Süleyman Kollu


ÇİÇEKLER SOLMASIN?

Son yıllarda çok sık yaşanır oldu, adını söylemekten, açıklamaktan utandığımız, üzüldüğümüz sonuçları olan çocuk kaçırma olayları?


Milletin gözü, kulağı iyi bir haber gelir mi diye bekler, maalesef çoğunda üzücü bir haberle, kahrolası bir sonuç tüm umutları yıkar oldu. Bir, iki, üç derken, e artık yeter deme noktasına geldik.

Devletin asıl görevlerinden biri vatandaşının, can, mal güvenliğini korumaktır. Bu görev, cana ve mala zarar verene ceza kesmekle tamamlanmış, yerine getirilmiş olmuyor. Aileler çocuklarına elbette sahip çıkacak. Onlara, yabancılara güvenmemesi gerektiğini öğretecek. Ancak bu tür olaylarda maalesef  fail hep yakın çevreden oluyor.

Demek oluyor ki ailenin verdiği eğitim, bilgi ve öğütler bir yere kadar geçerli. Bu noktadan sonra devletin vatandaşını koruma görevi öne çıkıyor. Sosyal ve güçlü bir devlet vatandaşını, korur ve korumak için ne gerekiyorsa bu çabanın içinde olur.Tabii devletin böylesine geniş ve her yerde olması muhtemel  bu olaylara karşı vatandaşını, özellikle de çocukları koruması kolay bir hadise değil.

Bizler bu konuda sadece problemi dile getiren, dert yanan olmamalı, çözüm için de fikir sunabilmeliyiz. İlk aklıma gelen aile ve sosyal politikalar bakanlığının iyi ve kapsamlı bir proje ile çocuklar için GPS özelliği olan bileklik kullanımını uygulamaya koyması olacaktır. Son yıllarda teknoloji ürünlerinin fiyatlarının da oldukça uygun seviyelerde olduğunu biliyoruz. Bu konuda iyi bir çalışma yapılırsa, üretimi de yerli olması için çalışılırsa, birçok STK bu konuda sponsor desteği verecektir. Kaldı ki kayıp vakalarında üç gün beş gün değil bazen haftalarca onlarca kişi dağ taş arama yapıyor. Bunlar araç gereç vasıta kullanıyor. Bunun da bir maliyeti var. Velhasıl hepsi birlikte düşünüldüğünde, maddi durumu iyi olmayan ailelere destek sağlanarak bazen toka, bazen bileklik, bazen kemer vb. aksesuara takılabilecek bu cihazlardan üretilerek konu büyük ölçüde çözümlenebilir.

Canın değeri para ile ölçülemez. Hiçbir can heder olmasın. Çocuklarımız elimizden kayıp gitmesin. Devlet bu konuda olay olduktan sonra değil, olmadan gücünü göstermeli. Giden can geri gelmiyor. Bunun yanında faillere en ağır ceza verilmeli? Devlet burada da gücünü göstermeli?

Bir daha bu tür acı haber almamak dileğiyle?