“OYUNCULARIMIZ HARİKA BİR KARAKTER ORTAYA KOYDU”

PUANLAR PAYLAŞILDI

SEZON HAZIRLIKLARI SÜRÜYOR

AKHİSARSPOR YÖNETİMİ MERAK EDİLENLERİ AÇIKLADI

KONYASPOR MAÇI ÜZERİNE

KUPAYA ERKEN VEDA

ANADOLU’NUN KAPISINI AÇTILAR

TÜRKİYE ORYANTİRİNG ŞAMPİYONASI SPOR ŞÖLENİNE DÖNÜŞTÜ

2020-2021 yılının son yarışı olan Türkiye Oryantiring Şampiyonası Manisa’nın Demirci ilçesinde yapıldı.

Türkiye Oryantiring Federasyonu 2020-2021 yılının son yarışı olan Türkiye Oryantiring Şampiyonasını Manisa Demirci’de 12-14 Temmuz 2021 tarihlerinde, Demirci Akıncıları Türkiye Oryantiring Şampiyonası & Demirci Oryantiring Kupası Yarışmaları adı altında; Demirci Kaymakamlığı, Demirci Belediyesi, Türkiye Oryantiring Federasyonu, Manisa Oryantiring İl Temsilciliği, Demirci Gençlik Spor İlçe Müdürlüğü, Zafer Kalkınma Ajansı ve Spor Totonun katkılarıyla gerçekleştirildi. Şampiyonaya 29 ilden 70 spor kulübü ve 755 sporcu iştirak etti. Kulüpler ve Sporcular sezonun son yarışında Milli takım vizesi, Ferdi dalda  Türkiye Şampiyonluğu ve sezon Şampiyonluk kupası için mücadele ettiler. Dereceye giren sporculara şampiyonaya özel üretilmiş hatıra  formaları hediye edildi. Türkiye Oryantiring Federasyonu Organizasyon Kurulu Başkanı ve Şampiyona Etkinlik Direktörü Özgür Morbel Şampiyonanın ardından  yaptığı değerlendirmelerde ; “Öncelikle ; Milli Mücadele döneminde Baş Komutanlık Meydan Savaşının kazanılmasında 12 bin kişilik Yunan Ordusunu Demirci’de durdurulması , diğer Yunan Kuvvetleri ile birleşmesinin önüne geçilerek  büyük zaferin kazanılmasında olağan üstü  katkı sağlayan, Demirci Akıncılarının çarpıştığı topraklarda  gerçekleştirdiğimiz  Şampiyonamızın ön adını da aldığı Demirci Akıncılarını rahmet ile anıyor ve yad ediyorum. Demirci Akıncıları Türkiye Oryantiring Şampiyonası ve Demirci Oryantiring Kupası” yarışmaları ,10 yaş kategorisinden, +55 yaş kategorilerinde 755 sporcu,  yerel ve ulusal şampiyonada Milli Mücadele dönemimize tanıklık etmiş olan Sarıçayır Bölgesinde orta ve uzun mesafe ile Demirci kent merkezinde kısa mesafe (sprint) yarışmalarında son derece centilmence mücadele ettiler. Demirci Kaymakamı Adem Kaya ,Demirci Belediye Başkanı Selami Selçuk’un desteklediği; Koordinatörlüğünü Ayşe Cevahir , teknik danışmanlığını fahri olarak yürütmenin şahsıma nasip olduğu Sarıçayır Doğa Aktiviteleri ve Milli Bilinç Kampı Projesi ile çıkılan yolculukta Türkiye Oryantiring Şampiyonası gibi büyük bir organizasyona  Demirci ilçemiz ev sahipliği  yaptı.”
SPOR TURİZMİNE DEMİRCİ MODELİ KAVRAMI
Özgür Morbel  ;  “Proje ile ilgili ilk temastan sonra gerçekleştirmiş olduğumuz keşiflerde 1300-1800 mt rakım aralıklarında, mükemmel bir doğanın olduğuna , genişlemeye müsait , daha da iyisi arazi arızaları , bitki örtüsü, orman yapısının Oryantiring için oldukça uygun olduğunu gördük. Yarışma Demirci’nin lansmanı anlamında önemliydi. Artık ulusal ve uluslar arası kamplar ile kulüp ve milli takımlara ev sahipliği yapılarak spor turizmini Türkiye’de  Demirci Modeli olarak anılmasını sağlayacağız.”
YEREL DESTEK VE KOORDİNASYON MÜKEMMELDİ
Morbel  ;  Demirci Kaymakamlığı , Demirci Belediyesi, Zafer Kalkınma Ajansı  ve Spor Totonun katkılarının yanı sıra Demirci Gençlik Spor İlçe Müdürlüğü , İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ,İlçe Sağlık Müdürlüğü, Orman İşletme Müdürlüğü ,İlçe Tarım Müdürlüğü, İlçe Emniyet Müdürlüğü , İl Jandarma Komutanlığın JÖH ,İlçe Jandarma Bölük Komutanlığı, Manisa Büyükşehir Belediyesi Demirci Ulaştırma Şube Müdürlüğü ,Manisa UMKE , Manisa Kızılay’ının gönülden ve özverili katkılarına bizzat şahit olduk. Yerel Halk ve esnafın Anadolu içtenliği ile samimi ve güler yüzlü yaklaşımı tüm kafileleri evlerinde gibi hissetmelerine neden olmanın yanı sıra Türk misafirperverliğinin yaşanıp- yaşatıldığına, geleneklerin sürdürüldüğüne dair umut ışıkları saçtı.
TÜRKİYE ‘DE İLKLER GERÇEKLEŞTİ
2006 yılında kurulan Federasyonumuzun  hayalleri süsleyen iki projeyi Demirci’de aynı anda hayata geçirmenin gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz ;  Demirci ilçemiz Türkiye'nin  ilk Sabit Hedefli Oryantiring Parkuruna sahip oldu. Demirci Sarıçayır’da  6,3 kilometre kare alanda profesyonel oryantiring  sporcularının yanı sıra amatör ve rekreasyonel /eğlence amaçlı olacak şekilde planlanmış ve oluşturulmuş parkurlarıyla  13 Temmuz 2021 tarihinde açılışı yapılarak Oryantiring  sporunun hizmetine sunuldu.
Yine Türkiye’de bir ilk  olan Oryantiring Akademisinin temelleri atılmış olup 15 kilometrekare harita 50 kişilik bungalov ev 1 adet Bungalow Eğitim Salonu, elektronik kontrol sistemleri ve elektronik kartlar,  eğitim materyalleri ve birçok hizmet Manisa iline kazandırıldı.

Sezon süresince İzmir-Bergama, Aksaray ve Manisa-Demirci’de toplam 7 yarışma koşarak ilimize Türkiye Kupası taşıyan Kulüplerimizi , Antrenörlerini ve Sporcularını kutluyoruz. Destek olan kişi ,kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyoruz.” dedi.
2020-2021 SEZONU TÜRKİYE İLK 3’TE YER ALAN MANİSA ORYANTİRİNG KULÜPLERİMİZ
21B Yaş Kadınlar Türkiye 1.Si Akhisar Zeynep Gülin Öngör GSK
40 Yaş Kadınlar   Türkiye 2.Si Soma Linyit Maden Sk
20 Yaş Kadınlar   Türkiye 3.Sü Akhisar Zeynep Gülin Öngör GSK
20 Yaş Erkekler   Türkiye 3.Sü Soma Linyit Maden Sk
40 Yaş Erkekler   Türkiye 3.Sü Akhisar Zeynep Gülin Öngör GSK


Haber Kaynak : haber merkezi