile iştirak ettiğimiz Doğa Yürüyüşü  Sportif bir etkinliğini , canlı bir tarih dersine çeviren çok değerli İsmet Uçar hocama , Beden Eğitimi Öğretmeni Özgür Morbel´e,  Müdür yardımcım Figen Taran´a , Okul Aile Birliği Başkanım Sevil Akbıyık´a ,okulumuzun değerli öğretmenleri ve personellerinden Ayfer Uzun , Bilgi Uslu , Ahsen Zengil , Ahmet Semerci´ye , katılım sağlayan tüm öğrencilerime ve dahası bize her daim ulaşım desteği sağlayan Akhisar Belediye Başkanı Sayın Besim Dutlulu´ya teşekkürlerimi sunarım dedi.

Bilgi Kaynağı ; Gördes Kaymakamlığı İnternet Sayfasındandır.

Milli Mücadele Kahramanı Şehit Makbule Hanım

Kurtuluş Döneminde Türk Kadınının Destanı 
Tarih boyunca Türk kadını, hayatın her safhasında erkeğinin yanında yer alarak sorumlulukları paylaşmıştır. Kurtuluş Savaşında vermiş olduğu büyük mücadelede erkeği ile omuz omuza yerini almış, düşmana karşı silahı ile savaşarak, cepheye mermi taşıyarak, yaralı askerleri tedavi ederek, silah ve giyecek imal ederek, vatanın kurtuluşunda ve bugünlere ulaşmamızda hak sahibi olmuştur.
Ayrıca Türk kadınının, Çanakkale´de askeri, ekonomik, sosyal, kültürel alanlarda göstermiş olduğu faaliyetler; Milli Mücadele döneminde daha aktif rol üstlenmesine zemin hazırlamış ve Yeni Türk Devleti´nin yapılandırılması sürecinde de kadının, toplumun tamamlayıcı, birleştirici, dinamik ve modern unsuru olmasında etkili olmuştur.


Özellikle Anadolu kadınları, Kurtuluş Savaşı´nda Türk kadınını emsalsiz bir yüceliğe yükseltmiştir. Bu kahraman Türk kadınlarından biri de gencecik yaşında Milli Mücadelede eşi Halil Efe ile birlikte dağlara çıkan, işgalci Yunan kuvvetlerine karşı silahlı mücadele veren ve bir çatışmada şehit düşen Makbule Hanım´dır. 


Kurtuluş Savaşı´nın en çetin zamanları
1919´da başlayan Yunan işgali, Manisa´ya, Salihli´ye, oradan Gördes´e kadar ilerler. Temmuz 1920´de Gördes´e saldırılsa da, savaş´ın en şiddetli geçtiği yerlerden biri olan bu beldeye, en büyük zarar, bir yıl sonrasında Mayıs 1921´de verilir.

 
Kınalı Kuzu Gördesli Makbule Hanım
Ve o sıralarda bir düğün vardır. Gördesli Makbule Hanım ile Halil Efe´nin düğünü. Gördes, işgal altında olduğundan, sade bir düğünle Demirci´de evlenirler. Fakat ne yazık ki evlilikleri, kurtuluş mücadelesinin gölgesinde, kısa sürecektir.


Evliliklerinin ilk aylarında Halil Efe, milli mücadeleye katılmak için eşinden gizli hazırlıklar yapar. Fakat Makbule Hanım durumu anlar. Yine de eşine bir şeyler belli etmez ama bir yandan içi rahat değildir. Eşi, düşman işgaline karşı koyacakken, eli kolu bağlı şekilde evde oturacak olmaya gönlü razı gelmez. Bu düşünce bir ok gibi saplanır yüreğine.
Kocası Halil Efe düşmanla savaşmak isterken, Makbule Hanım´da durmadı. O, çocukluğundan beri bugünler için yetiştirilmiş bir asker gibiydi. Arkadaşları ona: "Asker Makbule" derdi. Silâh kullanmayı ve ata binmeyi de öğrenmişti. Birinci Dünya Savaşı´nda babasını, Yemen Savaşı´nda da ağabeyini şehit veren Makbule´yi annesi büyütmüştü. Bütün bunlar Makbule´yi bu mücadeleye her anlamda hazır hale getirmişti.


Makbule Hanım Milli Mücadeleye katılmak istediğini kocasına söyleyemez. Bu yüzden kocası Milli Mücadeleye katılmak için evden çıkar çıkmaz, hazırlanıp arkasından gizlice onu takip eder. Halil Efe arkadaşlarının yanına geldiğinde Makbule Hanım´da çalıların arasına gizlenmiştir. Çalıların yaptığı sesten dolayı fark edilen Makbule Hanım, kocası Halil Efe´nin tüm ısrarlarına rağmen geri dönmek istememiş ve Milli Mücadeleye katılmak istediğini ve düşmana karşı çarpışmak istediğini belirtmiştir. Halil Efe ve diğer efeler ikna olmasa da en sonunda efelerin komutanı Kaymakam İbrahim Ethem Bey´e ağlayan gözlerle, bu manevi değeri yüksek müdafaadan mahrum kalmak istemediğini söyler. Makbule Hanım´ın kararlılığını gören İbrahim Ethem Bey kendisine bir şans tanır ve aralarına alır.

 

Gözü Pek, Yüreği Cesur
Makbule Hanım, her baskında yanına, elinden hiç ayırmadığı Japon filintasını alır, düşmandan ele geçirdiği doru atına biner, müfrezenin artçısı olarak birliğin gerisindeki yeri alırdı. Ata, efelerin çoğundan daha iyi biner, tehlike anında silahı herkesten önce o ateşlerdi. Akıncı kollarıyla beraber Demirci, Gördes, Simav ve Sındırgı dağlarında dolaşan Makbule Hanım, en ümitsiz zamanlarda bile efeleri cesaretlendirir ve her çarpışmada kahramanca savaşırdı. Kocasıyla beraber iki defa pusuya düşürüldü, fakat bunlardan ustaca sıyrılmasını bildi. Güvemdere muharebesinin kazanılmasında, kahramanlığıyla büyük rol oynadı. Bozulup çekilen müfrezeleri yüreklendirip, onların düşmana yeniden taarruz etmelerini sağladı.
Makbule Hanım´ın Şahadeti


Efelerin yerlerini tespit eden düşman birlikleri hazırlıksız yakaladıkları kuvvetleri ateşe tutarlar. Çatışma oldukça sert geçer ve iki taraf da zayiat verir. Çatışmanın durup düşman birliklerinin geri çekilmesi üzerine Efeler bulundukları siperlerden çıkıp Makbule Hanım´ı ararlar. Ancak ne sağ kalanlar arasında, ne de şehit olan efeler arasında göremezler. Az ileride düşman ölülerinin olduğu yere baktıklarında ise, yerde boylu boyunca yatan şehit olmuş Makbule Hanım´ı görürler. Tarihler 17 Mart 1922 yılını göstermektedir.


İbrahim Ethem Bey hatıralarında: "Uzaktan gelen bir kurşun Makbule´yi şehit etti. " der. Efeler, daha yirmisinde Rabb´ine kavuşan Makbule´yi, Sındırgı, Gördes ve Demirci üçgeninde kalan Koca Yayla mevkiinde, kanlı elbiseleriyle, gözyaşları içinde defnettiler. Defin merasimini İbrahim Ethem Bey şu şekilde anlatmaktadır: Defnederken bütün etraf çocuk gibi ağlıyordu. Nasıl ağlanmaz ki 22 yaşından da genç Gördes kızımın gür ve kumral saçları başından ileriye uzanmış, zalim düşman kurşununun akıttığı beyni, bu uzun saçlar üzerine bir nur gibi akmış, hayata doymak değil, hayatın zevkini henüz yeni tatmaya başlamış ve görmüş, gözleri yarı açık, süzgün ve ağlar bir vaziyette. Bu ilahi manzara, bu levha-i hazin ve matem karşısında ağlamamak mümkün mü? Evvela Türklük, Türk kadınlığı, saniyen, Gördes Salisen Ailesi, Makbule Hanım´la ne kadar iftihar etse azdır. Öyle ümit ediyorum ki şu kadının namı hatıra-i millete unutulmaz.


78 Yıl Sonra Aralanan Sır
Halil Efe, eşi Makbule Hanım´ın aziz naşını bilinmeyen bir yere (Yunanlıların eline geçmemesi amacıyla) gizlice defnetmiş ve kabir yeri bir sır gibi saklanmıştır. Şehit Makbule Hanım´ın mezar yerinin nerede olduğu konusu tam 78 yıl bir sır olarak kaldıktan sonra Haziran 2000´de zamanın Balıkesir Ordu Donatım Okulu Komutanı Tüm General Kâmil Erdal Sipahinin ve merhum İbrahim Ethem Akıncı´nın oğlu Burhan Cahit Akıncı´nın gayret ve teşvikleri ve Balıkesir Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi okutmanı Zekeriya Özdemir´in çalışmaları sonucunda, Harlak Deresinde Dereçatı mevkiinde bulunmuştur. Mezarın bulunmasıyla beraber Gördes Belediyesi de mezarın trafında çevre düzenleme çalışmaları yapmıştır

 

 

 









Kaynak: HABER MERKEZİ

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
HABER İHBAR HATTI
HABER İHBAR HATTI
0552 478 12 81
ETKİNLİKLER İPTAL
ETKİNLİKLER İPTAL
Sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve üst kuruluşları, birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek olan etkinlikler pandemi sebebiyle ertelendi.
VALİLİK BİR KEZ DAHA UYARDI
VALİLİK BİR KEZ DAHA UYARDI
Türkiye Cumhuriyeti Manisa Valiliği, yardım toplama adı altında gerçekleştirilen dolandırıcılıklara ilişkin vatandaşların dikkatli olması hususunda bir kez daha uyarıda bulundu.
İLÇE TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ BİLGİLENDİRİYOR
İLÇE TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ BİLGİLENDİRİYOR
Bitkisel üretimi artırmak, verim ve kaliteyi yükseltmek, üretim maliyetlerinin karşılanmasına katkıda bulunmak, sürdürülebilirliği sağlamak, kayıtlılığı arttırmak ve çevreye duyarlı alternatif tarım tekniklerinin geliştirilmesine yönelik olarak destekleme yapılmasına ilişkin Bakanlığın 2021/31 sayılı Uygulama Tebliği yayımlandı.
AKHİSAR WORLDFOOD KLASİĞİNİ BOZMADI
AKHİSAR WORLDFOOD KLASİĞİNİ BOZMADI
Gıda ve İçecek üreticilerinin ve Türkiye´nin önde gelen alıcılarının buluşma noktası olan WorldFood İstanbul Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı bu sene 28. kez 25-28 Kasım 2020 tarihlerinde İstanbul Tüyap Fuar & Kongre Merkezi´nde açıldı.
ŞEHİR İÇİ OTOBÜSLERİNDE HES KODU ZORUNLU
ŞEHİR İÇİ OTOBÜSLERİNDE HES KODU ZORUNLU
Akhisar şehir içi otobüslerinde HES Kodu sorgulamasının zorunlu hale geldi.
FAYDASIZ İŞLERİ TERK ETMEK KULLUĞUN GÜZELLİĞİNDENDİR
FAYDASIZ İŞLERİ TERK ETMEK KULLUĞUN GÜZELLİĞİNDENDİR
Muhterem Müslümanlar! Okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: “(Müminler) boş söz işittikleri zaman ondan yüz çevirirler ve ‘Bizim yaptıklarımız bize, sizin yaptıklarınız da size! Esen kalın. Bizim cahillerle işimiz yok´ derler.”[
VALİLİKTEN YENİ TEDBİRLER
VALİLİKTEN YENİ TEDBİRLER
Türkiye Cumhuriyeti Manisa Valiliği tarafından koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında yeni kararlar alındı.
MİLLET İTTİFAKI KADIN KOLLARI BİR ARAYA GELDİ
MİLLET İTTİFAKI KADIN KOLLARI BİR ARAYA GELDİ
İyi Parti Manisa İl Kadın ve Aile Politikaları Başkanı Fatma Sencel, İyi Parti Akhisar İlçe Kadın ve Aile Politikaları Başkanı Pakize Yılmaz ve yönetimi ile birlikte Millet İttifakı ortakları Cumhuriyet Halk Partisi Akhisar Kadın kolları ve yönetimine ziyarette bulundu.
AKBUĞA ÇİFTÇİLERİN SORUNLARINA  ÇÖZÜM ARIYOR
AKBUĞA ÇİFTÇİLERİN SORUNLARINA ÇÖZÜM ARIYOR
Akhisar Ziraat Odası Başkanı Ahmet AKBUĞA Manisa´da 2 ayrı noktada devam eden ve yaklaşık 2700 hektarlık Akselendi mahallesini de kapsayan Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Hizmet Geliştirme Projesiyle ilgli çiftçilerle bir araya geldi.
“DAYANIŞMA YAŞATIR, MÜCADELE KAZANDIRIR”
“DAYANIŞMA YAŞATIR, MÜCADELE KAZANDIRIR”
8 Mart Kadın Dayanışma Derneği, “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü” dolayısıyla 25 Kasım Çarşamba günü saat 14.00´te yeni hizmet binasında basın açıklaması düzenledi aynı zamanda yeni dernek binasının açılışı da gerçekleştirildi.
VALİLİK UYARDI
VALİLİK UYARDI
Türkiye Cumhuriyeti Manisa Valiliği tarafından koronavirüs ile mücadele kapsamında tedbirlerin dikkatli uygulanması gerektiği aksi halde yeni tedbir ve yasakların getirilebileceğine yönelik basın açıklaması yapıldı.
‘´KADINA ŞİDDET POLİTİKTİR´´
‘´KADINA ŞİDDET POLİTİKTİR´´
Cumhuriyet Halk Partisi Akhisar Kadın Kolları, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla CHP İlçe Lokalinde basın açıklaması düzenledi.
ERDAYIOĞLU´NA TİCARET İL MÜDÜRLÜĞÜ´NDEN ZİYARET
ERDAYIOĞLU´NA TİCARET İL MÜDÜRLÜĞÜ´NDEN ZİYARET
Manisa Ticaret İl Müdürü Muharrem Özel ve Manisa Ticaret İl Müdürlüğü´nde görevli Denetçi Hüseyin Kartal, Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Erdayıoğlu´nu makamında ziyaret etti.
AK-EK GAZİ EKMEKÇİ´DEN BİR İLK
AK-EK GAZİ EKMEKÇİ´DEN BİR İLK
Akhisar´da temelleri 1999 yılında atılan Ak-Ekmekçi her geçen yıl gelişen teknoloji ile büyüyerek her gün hizmet vermeye devam ediyor.
BAŞKAN ERGÜN, BAŞKAN DUTLULU´YU AĞIRLADI
BAŞKAN ERGÜN, BAŞKAN DUTLULU´YU AĞIRLADI
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu´yu makamında konuk etti.
SİGORTANIZ VAR MI?
SİGORTANIZ VAR MI?
Ülkemizde son zamanlarda yaşanan doğal afetler nedeniyle vatandaş evini, iş yerini sigorta yaptırmaya başladı.
ÖĞRETMENLER GÜNÜ SADE OLARAK KUTLANDI
ÖĞRETMENLER GÜNÜ SADE OLARAK KUTLANDI
Akhisar´da Mustafa Kemal Atatürk´ün öğretmenlere armağan ettiği 24 Kasım Öğretmenler Günü Atatürk Anıtına çelenk konarak kutlandı.
AKHİSAR BELEDİYESİ´NDEN KAPANAN KAHVECİ ESNAFINA NAKİT YARDIMI MÜJDESİ
AKHİSAR BELEDİYESİ´NDEN KAPANAN KAHVECİ ESNAFINA NAKİT YARDIMI MÜJDESİ
Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, koronavirüs salgını sebebiyle yayınlanan genelge sonucu işyerlerini kapatmak zorunda kalan ve ekonomik olarak zor günler yaşayan kahvehane işletmelerine destek olmak için 500 TL nakit yardım yapacaklarını açıkladı.
SÜTÇÜ´DEN DEPREM DEĞERLENDİRMESİ
SÜTÇÜ´DEN DEPREM DEĞERLENDİRMESİ
Deprem Tahmin Uzmanı Kadir Sütçü, 24 Ocak 2020 tarihinden 15 Haziran 2020 tarihine kadar yaptığı 100 tahminden % 94´ünü bilerek %6 yanılma payı oldu.
VALİLİK´TEN YENİ KARARLAR
VALİLİK´TEN YENİ KARARLAR
Koronavirüs salgını kapsamında toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından Manisa Valiliğince yeni kararlar alındı.
KPSS´DE ULAŞIMDA SIKINTI YOK
KPSS´DE ULAŞIMDA SIKINTI YOK
Akhisar şehir içi halk otobüsleri 22 Kasım Pazar günü yapılacak KPSS sınavında hizmete devam edecek.
GÜNEY  “BUGÜN KARA CUMA YAŞADIK”
GÜNEY “BUGÜN KARA CUMA YAŞADIK”
Türkiye Kahveciler Konfederasyonu Denetim Kurulu Üyesi aynı zamanda Akhisar Kahveciler Odası Başkanı Erkin Güney, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında 20 Kasım saat 20.00 itibariyle kapatılacak kahvehaneler ve benzeri işletmeler üzerine açıklamalarda bulundu.
SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ÜCRETSİZ SERVİS
SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ÜCRETSİZ SERVİS
Manisa Büyükşehir Belediyesi, koronavirüs önlemleri kapsamında alınan sokağa çıkma kısıtlaması uygulaması dolayısıyla, il genelinde sağlık çalışanlarının mağduriyet yaşamamaları adına sağlık çalışanlarına yönelik ücretsiz servis hizmeti sağlayacak.
KORONAVİRÜS TESPİT MERKEZİNE KONTEYNER DESTEĞİ
KORONAVİRÜS TESPİT MERKEZİNE KONTEYNER DESTEĞİ
Akhisar Belediyesi´nden koronavirüs tespit merkezine konteyner desteği
CENNET: MÜMİNLERİ BEKLEYEN SONSUZ NİMET
CENNET: MÜMİNLERİ BEKLEYEN SONSUZ NİMET
Muhterem Müslümanlar! Okuduğum ayet-i kerimede Cenâb-ı Hak biz kullarına şöyle buyuruyor: “Şüphesiz iman edip salih amel işleyenler için içlerinde ebedi kalacakları Naîm cennetleri vardır. Allah gerçek bir vaadde bulunmuştur. O azizdir, hikmet sahibidir.”
KARABULUT ŞİRKETLER GRUBUNDAN AÇIKLAMA
KARABULUT ŞİRKETLER GRUBUNDAN AÇIKLAMA
Coronovirüs salgını nedeniyle hafta sonu Karabulut otopark çalışan personel saatlerinde değişiklikler yapıldı.
COVİD-19 PANDEMİSİ SIRASINDA AKCİĞER KANSERİ
COVİD-19 PANDEMİSİ SIRASINDA AKCİĞER KANSERİ
Özel Akhisar Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Gülgün TUNÇAY 1-30 Kasım Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı Hakkında Bilgilendiriyor;
FAALİYET GÖSTERECEK AKARYAKIT İSTASYONLARI
FAALİYET GÖSTERECEK AKARYAKIT İSTASYONLARI
Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında hafta sonu getirilen kısmı sokağa çıkma kısıtlaması süresince açık kalacak akaryakıt istasyonları belirlendi.
İLÇE HIFZISSIHHA KURULUNDAN YENİ KARARLAR
İLÇE HIFZISSIHHA KURULUNDAN YENİ KARARLAR
Akhisar İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu koronavirüs(Covıd-19) salgınıyla mücadele de yeni kararlar aldı.
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
29 Kasım 2020 Pazar
Son Yorumlananlar
AKHİSARDA KONUTTA SORUN BÜYÜK, ÇÖZÜM ZAMAN ALIR
Akhisardaki otopark problemi çözülmeli bi de yaya insanların gezerek alışveriş yapacağı yer olması lazım şehiriçinde.
AKYÜZ KONUŞTU, İDEAL ADAYI YORUMLADI
Şehrimizin aradığı yöneticinin, hizmet yaparken, proje üretirken şehir halkına kulak verecek, ihtiyaçlarını analiz edip belli bir plan çerçevesinde çalışıp, şehir halkının daha iyi hizmet alabilmesi için kendi siyasi tercihlerinin engel olmaması gerekir. Çıktığınız bu yolda Allah gönlünüze göre versin.
YENİ ORTOPEDİ UZMANI GÖREVE BAŞLADI
Hayırlı olsun http://www.avrasyaortopedi.com
YAĞIŞ AKHİSARI TEĞET GEÇECEK
teyit değil teğet olamalı. başlığı düzeltiverin canlar Admin: İlgi ve uyarınız için teşekkür ederim.
Toprak Analizini Yaptır, Verimini Arttır!
Toprak analizi için ücret tarifesi nedir.Analiz için Ne kadar ücret ödenmesi gerekli. Bu konuda gerekli bilginin tarafıma verilmesini arz ederim.
Toprak Analizini Yaptır, Verimini Arttır!
Toprak analizini hangi aylarda yaptırmamız daha uydur.Bu konuda bir takvim var mı Bilgilendirebilirmisiniz.
BURASI DURAK MI?
Egemenlik meydanı durağımız yıllardır aynı yerdedir. Otobüsün duraga yolcu almak için yanaştığındaki sıkıntı yanlış park etmeler ve aras kargonun 3 şeridi ihlal ederek araç yüklemesidir. Resimlerde de yanlış parklar açıkça görülmektedir.
TARAFTAR AKHİSAR YÖNETİMİNE SESLENDİ
Sizin aracılığınızla doğu tribün a b kapısının içerisinde bulunan yönlendirme levhaları ters konulmuş.wc yi büfe büfeyi wc gösteriyor.acil durumlar için bulunduğunuz yer şuan burasıdır yazıyor.kuş bakışı bakıldığında batı tribünü işaretli.Basit ama hoş olmayan görüntüler.o levhaları yapan arkadaşlar ayrıca tebriklerimi iletiverin.ilginize şimdiden teşekkürler.
KENT KONSEYİ MECLİS TOPLANTISI ERTELENDİ
Sevgili Umut Kardeşim; kent meclisinde farklı temsil görevine gelen ve delegasyon olarak teklif edilip, kabul edenlerin (toplantıda hazır bulunan 21 delegemizi ve geçerli mazereti olanları ayrı tutarak) şunu bilmesi lazım. Burası şov yeri değil. Sadece isimlerinin duyulmasını sağlayıp, aday olan, ancak iş icraata geldiğinde ortalıkta görünmeyen şark kurnazlarına şunu diyorum. Her fırsatta koltuk, makam, nam kapmaya çalıştığınızı bu halk öğreniyor. Yazıklar olsun. Bu şehre yakışmıyorsunuz vesselam...
Akhisar Ticaret Borsası Altı Eylül İlkokulu Öğrencilerinden Bir İlk
Her alandaki başarısını, azmini, çalışkanlığını,sıra dışı fikirlerini,her işin mutfağında terleyerek üstesinden gelmeyi düstur edinerek farkındalık yaratan, paylaşımcılığıyla kaliteli bir rehber olan, en önemlisi emeğini mesleğine katık etmiş saygıdeğer meslektaşım, değerli kardeşimi yüreğimin ta derinliğideki dupduru sevgimle kucaklıyor,tebrik ediyorum. İyi ki sizin gibi mesleğine aşık eğitimcilerimiz hala bir nesle nefes oluyor.Bu başarıya imzalarıyla ortak olan ALTI EYLÜL İLKOKULU 4-G sınıfının gelecek vadeden gençlerini gururla tebrik ediyorum.İyi ki varsınız ZÜHRE öğretmenim... ALTAŞ AİLESİ
Dünyada bir garip veya bir yolcuymuş gibi yaşa

Hz. Muhammed
Biyografi
Tüm Biyografiler
aa
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar