Süleyman Kollu


(5- 00000) BEŞ SIFIRIN AÇIKLAMASI

Matematikte Sıfır, toplamada ve çıkarmada etkisiz, çarpmada yutan elemandır.


Matematikte Sıfır, toplamada ve çıkarmada etkisiz, çarpmada yutan elemandır. Sayma sayılarından bile sayılmaz. Beş tane sıfırı yan yana getirirseniz önüne bir rakam koymazsanız da hiç anlamı yoktur. Ama hayat matematiksel gerçeklere dayandığı kadar da mantıksal açıklamaları gerektirir.

Deplasmana gidiyorsunuz, deplasman futbolu beklenir takımdan tabii ki. Ancak takımın buna tahammülü yok, kredisi yok çünkü.  Ne yapıp puan almanız lazım. En kötü golsüz beraberlik. 56 dakika bunu başaran bir takım var. Ancak sonra! Gol atamadığı için, yıkılan, umudunu tüketen, taraftarın saçını yoldurup, isyana çıkaran bir takım. Cihat Arslan´dan bu 11 le puanlar toplayacak sonuçlar beklemiyorum. Ama buraya nerden geldiğimizi de hatırlatmak isterim.

11 mayıs 2018 Dakika 90 , teleset Mobilya Akhisarspor,  Ziraat Türkiye Kupası finalinde Diyarbakır´da Fenerbahçe´yi 3-2 yenerek kupanın sahibi oluyor. Aracına binen, bayrağını kapan kendisini şehrin sokaklarına atıyor. Saatlerce şehrinin takımının sevincini paylaşıyor.

Bir haber notu: Ziraat Türkiye Kupası´nda şampiyonluğa ulaşan Teleset Mobilya Akhisarspor´un kasasına, en az 8,5 milyon avro (42,5 milyon lira) girecek. (1,5 milyon Euro kupadan, 7 milyon Euro uefada direk gruplara kaldığı için.)

Tarih 5 ağustos 2018  Konya´dayız. 120 dakikası 1-1 biten maçın ardından penaltılarla Galatasaray´a   5-4 galip gelen Teleset mobilya Akhisarspor Süper Kupanın sahibi oluyor. Taraftar sabahlara kadar şehri yeşil siyah coşkusuyla inletiyor.

Biz kulübün muhasebecisi değiliz, belki yönetim varken bu paralar nereye gitti diye sormamız da pek anlamlı değil.

Ama şunu sormak hakkımız sanırım; Bu takımı ligde tutan, kupaları kazandıran oyunculardan bazılarını iyi fiyat verildiği için elden çıkarırken, gelecek sezon kiminle bu takımların karşısına çıkacağız diye sormak hiç aklınıza gelmedi mi? Yoksa başka bir düşünceniz mi vardı?

Taraftarla bilet, kombine ücretleri konusunda tartışma, çekişme  yaşanırken , başarılı bir takımın (alkışlıyoruz) yöneticisi olarak kendinizde ?hadi ordan´ deme hakkını görüyordunuz, şimdi takım 5 puanla dibe demir atmış bir takımın yöneticisi olarak taraftara ne diyeceksiniz? Yoksa  doğru olmadığını düşündüğüm bir söylentide olduğu gibi, bu takımı biz çıkardık biz düşürsek ne olur mu diyeceksiniz?

Bu gün yenilen hem de 5-0 yenilen takım değildi bence. Yenilen yönetimin yeni takım kurgusuydu. Yönetim maalesef bu gün, dün, son üç aydan beri yeniliyor. Sadece takımlara karşı değil, akhisarspor sevdalısı taraftar nezdinde de yeniliyor. Yeşil siyah sevdalısı taraftarı adam yerine koymadığı için yeniliyor. Gelen gelir gelmeyen gelmez deyip kestirip atarak yeniliyor. Gönderdiği gol atma becerisi olan oyuncuların yerine para verip takımı atacağı gollerle ateşleyecek golcü almayarak yeniliyor.

Hangi sıfırı nereye koyarsınız bilmem ama bu gün 5, yarın 6 olmayacağını kimse garanti veremez. Şapkalar öne, akıllar başa, eller cebe beyler? Bu takım sahipsiz değil, kötüyü değil iyiyi hedefleyelim?Yüz yıllık futbol kültürü olan bir şehrin süper ligdeki takımının başarısı nasıl bir kişinin değilse başarısızlığı da bir kişinin değildir. Bu yüzden top yekun başarısızlığa gark olacağımız kararları almaktan, ben yaptım oldu demekten, şehri kulübe küstürmekten , taraftarı tribüne soğutmaktan, başarılıyken de başarısızken de hiçbir şey olmamış gibi tepkisiz kalıp susmaktan vaz geçin.

Vel hasıl, Bu takım bu gün 5-0 yenilmedi. Yönetimin yanlış uygulamalarıyla maça zaten 4-0 yenik başlamıştı. Bir gol yedi o da defanstan sekti diyelim?