DEDEDEN MİRAS LEZZETLER
Akhisar´ın en eski tatlıcılarından Durul ailesi, dededen miras lezzetleri, Akhisar Belediyesi karşısındaki Durul Tatlı & Dondurma adındaki işletmelerinde yeniden Akhisar halkının beğenisine sunuyor
Tarih: 10.9.2020 16:14:31/ 2903okunma / 0yorum

Üretimden satışa değin her alanında yer aldığım tatlı sektöründe, hayal ettiğim işletmeyi üniversiteyi bitirdikten sonra açma fikrine karar verdim ve şu an o mekânın içerisindeyiz diyen Ali Durul, gelecek planlarından, Akhisar´ın damak zevkine hitap ettiğini düşünüp ufak değişikliklerle hayata geçirdiği yeni tatlı türlerinden ve işletme konusundaki merak edilenlere cevap getirdi. Yaz aylarında vatandaşların en uğrak mekânlarından biri olarak ilgiyi üzerinde toplayan Durul Tatlı & Dondurma sahibi Ali Durul konuşmasına kendini tanıtarak başladı. Durul “Ben Ali Durul, 1980 yılında Akhisar´da doğdum. Üniversitede İşletme bölümünden mezun oldum ve çocukluğundan beri iç içe olduğum, hayalini kurduğum aynı zamanda dedemin bizlere mirası tatlıcılık sektörüne geçiş yaptım.

TATLICILIĞI BEN VE AİLEM ÇOK İYİ BİLİYORUZ

Tatlıcılığı ben ve ailem çok iyi biliriz. Üretiminden satışına kadar bütün aşamalarında bulunup ve çalıştık. Perakende olarak böyle bir iş yeri açmak her zaman hayalimdi ve hayal olarak kalmasını istemiyordum açıkçası. Özellikle höşmerim ve Kemalpaşa tatlılarında biraz daha gelişim gösterdik ve bu konuda çok iyi olduğumuzu düşünüyoruz.

FARKLI TARZLARDA ÜRETİME BAŞLADIK

Höşmerim ve kemalpaşa tatlılarında çeşitliliği de arttırdık. Mesela höşmerimde; Antep fıstıklı, cevizli, çikolatalı ve fırın höşmerim gibi farklı tarzlarda üretime başladık. Kemalpaşa tatlısında da bir porsiyonu Jumbo boy olarak tek parçada birleştirip arasına dondurma, manda kaymağı yahut höşmerim ile servis etme şeklinde geliştirdik. Sütlü Kemalpaşa, ekmek kadayıfı, sütlü cevizli tel kadayıf, şekerpare, kalburabastı, sütlü tatlı olarak magnolia, traliçe gibi çeşitli ürünler üretiyoruz.

SON DERECE İDDİALIYIZ

Mesela manda kaymaklı bademli muhallebimizde de son derece iddialıyız. Bu da kendi fikrimiz olmakla beraber Akhisar´a kazandırdık diyebiliriz. Bizden önce pek rağbet görmüyordu ama bizimle beraber bir yükseliş yakaladı, diyebileceğimiz tatlılardan biri ise höşmerim. Ekstra peynir kullanarak üretim yapıyoruz, höşmerimimiz de normalin iki katı peynir bulunuyor.

HÖŞMERİM VE KEMALPAŞADA FARKIMIZ ORTADA

Ayrıca içine Antepfıstığı, ceviz, çikolata gibi lezzetler ekleyip farklı damak tatlarına hitap edecek çeşitler geliştirdik. Bunları Akhisar´da bizim işletmemizden başka hiçbir yerde bulamayacağınıza emin olabilirsiniz. Durul Tatlı & Dondurma olarak höşmerim ve Kemalpaşa da farkımızın ortada olduğunu düşünüyoruz. Mesela Kemalpaşa tatlısını süt ile yaptık, bu ürünümüzde de ekstra peynir kullanımı gerçekleştirdik. Muazzam lezzete sahip olduğunu ve herkesin bu lezzeti denemesi gerektiğini düşünüyorum. Jumbo peynir tatlımızda yine ekstra peynirli.  Tabi ki tatlılarımızın hepsi özeldir buna emin olabilirsiniz.

KIŞ PLANLARI ‘VİŞNELİ EKMEK KADAYIFI´

Mesela kışın vişneli ekmek kadayıfı yapma planlarımız var. Bu da Akhisar´da başka örneğini göremeyeceğiniz bir tatlı olacak. Kışın Akhisar halkının beğenisini kazanacağımızı düşündüğümüz farklı lezzetler ile karşılarına çıkacağız.

SEROTONİN(MUTLULUK VEREN) YENİ KEŞFİMİZ

Serotonin adını verdiğimiz bir tatlı yaptık mesela. İçerisinde çilek parçacıkları, Belçika´dan ithal ettiğimiz krep kırıntısı adında Fransız bisküvisi olarak anılan bir ürünümüz ve Belçika çikolatası yer alıyor. Hepsini harmanlayıp serotonin yani ‘mutluluk veren´ ismini koyduk. İddialı olduğumuz ürünlerden biriside bu. İki çeşidini yapma fırsatı elde ettik henüz, birisi çilekli diğeri de muzlu ilerleyen dönemlerde çeşitlerini tabi ki de arttırmayı düşünüyoruz.

BAŞKA YERDE GÖREMEYECEĞİNİZ ÇİKOLATALI KEMALPAŞA

Zaman içerisinde çikolata ürünleri de eklemeyi ve geliştirmeyi planlıyoruz. Beyoğlu çikolatası tarzında fındıklı, bademli gibi üretim yapmak istediklerimiz de var. Mesela çikolatalı Kemalpaşa tatlımızı da başka bir yerde göremezsiniz.

KIŞ PLANLARI ‘DONDURMALI SICAK HÖŞMERİM´

Ayrıca dondurma satışımız kışında devam edecek. Dondurmalı höşmerim tatlımız var, müşterilerimizde şu sıralar özellikle rağbet gören, dondurma höşmerim karşımı ve üzerinde tahin ve fıstıkların bulunduğu. Kışında yine aynı üretimi yapıp bunu sıcak olarak servis etmeyi planlıyoruz. Güzel lezzetler müşterilerimizi bekliyor. Manda kaymaklı dondurmamız da gayet doğal ve tercih edilen bir ürün. İçerisinde yüzde 25 keçi sütü, inek sütü ayrıca manda kaymağı da bulunuyor. Tamamen doğal sütten elde ettiğimiz, hiçbir katkı maddesi bulunmayan bir ürün. Çikolatalı dondurmamızı da gerçek çikolatadan elde ediyoruz. Limonluyu da yine gerçek limon ve dondurmanın birleştirilmesi ile oluşturduk. Çilekli, antepfıstıklı, karamelli, krokanlı, cevizli, oreolu ve nutellalı dondurma çeşitlerimiz var, doğal ürünlerin lezzete daha da lezzet kattığını düşünerek tamamen doğal ürünler kullanarak ürünlerimizi elde ediyoruz.  Dedemizden kalma bilgileri modernize etmeyi de ihmal etmiyoruz.

DEDEMİZDEN YADİGÂR

Dedemizden yadigâr bu işi tekrar üst düzeylere taşımak istiyoruz. Yıllar öncesinin bir hayaliydi aslında. Komseptini, işletmesini, ürünlerini kendi yaptığım bir tatlıcı dükkânı açmak. Hatta bu iş yerindeki her şeyi kendim yaptı. Duvarda gördüğünüz resimleri dahi kendim çizdim. Kapımızın üzerinde duran tabelada dâhil olmak üzere her karşında emek harcadım. Tatlıyla ilgili yılların verdiği bir bilgi birikimimiz var ve bunu insanlara daha güzel sunmak istedik.  Başarılıda olmaya başladık yani. Seyyar sokak lezzetleri olarak dedemin başlattığı ve fabrikalaştığımız bu sektörü tekrar aynı konuma getirmek istiyoruz. Soma, Ayvalık, Kırkağaç gibi, ilçemizin dışından gelen ‘Buraya da şube açın.´ teklifleri var.  Şehir dışından talepler alıyoruz ama şu anlık böyle bir atılım yapmak yerine emin adımlar ile ilerleyip Franchising alarak şubeleşmek, markalaşmak niyetindeyiz. İmalatımız gıda ve tekstilciler çarşısında. Buradaki tüm ürünlerin üretimini orada hijyenik koşullar altında yapıyoruz ve bu gördüğünüz mekanda halkın beğenisine sunmaya çalışıyoruz. Akhisar´ın en eski tatlıcılarından sayılabilen ailemden sonra bu işi biz yürütme niyetindeyiz. Dededen toruna miras bırakılan tatlı yapma becerisini tüm Akhisar halkının beğenisine kavuşturmayı düşünüyoruz. Altıeylül Gazetesi olarak sizlere de işletmemizi ziyaret ettiğimiz için teşekkür ederim.” dedi.

 

Kaynak: Rüstem Savaş

Anahtar Kelimeler: DEDEDEN MİRAS LEZZETLER
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
HABER İHBAR HATTI
HABER İHBAR HATTI
0552 478 12 81
MABEM HER SÜRECE HAZIRLIKLI
MABEM HER SÜRECE HAZIRLIKLI
Manisa Büyükşehir Belediyesinin 17 ilçede bulunan eğitim kurumu MABEM´de görevli idareci ve öğretmenlere yönelik hizmet içi eğitim semineri düzenlendi. Eğitim seminerinde pandemi sürecinde olası online eğitim verilmesi durumuna yönelik olarak, online eğitim sistemiyle ilgili bilgilendirmeler yapıldı.
AKHİSAR BELEDİYESİ BİSİKLET TRAFİK EĞİTİM PARKI HİZMETE BAŞLADI
AKHİSAR BELEDİYESİ BİSİKLET TRAFİK EĞİTİM PARKI HİZMETE BAŞLADI
Akhisar Belediyesi tarafından hayata geçirilen “Bisiklet Trafik Eğitim Parkı” sayesinde, 7´den 70´e tüm vatandaşlar hem bilinçli bisiklet kullanımını öğrenecek hem de temiz çevre ve sağlıklı bir toplum için Türkiye´ye örnek uygulamalara imza atacak.
ÜLKÜ OCAKLARINDAN VEFA ZİYARETİ
ÜLKÜ OCAKLARINDAN VEFA ZİYARETİ
Ülkü Ocakları Manisa İl Başkanı Nazmi AKÇAY ve Akhisar İlçe Başkanı Adem Duran 3 milyon avroluk teklife rağmen evini Yunanlara satmayan Mihriye YALAZI isimli ev sahibesini ziyaret etti.
BEREKET: MANEVİ BOLLUK
BEREKET: MANEVİ BOLLUK
Muhterem Müslümanlar! Yüce Rabbimiz Kur´an-ı Kerim´de şöyle buyurur: “O memleketlerin ahalisi iman etseler ve günahtan sakınsalardı, elbette onların üstüne gökten ve yerden nice bereket kapıları açardık.”
KAPAKLI´DA MEZARLIK DUVARLARI YENİLENDİ
KAPAKLI´DA MEZARLIK DUVARLARI YENİLENDİ
MANİSA Büyükşehir Belediyesi, Akhisar ilçesine bağlı Kapaklı Mahallesi´nde yıkılan mezarlık çevre duvarlarını yeniden inşa etti.
SAĞLIK BAKANI´NDAN BASIN AÇIKLAMASI
SAĞLIK BAKANI´NDAN BASIN AÇIKLAMASI
Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından Koronavirüs salgınıyla ilgili son gelişmeler ve alınan tedbirlere ilişkin basın açıklaması düzenledi.
TEBLİGAT GECİKTİ, YIKIM GERÇEKLEŞTİRİLDİ
TEBLİGAT GECİKTİ, YIKIM GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Akhisar Şehit Yüzbaşı Necdi Şehtürk parkı içerisinde muhtarlık binası yanına İnönü Mahalle Muhtarının isteği üzerine Akhisar Belediyesi tarafından yaptırılan tuvalet, sit alanı içerisinde izinsiz yapı olduğu gerekçesiyle Belediye Fen İşleri ekipleri tarafından yıkıldı.
HAFIZ ERKEKOĞLU SON YOLCULUĞA UĞURLANDI
HAFIZ ERKEKOĞLU SON YOLCULUĞA UĞURLANDI
Akhisar Hilaliye Kuran Kursu Eğitmeni Mehmet Erkekoğlu dualarla son yolculuğa uğurlandı.
HAREKETLİ YAŞAM İÇİN PEDAL ÇEVİRDİLER
HAREKETLİ YAŞAM İÇİN PEDAL ÇEVİRDİLER
Akhisar Belediyesi tarafından Avrupa Hareketlilik Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen bisiklet turu, Belediye Başkanı Besim Dutlulu ve Akhisarlı bisikletlilerin katılımı ile gerçekleşti.
ZAFER KALKINMA AJANSI YATIRIM DESTEK OFİSİNE ZİYARET
ZAFER KALKINMA AJANSI YATIRIM DESTEK OFİSİNE ZİYARET
Vali Yaşar Karadeniz, Zafer Kalkınma Ajansı Manisa Yatırım Destek Ofisini ziyaret ederek Koordinatör Vekili Cansu Uyar ve uzmanlardan il genelinde gerçekleştirilen çalışmalar ve projeler hakkında bilgi aldı.
DUTLULU´NUN MAAŞI ÖĞRENCİLERE BURS OLDU
DUTLULU´NUN MAAŞI ÖĞRENCİLERE BURS OLDU
Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu ve başkan yardımcılarının maaşları üniversite öğrencilerine burs oldu.
GENÇ MEMUR SEN´DEN MÜFTÜLÜĞE ZİYARET
GENÇ MEMUR SEN´DEN MÜFTÜLÜĞE ZİYARET
Genç Memur Sen Akhisar İlçe Yönetimi, İlçe Müftüğüne ziyarette bulundu.
HOBİDEN KAZANÇLI ÇIKTI
HOBİDEN KAZANÇLI ÇIKTI
Arıcılık Hobisinden Gelir Sağladı
VALİ KARADENİZ, AKHİSAR´DA İNCELEMELERDE BULUNDU
VALİ KARADENİZ, AKHİSAR´DA İNCELEMELERDE BULUNDU
Vali Yaşar Karadeniz, Akhisar İlçesinde yapılacak olan üniversite yerleşkesi alanında incelemelerde bulunarak proje hakkında yetkililerden bilgi aldı.
VALİ KARADENİZ, AKHİSAR HAVA MEYDAN KOMUTANLIĞINI ZİYARET ETTİ
VALİ KARADENİZ, AKHİSAR HAVA MEYDAN KOMUTANLIĞINI ZİYARET ETTİ
Akhisar Hava Meydan Komutanlığını ziyaret eden Vali Yaşar Karadeniz, askeri personel ve erlerle yemekte bir araya geldi.
KAYGANLI HİS GÖLETİ BAKIMA ALINDI
KAYGANLI HİS GÖLETİ BAKIMA ALINDI
Manisa Büyükşehir Belediyesi, tarım, hayvancılık ve kırsal kalkınmanın sağlanması amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.
İMAR PLANINDA YOLDA KALAN BİNALAR YIKILDI
İMAR PLANINDA YOLDA KALAN BİNALAR YIKILDI
Manisa Büyükşehir Belediyesi, Akhisar ilçesi Cumhuriyet Mahallesi´nde ilçe imar planında yolda (Ring Yolu) kaldığı için 4 binanın kamulaştırmasını yaparak, yıkımını gerçekleştirdi.
VALİ YAŞAR KARADENİZ, MUHTARLAR İLE BİR ARAYA GELDİ
VALİ YAŞAR KARADENİZ, MUHTARLAR İLE BİR ARAYA GELDİ
Vali Yaşar Karadeniz, Akhisar, Demirci, Sarıgöl, Yunusemre ve Salihli İlçelerinde görev yapan bazı mahalle muhtarları ile Şehzadeler Kaymakamlığı toplantı salonunda bir araya geldi.
KENT ESTETİĞİ DAİRESİNDEN AKHİSAR´A ZİYARET
KENT ESTETİĞİ DAİRESİNDEN AKHİSAR´A ZİYARET
Manisa Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Daire Başkanı Hakan Göktaş, Akhisar´a ziyarette bulundu.
MARKET HIRSIZI YAKALANDI
MARKET HIRSIZI YAKALANDI
Akhisar İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri hırsızlara geçit vermiyor.
MUHTAR GÖKÇE, “TEMİZLİK ÇALIŞMALARI İLE TARIM ARAZİLERİ KORUNUYOR”
MUHTAR GÖKÇE, “TEMİZLİK ÇALIŞMALARI İLE TARIM ARAZİLERİ KORUNUYOR”
MASKİ Genel Müdürlüğü, Akhisar ilçesine bağlı Kapaklı Mahallesi´nde yaklaşık 2 kilometrelik dere temizliği yaparak, çevredeki tarım arazilerinin olumsuz yönde etkilenmesinin önüne geçti.
VALİLİKTEN YENİ KARARLAR AÇIKLANDI
VALİLİKTEN YENİ KARARLAR AÇIKLANDI
Covid-19 ile mücadele kapsamında Manisa Valiliğinden art arda kararlar açıklandı.
AMERİKA DENVER RAPORU
AMERİKA DENVER RAPORU
Amerika Denver´da hava sıcaklığında önemli bir düşüş yaşanacağını Türkiye´deki görsel-işitsel-yazılı ve sosyal medyadan bilgilendirme yapıldı. Ekstrem bir olay olacak şekilde değerlendirme yapıldı.
DİN İSTİSMARINA KARŞI FERASETLİ VE BASİRETLİ OLALIM
DİN İSTİSMARINA KARŞI FERASETLİ VE BASİRETLİ OLALIM
Muhterem Müslümanlar! Okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: “Şüphesiz bu benim dosdoğru yolumdur. Buna uyun; başka yollara sapmayın. Sonra onlar sizi Allah´ın yolundan ayırır. İşte sakınasınız diye Allah bunları size emretti. ”
KORONAVİRÜS DENETİMLERİ DEVAM EDİYOR
KORONAVİRÜS DENETİMLERİ DEVAM EDİYOR
Koronavirüs Tedbirleri Kapsamında Denetimler Artarak Devam Ediyor
EĞİTİM YATIRIMLARI DEĞERLENDİRİLDİ
EĞİTİM YATIRIMLARI DEĞERLENDİRİLDİ
Vali Yaşar Karadeniz başkanlığında il genelinde eğitim alanında gerçekleştirilen yatırımlar görüşüldü.
MANİSA´DA SIFIR ATIK PROJESİ
MANİSA´DA SIFIR ATIK PROJESİ
Sıfır Atık Projesi ile Manisa´da 2020 Yılı Ağustos ayında 2.946 adet ağacın kesilmesi önlenirken, 4.852 m³ de su tasarrufu sağlandı.
İYİ PARTİ´YE YÖNELİM ARTIYOR
İYİ PARTİ´YE YÖNELİM ARTIYOR
Akhisar İYİ Parti İlçe Teşkilatı üye sayılarının artması adına başlattığı girişimden sonuç almaya başladı.
YOLLAR BÜYÜKŞEHİR İLE DAHA GÜVENLİ
YOLLAR BÜYÜKŞEHİR İLE DAHA GÜVENLİ
Manisa Büyükşehir Belediyesi, trafiğin güvenli ve düzenli bir şekilde akışının sağlanabilmesi amacıyla Akhisar ilçesi Akçeşme-Karayağcı-Akçaalan Mahalleleri arasında CTP (kedigözü) çalışması yaptı.
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
18 Eylül 2020 Cuma
Son Yorumlananlar
AKHİSARDA KONUTTA SORUN BÜYÜK, ÇÖZÜM ZAMAN ALIR
Akhisardaki otopark problemi çözülmeli bi de yaya insanların gezerek alışveriş yapacağı yer olması lazım şehiriçinde.
AKYÜZ KONUŞTU, İDEAL ADAYI YORUMLADI
Şehrimizin aradığı yöneticinin, hizmet yaparken, proje üretirken şehir halkına kulak verecek, ihtiyaçlarını analiz edip belli bir plan çerçevesinde çalışıp, şehir halkının daha iyi hizmet alabilmesi için kendi siyasi tercihlerinin engel olmaması gerekir. Çıktığınız bu yolda Allah gönlünüze göre versin.
YENİ ORTOPEDİ UZMANI GÖREVE BAŞLADI
Hayırlı olsun http://www.avrasyaortopedi.com
YAĞIŞ AKHİSARI TEĞET GEÇECEK
teyit değil teğet olamalı. başlığı düzeltiverin canlar Admin: İlgi ve uyarınız için teşekkür ederim.
Toprak Analizini Yaptır, Verimini Arttır!
Toprak analizi için ücret tarifesi nedir.Analiz için Ne kadar ücret ödenmesi gerekli. Bu konuda gerekli bilginin tarafıma verilmesini arz ederim.
Toprak Analizini Yaptır, Verimini Arttır!
Toprak analizini hangi aylarda yaptırmamız daha uydur.Bu konuda bir takvim var mı Bilgilendirebilirmisiniz.
BURASI DURAK MI?
Egemenlik meydanı durağımız yıllardır aynı yerdedir. Otobüsün duraga yolcu almak için yanaştığındaki sıkıntı yanlış park etmeler ve aras kargonun 3 şeridi ihlal ederek araç yüklemesidir. Resimlerde de yanlış parklar açıkça görülmektedir.
TARAFTAR AKHİSAR YÖNETİMİNE SESLENDİ
Sizin aracılığınızla doğu tribün a b kapısının içerisinde bulunan yönlendirme levhaları ters konulmuş.wc yi büfe büfeyi wc gösteriyor.acil durumlar için bulunduğunuz yer şuan burasıdır yazıyor.kuş bakışı bakıldığında batı tribünü işaretli.Basit ama hoş olmayan görüntüler.o levhaları yapan arkadaşlar ayrıca tebriklerimi iletiverin.ilginize şimdiden teşekkürler.
KENT KONSEYİ MECLİS TOPLANTISI ERTELENDİ
Sevgili Umut Kardeşim; kent meclisinde farklı temsil görevine gelen ve delegasyon olarak teklif edilip, kabul edenlerin (toplantıda hazır bulunan 21 delegemizi ve geçerli mazereti olanları ayrı tutarak) şunu bilmesi lazım. Burası şov yeri değil. Sadece isimlerinin duyulmasını sağlayıp, aday olan, ancak iş icraata geldiğinde ortalıkta görünmeyen şark kurnazlarına şunu diyorum. Her fırsatta koltuk, makam, nam kapmaya çalıştığınızı bu halk öğreniyor. Yazıklar olsun. Bu şehre yakışmıyorsunuz vesselam...
Akhisar Ticaret Borsası Altı Eylül İlkokulu Öğrencilerinden Bir İlk
Her alandaki başarısını, azmini, çalışkanlığını,sıra dışı fikirlerini,her işin mutfağında terleyerek üstesinden gelmeyi düstur edinerek farkındalık yaratan, paylaşımcılığıyla kaliteli bir rehber olan, en önemlisi emeğini mesleğine katık etmiş saygıdeğer meslektaşım, değerli kardeşimi yüreğimin ta derinliğideki dupduru sevgimle kucaklıyor,tebrik ediyorum. İyi ki sizin gibi mesleğine aşık eğitimcilerimiz hala bir nesle nefes oluyor.Bu başarıya imzalarıyla ortak olan ALTI EYLÜL İLKOKULU 4-G sınıfının gelecek vadeden gençlerini gururla tebrik ediyorum.İyi ki varsınız ZÜHRE öğretmenim... ALTAŞ AİLESİ
Çoban uyudu mu kurt emin olur.

Mevlana
Biyografi
Tüm Biyografiler
aa
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar