Süleyman Kollu


AKIL VE YÜREK İŞİ

Gecenin yarısında yüzlerce Akhisarlıyı sokaklara çıkarıp saatlerce tezahürat yaptıracak birkaç önemli olay yaşandı tarihte. Bunlardan biri de Lideri Kupadan eleyen ve finale yükselen Akhisarsporumuz.


Maçın değerlendirmesini  birileri her ne kadar Galatasarayın başarısızlığı üzerinden yapsa da gerçeği değiştiremezler. Ortada finale kadar takımları boncuk gibi ipe dizen bir Akhisarspor var. Ben bu maçtan sonra yapılan  çırak usta  muhabbetini de tasvip etmiyorum. Zira futbol akıl ve yürek işi. Dünyanın en iyi futbolunu oynadığınızı iddia etseniz de oyuncunun yüreğine kazanma isteği işlememişse nafile. Alın size, dünya kupasındaki ispanya örneği. Beğenmesek de Yunanistan´ın kazandığı bir Avrupa kupası. Yeteneği sınırlı, taktiği kısıtlı bir takım turnuvada en az golü atarak, ama canını dişine takarak kupaya uzanabiliyor.

Evet, futbolda doğru taktik, yetenekle birleşirse karşı takıma karşı üstünlük kurar. Bir de istek varsa art arda başarılı sonuçlar gelir. Bu yıl ziraat Türkiye kupasındaki grafiği yukarı yönlü ve ivmeli olan Akhisarsporun başarısını küçük gören, şans diyenlerin art niyetli olduğunu düşünüyorum.

27 Şubat 2018 tarihinde gazetemideki köşe yazımda Akhisarsporun  turu geçebileceğini ve bunun nasıl olabileceğini yazmış, yazımın başlığını da kupa finalisti olarak belirlemiştim.

( yazımın linki  http://www.akhisar6eylul.com/kose-yazilari/kupa-finalisti-22.html)

Aradan iki ay geçmedi ve bakın Akhisarspor finalde . Şimdi final maçına odaklanan Akhisarsporumuz elbette bir peri masalını gerçekleştirmek istiyor. Buna peri masalı derken yanlış anlaşılmasın, takımı küçümsediğim için değil. Bu kadar yıldan beri sürekli yükselişte olan ve gerçek spor kamuoyu tarafından takdir edilen ilçe takımının ümidi, ilçe halkının da büyük hayali olduğu için böyle diyorum.

Diyarbakırdaki kalacakları oteli ayırtarak, pazardaki ete soğan doğranmaz deyimine saygısızlık eden takımı  eleme başarısını gösteren Akhisarsporumuzun kupayı kazanabilecek aklı  da yüreği de var.Akıl ve yürek işi olan futbola başka hesaplar karışmazsa peri masalı mutlu biter.Saygılarımla.