HELENİSTİK VE ROMA DÖNEMİNE AİT TAPINAK AÇIĞA ÇIKARILDI
Akhisar Belediyesi öncülüğünde 2011 yılında başlayan Thyateira Kazılarının 2019 yılı çalışmaları hakkında kazı başkanı Adnan Menderes Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Akdeniz´den bilgi aldık.
Tarih: 5.9.2019 08:33:31/ 355okunma / 0yorum

Akhisar Belediyesi öncülüğünde 2011 yılında başlayan Thyateira Kazılarının 2019 yılı çalışmaları hakkında kazı başkanı Adnan Menderes Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Akdeniz´den bilgi aldık.

Akhisar hastane höyüğünde açığa çıkarılan tapınağın yaklaşık 18x27 metre boyutlarında dikdörtgen planlı, girişi doğudan mimari olarak ion düzeninde yer aldığı keşfedildi.

Thyateira Kazıları Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından verilen izin destek sayesinde sürdürülmektedir. Kazının başlıca sponsoru Akhisar Belediye Başkanlığıdır. Akhisar Belediye Başkanlığı ile imzalanan ve daha evvel iki defa yinelenen protokolün süresi 2019 yılı Aralık ayı sonunda sona ermektedir. 2019 yılı ekibimizde benimle birlikte Dr. Öğrt. Üyesi Rafet Dinç kazı başkan yardımcısı olarak görev yapmakta olup Bolu Müzesi Uzmanı Sayın Kadir Kavuk, Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcimizdir. Thyateira Kazısı 2019 sezonunda 8 öğrenci ve mezun çalışmaktadır. Bakanlığımız tarafından gönderilen ödenek bu öğrenci ve mezun kardeşlerimizin ücretlerinin ödenmesinde kullanılmaktadır.

Bu seneki kazı çalışmalarımız Hastane Höyüğü´nde devam etmektedir. Adını üzerine 1956 yılında inşa edilen Devlet Hastanesi´nden alan Hastane Höyüğü kuzeydoğu-güneybatı yönünde 355 m., doğu-batı yönünde ise 360 m. boyutları yaklaşık 10 m. yüksekliğinde yayvan bir yerleşimdir. Ancak bu höyüğün küçük bir bölümü SİT yapıldığı için büyük bir kısmı modern Kethüda Mahallesi´ndeki evlerin altında kalmıştır. Bu evlerin bir bölümünün tek katlı yapılardan oluşması ciddi bir tahribat olmaksızın antik kalıntıların korunmuş olabileceğini düşündürmektedir. Hastane Höyüğü´ne adını veren ve atıl vaziyette duran hastane binası ile eklentileri kazı sahasının genişletilmesi amacıyla 2017 yılında yıkılmıştır. Ancak arta kalan molozun alınması mümkün olmamıştır. Moloz alındığı ve yeterli eleman sağlandığı taktirde çok daha geniş bir alanda kazılar yapılabilecektir.

Hastane Höyüğü kazılarında, ilkin 2013 yılında ortaya çıkarılmaya başlanılan, dasit blokların üzerinin mermer ile kaplamasıyla oluşturulan doğu-batı uzantılı, doğu yönünde altı krepis basamağının in-situ haliyle tespit edildiği, ancak en az yedi basamaklı olması gereken bu tapınak yapısı açığa çıkarılan kısmıyla yaklaşık 19x26,5 m. ölçülerindedir. Tapınak, höyüğün zirvesini kapladığından kazı alanlarının planlanmasında zorunlu olarak dayanak noktasını oluşturmuştur.

En eski buluntunun Son Neolitik-İlk Kalkolitik döneme tarihlendiği, özellikle kuvvetli bir İlk Tunç Çağı yerleşiminin varlığının anlaşıldığı yayvan bir yerleşim olan Hastane Höyüğü´nün zaman içerisinde yoğun olarak tahrip edildiği, bu tahribatın bir sebebinin de höyüğün zirve kısmına inşa edilen anıtsal tapınak yapısı sebebiyle höyük toprağının yukarıya doğru bir platform yaratacak şekilde çekilmesinden meydana geldiği önceki sezon kazılarımızla tespit edilmişti.    

Höyüğün bir dönem nekropol (mezarlık) alanı olarak kullanıldığı anlaşılmaktadır. Açığa çıkarılan mezarlarda tapınağa ait parçalarla birlikte az sayıda Orta Bizans mimari ve plastik parçaları da kullanılmıştır. Önceki yıllarda ortaya çıkartılan mezar tipleri ile benzer şekilde basit toprak mezar, taş sanduka mezar ve kiremit çatkılı mezar olmak üzere 3 mezar tipinin kullanıldığı görülmüştür. Bugüne kadar açığa çıkarılan mezar sayısı 67´dir. Bu mezarlar üzerinde antropolojik incelemeler (yaş, cinsiyet, ölüm şekli, kadınsa doğum sayısı v.s.) de yapılmaktadır.

Akhisar´ın yer aldığı coğrafyada hakkında çok fazla bilgi olmayan Orta Bizans Dönemine, M.S. 10. yüzyıla tarihlenen parçalar bu süreçte Akhisar´da, höyük zirvesindeki yerleşimin kanıtı olmuştur. Bu yerleşimin boyutu ve içeriği netlik kazanmasa da saptanan çok sayıda taş ve mermer mimari parça ile plastik eser incelendiğinde M.S. 10. yüzyıla ait en az bir dini yapının (olasılıkla Şapel) varlığına işaret etmektedir. Ancak bu yerleşimin çok uzun süreli olmadığı, uzun süren Arap akınları nedeniyle Orta Bizans Dönemi sonları ve Geç Bizans döneminde höyük üzerinin bir bölümünün tapınağa ve Orta Bizans dönemi yapısına ait taşların da kullanılarak inşa edilen mezarlardan anlaşılmaktadır. Geçen yıllarda açığa çıkarılan mezarlarla birlikte genel olarak Hastane Höyüğü´nde tapınak çevresinde saptanan mezarlar, devşirme olarak kullanılan eserler de dikkate alınarak incelendiğinde höyüğün kazılan kısmının mezarların Geç Orta Bizans Döneminde en azından M.S. 10. yüzyıl ile M.S.12. yüzyıllar arasında uzun bir süre mezarlık alanı olarak kullanıldığı açıkça anlaşılmaktadır.

Bilindiği üzere Thyateira kazı sahasının ikinci kısmını Tepe Mezarı ya da Tepe Mezarlığı denilen ören yeri oluşturmaktadır. Tepe Mezarlığı kazı ruhsatı da ekibimize verilmiştir. Ancak, Tepe Mezarlığı ören yerinin yaz aylarında özellikle güneydoğu Asya kökenli insanların yoğun ziyaret ettiği turistik bir alan olmasından dolayı ekibimiz tarafından yalnızca bilimsel çalışmalar yapılmaktadır. Ayrıca bu alandaki Sütunlu Roma Caddesi restorasyon çalışmaları da başarıyla devam etmektedir. Daha kazımızın ilk yıllarında 2014 yılında, Tepe Mezarı´nın önemi sebebiyle Mimar Kiyas Tökmesi ve kazı başkanlığımız tarafından tamamlanan ve ilgili kurul izinlerinin alındığı restorasyon projesi Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından, müdürümüz sayın İbrahim Sudak´ın büyük gayretleriyle sağlanan ödenek üzerine Akhisar Belediye Başkanlığı tarafından açılan ihaleyi kazanan Malakari Mim.Rest.ve Yapı Koruma İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti. tarafından mimar Ahmet Küçük´ün başkanlığındaki bir ekip tarafından sürdürülmektedir. Çalışmalar ilgili kurul kararı gereği proje müellifi olarak kazı ekip üyemiz mimar Kıyas Tökmeci, kazı ekip üyemiz statik uzmanı İnş. Müh. Mehmet Bülent İliter ve Thyateira kazı başkanı Prof. Dr. Engin Akdeniz tarafından Akhisar Belediyesi ile Manisa Müzesi elemanlarının da katılımıyla periyodik olarak denetlenmektedir. Ayrıca İzmir Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu ile Röleve Anıtlar Müdürlüğü de incelemelerde bulunmaktadırlar. Kazı ekip üyemiz Jeoloji Mühendisi Mahmut Ziya Görücü sütunlu cadde restorasyonunda kullanılacak mermer çeşitlerinin belirlenmesinde gerek arazi çalışmalarında, gerekse laboratuvardaki analizleriyle değerli katkılarda bulunmuştur.

Akhisar Belediyesi tarafından “Manisa Akhisar Thyateira Antik yol sütunları restorasyon uygulaması ve antik alanın ziyaret merkezine dönüştürülmesi işi" olarak adlandırılan çalışmalar 18 Eylül 2018 tarihinde başlatılmıştır. İki etaplı bir proje olarak onaylanan çalışmalar tamamlandığında M.S. II ila IV yüzyıllar arasında kullanılan Sütunlu Roma Caddesi bütün ihtişamıyla adeta Akhisar´ın simgesi haline gelecektir.

Elimizde verilere göre geçen yılın tamamında Tepe Mezarlığı´nı 10 bin kişi gezmiş iken 2019 yılının sadece ilk altı aylık döneminde Tepe Mezarını gezen ziyaretçi sayısı 11.282´dir. Tepe Mezarlığı restorasyon çalışmaların, Akhisar´a gelen turist sayısının artmasına, gelen turistlerin daha uzun süre Akhisar´da kalmalarına vesile olmasını umut ediyoruz. Bu alanda benzer şekilde restore edilmesi gereken bir diğer yapı Geç Roma dönemine ait bir Bazilika olan apsisli yapıdır. Bu yapıda daha 2014 yılında tıpkı sütunlu Roma Caddesi´ndeki projemiz gibi Mimar Kiyas Tökmeci ile birlikte ayrıntılı çalışmalar yapılmıştır. Gerekli imkanlar sağlandığında alanın bu bölümü de restore edilerek turizme sunulabilir” dedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MHP´DEN  GELENEKSEL AŞURE HAYRI
MHP´DEN GELENEKSEL AŞURE HAYRI
Akhisar Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Teşkilatı, İnönü Mahallesinde bulunan lokal binasından geleneksel olarak düzenlediği aşure etkinliğini bu yıl da sürdürdü.
OKUL AİLE BİRLİĞİNDEN AŞURE ETKİNLİĞİ
OKUL AİLE BİRLİĞİNDEN AŞURE ETKİNLİĞİ
Akhisar Dağdere İlköğretim Okulu okul aile birliği okullarında aşure etkinliği düzenledi.
AKHİSARLI PROTOKOL ÜYELERİ GAZİLERLE AKŞAM YEMEĞİNDE BULUŞTU
AKHİSARLI PROTOKOL ÜYELERİ GAZİLERLE AKŞAM YEMEĞİNDE BULUŞTU
19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla Akhisar protokol üyeleri Akhisar Belediyesi´nin ev sahipliğini yaptığı akşam yemeğinde gaziler ve aileleri ile buluştu.
ZEYTİNLİOVA KURAN KURSU EĞİTİME BAŞLADI
ZEYTİNLİOVA KURAN KURSU EĞİTİME BAŞLADI
Akhisar İlçe Müftülüğüne bağlı Zeytinliova kuran kursunda öğrenim gören öğrenciler 2019-2020 Eğitim Öğretim yılına başladı.
SABAH NAMAZI BULUŞMALARI EKİM´DE BAŞLIYOR
SABAH NAMAZI BULUŞMALARI EKİM´DE BAŞLIYOR
Akhisar Müftülüğü Gençlik Koordinatörlüğü tarafından geleneksel hale getirilen sabah namazı buluşmaları Ekim ayında başlıyor.
TEVAZU İNSANI YÜCELTİR
TEVAZU İNSANI YÜCELTİR
Muhterem Müslümanlar! Okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: “Rahmân´ın has kulları o kimselerdir ki, yeryüzünde tevazu ile yürürler…”
Hayata Umut projesi ilk ayağı başlıyor
Hayata Umut projesi ilk ayağı başlıyor
“Yaşamak ve Yaşatmak için sana ihtiyacımız var Akhisar” sloganı ile başlayan kan, kök hücre ve organ bağışı hakkında duyarlılığı arttırmak amacıyla gerçekleştirilen “Hayata Umut Konferansı” 20 Eylül Cuma günü saat 14.00 ile 16.00 arasında Akhisar Belediye Meclis Salonu´nda düzenlenecek.
“MUTLAKA SİZE UYGUN BİR KURS VARDIR, BEKLİYORUZ”
“MUTLAKA SİZE UYGUN BİR KURS VARDIR, BEKLİYORUZ”
Akhisar Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Süleyman ERDEM 2019/2020 Eğitim-Öğretim döneminde planlanan Halk Eğitimi Merkezi kursları ve faaliyetleri ile ilgili bilgilendirmede bulundu.
BENİM ÜLKÜM´DEN AŞURE HAYRI
BENİM ÜLKÜM´DEN AŞURE HAYRI
Akhisar Ülkü Ortaokulu Muharrem ayı dolayısı ile geleneksel aşure etkinliği düzenledi.
ATSO´DAN SEMİNER
ATSO´DAN SEMİNER
Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) 6698 Sayılı Kanun kapsamında yürürlükte olan Kişisel Verilerin Korunması Kanunu hakkında bilgilendirme semineri düzenledi.
İYİ PARTİ´DEN AŞURE HAYRI
İYİ PARTİ´DEN AŞURE HAYRI
Akhisar İyi Parti İlçe Teşkilatı Muharrem ayı dolayısıyla ilçe binasında aşure etkinliği düzenledi.
AÇIK HAVA KONSERLERİ´NDE SON SAHNE 6 EKSİ 1´İN OLDU
AÇIK HAVA KONSERLERİ´NDE SON SAHNE 6 EKSİ 1´İN OLDU
Akhisar Belediyesi tarafından yaz aylarına renk katan Açık Hava Konserleri sezonun son konseri ile sona erdi.
ERZURUMLULARDAN GELENEKSEL AŞURE HAYRI
ERZURUMLULARDAN GELENEKSEL AŞURE HAYRI
Akhisar Erzurumlular Derneği´nin aşure hayrı, Erzurumlular ve Erzurum´u Sevenler, Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Abdurrahim Doğan, ilçe dernek başkanı ve yönetim kurulu üyeleri, Akhisar´da bulunan Erzurumluların katılımı ile gerçekleşti.
ZEYTİNYAĞINDA AKHİSAR´A ONUR
ZEYTİNYAĞINDA AKHİSAR´A ONUR
Türk zeytinyağını uluslararası arenada en iyi şekilde temsil eden Gizem Yağ işletmecisi Tuncay Bilen, Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu´yu ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgiler verdi.
ZEHRA MUHİTTİN KAVAKLI ANAOKULU´NDAN GELENEKSEL  AŞURE  ETKİNLİĞİ
ZEHRA MUHİTTİN KAVAKLI ANAOKULU´NDAN GELENEKSEL AŞURE ETKİNLİĞİ
Zehra Muhittin Kavaklı anaokulu geleneksel aşure etkinliğini okulda düzenledi.
OSB´DE KÜRESEL SALGIN HASTALIKLARI BİLGİLENDİRMESİ
OSB´DE KÜRESEL SALGIN HASTALIKLARI BİLGİLENDİRMESİ
Akhisar Organize sanayinde İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar hakkında seminer verildi.
KİMYASAL YARALANMA TATBİKATI GERÇEĞİ ARATMADI
KİMYASAL YARALANMA TATBİKATI GERÇEĞİ ARATMADI
Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesinde, 12.09.2019 tarihinde Hastane Acil ve Afet Durum planları kapsamında Kirazoğlu binası bahçesinde Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer (KBRN) olay tatbikatı ve Tekel arkası binası yataklı servisinde ise yangın ve tahliye tatbikatı yapıldı
ENGELSİZ KAFE, ENGELLİ BİREYLERE GELİR KAPISI OLACAK
ENGELSİZ KAFE, ENGELLİ BİREYLERE GELİR KAPISI OLACAK
Akhisar Belediyesi tarafından açılan ve engelli bireylerin sosyal yaşama tutunarak, ekonomik olarak da gelir elde edebilecekleri ‘KafeMiz´ hizmete girdi.
ÖZGENER´DEN ATSO´YA ZİYARET
ÖZGENER´DEN ATSO´YA ZİYARET
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener; Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası´nı ziyaret etti.
ANA KANALİZASYON HATLARINDA TEMİZLİK ÇALIŞMASI TAMAMLANDI
ANA KANALİZASYON HATLARINDA TEMİZLİK ÇALIŞMASI TAMAMLANDI
MASKİ Genel Müdürlüğü, Akhisar ilçe merkezinde ihtiyaç duyulan mahallelerde başlattığı detaylı ana kanal temizlik çalışmasını tamamladı.
MERKEZ ÇARŞI CANLANDIRMA PROJESİNDE ÇALIŞMALAR HIZ KAZANDI
MERKEZ ÇARŞI CANLANDIRMA PROJESİNDE ÇALIŞMALAR HIZ KAZANDI
Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından başlatılan Merkez Çarşı´yı Canlandırma Projesi, Akhisar Belediyesi ve Denetimli Serbestlik Müdürlüğü´nün destekleri sonucunda hız kazandı.
HANPAŞA-KÖMÜRCÜ YOLUNU BÜYÜKŞEHİR YENİLEDİ
HANPAŞA-KÖMÜRCÜ YOLUNU BÜYÜKŞEHİR YENİLEDİ
Manisa Büyükşehir Belediyesi, Akhisar ilçesine bağlı Kömürcü ve Hanpaşa arasında bağlantıyı sağlayan yolda 1. kat sathi kaplama çalışması gerçekleştirdi.
BAL-GÖÇ GELENEKSEL AŞURE ETKİNLİĞİNİ DÜZENLEDİ!
BAL-GÖÇ GELENEKSEL AŞURE ETKİNLİĞİNİ DÜZENLEDİ!
Akhisar Balkan Göçmenleri Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği geleneksel aşure etkinliğini düzenledi.
MEMUR-SEN BAŞKANI MAHMUT BİNAY OLDU
MEMUR-SEN BAŞKANI MAHMUT BİNAY OLDU
Akhisar Memur-Sen Süleyman Erdem başkanlığında yaptığı toplantısında yeni ilçe başkanını seçti.
AKHİSAR O.S.B YÖNETİM KURULU  PULÇA´YI  ZİYARET ETTİ
AKHİSAR O.S.B YÖNETİM KURULU PULÇA´YI ZİYARET ETTİ
Akhisar Organize Sanayi Bölgesi yönetim kurulu, Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı Tunay Pulça´yı makamında ziyaret etti.
GÖLET BALIK LOKANTASI YENİ SEZONUNU  AÇTI
GÖLET BALIK LOKANTASI YENİ SEZONUNU AÇTI
Akhisar Belediye Hüsnü Kahraman Kültür Park Gölet alanı içerisinde bulunan Olimpik Yüzme Havuz Tesislerinin işletmecisi Şaban Taşkıran ve ailesi balık lokantasının yeni sezonunu açtı.
ZABITA HER ZAMAN HER YERDE
ZABITA HER ZAMAN HER YERDE
Manisa Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı ekipleri, görev ve sorumluluklarını yerine getirirken, engellilerin de yanında yer alarak, engelli vatandaşların hayatlarını kolaylaştırmaya devam ediyor.
İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ AŞURE HAYRI YAPTI
İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ AŞURE HAYRI YAPTI
Akhisar İlçe Müftülüğü aşure ayının girmesi nedeni ile aşure etkinliği düzenlendi.
İLK MAHSUL PİYASADA
İLK MAHSUL PİYASADA
Akhisar´da, yeni mahsul kırmalık yeşil zeytin piyasaya çıktı.
HUZUREVİNDE AŞURE GÜNÜ
HUZUREVİNDE AŞURE GÜNÜ
Akhisar Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde aşure günü düzenlendi. 12 Eylül günü saat 15.00´te başlayan etkinlikte Müftülük görevlisi tarafından okunan dualar sonunda huzurevi çalışanları aşure dağıtımı yaptı.
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
21 Eylül 2019 Cumartesi
Son Yorumlananlar
AKHİSARDA KONUTTA SORUN BÜYÜK, ÇÖZÜM ZAMAN ALIR
Akhisardaki otopark problemi çözülmeli bi de yaya insanların gezerek alışveriş yapacağı yer olması lazım şehiriçinde.
AKYÜZ KONUŞTU, İDEAL ADAYI YORUMLADI
Şehrimizin aradığı yöneticinin, hizmet yaparken, proje üretirken şehir halkına kulak verecek, ihtiyaçlarını analiz edip belli bir plan çerçevesinde çalışıp, şehir halkının daha iyi hizmet alabilmesi için kendi siyasi tercihlerinin engel olmaması gerekir. Çıktığınız bu yolda Allah gönlünüze göre versin.
YENİ ORTOPEDİ UZMANI GÖREVE BAŞLADI
Hayırlı olsun http://www.avrasyaortopedi.com
YAĞIŞ AKHİSARI TEĞET GEÇECEK
teyit değil teğet olamalı. başlığı düzeltiverin canlar Admin: İlgi ve uyarınız için teşekkür ederim.
Toprak Analizini Yaptır, Verimini Arttır!
Toprak analizi için ücret tarifesi nedir.Analiz için Ne kadar ücret ödenmesi gerekli. Bu konuda gerekli bilginin tarafıma verilmesini arz ederim.
Toprak Analizini Yaptır, Verimini Arttır!
Toprak analizini hangi aylarda yaptırmamız daha uydur.Bu konuda bir takvim var mı Bilgilendirebilirmisiniz.
BURASI DURAK MI?
Egemenlik meydanı durağımız yıllardır aynı yerdedir. Otobüsün duraga yolcu almak için yanaştığındaki sıkıntı yanlış park etmeler ve aras kargonun 3 şeridi ihlal ederek araç yüklemesidir. Resimlerde de yanlış parklar açıkça görülmektedir.
TARAFTAR AKHİSAR YÖNETİMİNE SESLENDİ
Sizin aracılığınızla doğu tribün a b kapısının içerisinde bulunan yönlendirme levhaları ters konulmuş.wc yi büfe büfeyi wc gösteriyor.acil durumlar için bulunduğunuz yer şuan burasıdır yazıyor.kuş bakışı bakıldığında batı tribünü işaretli.Basit ama hoş olmayan görüntüler.o levhaları yapan arkadaşlar ayrıca tebriklerimi iletiverin.ilginize şimdiden teşekkürler.
KENT KONSEYİ MECLİS TOPLANTISI ERTELENDİ
Sevgili Umut Kardeşim; kent meclisinde farklı temsil görevine gelen ve delegasyon olarak teklif edilip, kabul edenlerin (toplantıda hazır bulunan 21 delegemizi ve geçerli mazereti olanları ayrı tutarak) şunu bilmesi lazım. Burası şov yeri değil. Sadece isimlerinin duyulmasını sağlayıp, aday olan, ancak iş icraata geldiğinde ortalıkta görünmeyen şark kurnazlarına şunu diyorum. Her fırsatta koltuk, makam, nam kapmaya çalıştığınızı bu halk öğreniyor. Yazıklar olsun. Bu şehre yakışmıyorsunuz vesselam...
Akhisar Ticaret Borsası Altı Eylül İlkokulu Öğrencilerinden Bir İlk
Her alandaki başarısını, azmini, çalışkanlığını,sıra dışı fikirlerini,her işin mutfağında terleyerek üstesinden gelmeyi düstur edinerek farkındalık yaratan, paylaşımcılığıyla kaliteli bir rehber olan, en önemlisi emeğini mesleğine katık etmiş saygıdeğer meslektaşım, değerli kardeşimi yüreğimin ta derinliğideki dupduru sevgimle kucaklıyor,tebrik ediyorum. İyi ki sizin gibi mesleğine aşık eğitimcilerimiz hala bir nesle nefes oluyor.Bu başarıya imzalarıyla ortak olan ALTI EYLÜL İLKOKULU 4-G sınıfının gelecek vadeden gençlerini gururla tebrik ediyorum.İyi ki varsınız ZÜHRE öğretmenim... ALTAŞ AİLESİ
Bize karşı silah taşıyan, bizden değildir

Hz. Muhammed
Biyografi
Tüm Biyografiler
aa
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar