Güncel tartışmalar ışığında nafaka ödemesi süreli mi olmalıdır? Her evliliğe ayrı muamele etmek bir çözüm yolu olabilir mi?
Merhabalar, Mevcut hali ile yoksulluk nafakası ödemesine ilişkin kanunumuzda bir zaman sınırlaması bulunmamaktadır.
Tarih: 25.12.2018 12:55:03 / 1031okunma / 0yorum
Av. Esra ARSLAN

Merhabalar,

Mevcut hali ile yoksulluk nafakası ödemesine ilişkin kanunumuzda bir zaman sınırlaması bulunmamaktadır. Bu nedenle de son zamanlarda çeşitli platformlarda bu konu tartışılmaktadır. Tartışmalar kanuni düzenleme boyutunda olduğundan bu konuda haberler de yapılmaktadır. Nafaka alacaklısı olanlar konuyu yakından takip etmekle birlikte, konunun toplumsal açıdan önemine ve bir gün nafaka alacağına herkesin ihtiyaç duyabileceği düşüncesine binaen konuyu takip etmekte ve hukuken irdelemekte fayda görüyorum.Evet, sorumuz çok klasik görünebilir ancak cevabını verirken nelere dikkat etmeliyiz ve neleri gözden kaçırmamalıyız, asıl önemli olan budur.

Başlangıç olarak nafakanın süreli olmasını isteyenlerin nedenlerinden hareket edebiliriz. Nafakanın süreli olmasını savunanlar evlilik süresinin kısalığından ve ancak nafakanın süresiz olmasından dem vurmaktadırlar. Örneğin bir yıl süren bir evlilik nedeniyle kadın ya da erkek evlenmediği sürece süresiz yoksulluk nafakası alabilmektedir. (Özellikle kadın ya da erkek terimini kullandığımı da belirtmek isterim. Her ne kadar yoksulluk nafakası alacaklısı kadın olabilmekte ise de erkek de şartları oluştuğu takdirde yoksulluk nafakası alabilmektedir.) Kısa süren evlilikler bazında süresiz nafaka bağlanmasının adaletsizliğe yol açabileceği her birimiz tarafından kabul görebilir ancak evlilik süresi içinde yaşananlar, tarafların ekonomik durumu, nafaka alacaklısının nafakadan başka geçim kaynağının olmaması ya da geçiminde zorlanması gibi koşullar göz önüne alınmalıdır. Karşıdan bakıldığında kolay gibi görünebilir ancak bir evliliğin sona ermesinin ardından tarafların ruhsal çöküntü yaşaması, ne yazık ki toplumumuzda ikinci evliliğe yönelik bakışın getirdiği zorluklar ve bir daha evlenemeyecek ölçüde güven kırıklıkları yaşanması dahi olasıdır. Bu zorluklarla birlikte hayat mücadelesinin verildiği unutulmamalıdır.

Elbette, unutulmaması gereken diğer nokta bir nafaka alacaklısını desteklerken nafaka borçlusunun da durumunu ağırlaştırmamaktır. Bu anlamda nafaka alacaklarına bir süre getirilecekse dahi bunun evlilikler özelinde bireyselleştirilmesi en adaletli yol olacaktır. Yani her evliliğe ayrı muamele edilmelidir. Bu anlamda her evliliğin bu bakımdan şartlarının değerlendirilmesi mahkemelere bırakılmalıdır. Nitekim; her evlilik için aynı nafaka süresini belirlemek mevcut sorunlar için bir çözüm yolu olarak görünse de uzun vadede yeni sorunlara yol açabilecektir. Ayrıca nafaka alacaklıları bakımından evlilik süresinden az olmamak üzere bir nafaka süresi belirlenmesi şeklinde kanuni düzenleme yapılması da düşünülmesinde fayda olacak ve adaleti tesis edecek yollardan biri olacaktır. (Yine önemle belirtmek gerekir ki; her halükarda tüm boşanma davalarının neticesinde nafaka kararı verilmemektedir, bu konu boşanma davası çeşitleri bakımından farklıdır. Ayrıca nafaka ödemesine karar verilecek taraf bakımından kanunda kusuru daha az olanın nafaka isteyebileceği kuralı da bir teminat olarak durmaktadır. Bu anlamda evlilik içinde tarafların kusurlu davranışları ve kusurun boşanma davalarında ispatı önemini korumaktadır.)

Son olarak yapılması düşünülen değişikliklerden bahisle konuyu örnek vererek bağlayalım. Nafakanın süresiz olması sorununa karşın nafakanın süresi beş yıl olsun ya da on yıl olsun gibi bir düzenlemenin getirilmemesi gerektiği düşüncesindeyim. Düzenleme her evlik için beş yıl süreyle nafaka bağlanması şeklinde olursa bu durumda örneğin; yirmi yıl evli kalmış birisi de beş yıl süreyle nafaka alabilecek ve yine bir yıl evli kalmış birisi de beş yıl nafaka alabilecektir. Oluşabilecek tüm bu sorunların engellenmesi de yine nafaka süresini evlilik özelinde belirleme yetkisini mahkemelere bırakmakla olabilecektir.

Sevgi, saygı ve adaletle…

                                                                                                                      Av. Esra ARSLAN

Paşa Mah. 13 Sk. No:29 D:5 Teraman Apt. Akhisar/MANİSA

İletişim,sorularınız ve önerleriniz için: akhisargundem@mail.com

                     av.esraarslan@outlook.com

 

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa:
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
15 Kasım 2019 Cuma
Son Yorumlananlar
AKHİSARDA KONUTTA SORUN BÜYÜK, ÇÖZÜM ZAMAN ALIR
Akhisardaki otopark problemi çözülmeli bi de yaya insanların gezerek alışveriş yapacağı yer olması lazım şehiriçinde.
AKYÜZ KONUŞTU, İDEAL ADAYI YORUMLADI
Şehrimizin aradığı yöneticinin, hizmet yaparken, proje üretirken şehir halkına kulak verecek, ihtiyaçlarını analiz edip belli bir plan çerçevesinde çalışıp, şehir halkının daha iyi hizmet alabilmesi için kendi siyasi tercihlerinin engel olmaması gerekir. Çıktığınız bu yolda Allah gönlünüze göre versin.
YENİ ORTOPEDİ UZMANI GÖREVE BAŞLADI
Hayırlı olsun http://www.avrasyaortopedi.com
YAĞIŞ AKHİSARI TEĞET GEÇECEK
teyit değil teğet olamalı. başlığı düzeltiverin canlar Admin: İlgi ve uyarınız için teşekkür ederim.
Toprak Analizini Yaptır, Verimini Arttır!
Toprak analizi için ücret tarifesi nedir.Analiz için Ne kadar ücret ödenmesi gerekli. Bu konuda gerekli bilginin tarafıma verilmesini arz ederim.
Toprak Analizini Yaptır, Verimini Arttır!
Toprak analizini hangi aylarda yaptırmamız daha uydur.Bu konuda bir takvim var mı Bilgilendirebilirmisiniz.
BURASI DURAK MI?
Egemenlik meydanı durağımız yıllardır aynı yerdedir. Otobüsün duraga yolcu almak için yanaştığındaki sıkıntı yanlış park etmeler ve aras kargonun 3 şeridi ihlal ederek araç yüklemesidir. Resimlerde de yanlış parklar açıkça görülmektedir.
TARAFTAR AKHİSAR YÖNETİMİNE SESLENDİ
Sizin aracılığınızla doğu tribün a b kapısının içerisinde bulunan yönlendirme levhaları ters konulmuş.wc yi büfe büfeyi wc gösteriyor.acil durumlar için bulunduğunuz yer şuan burasıdır yazıyor.kuş bakışı bakıldığında batı tribünü işaretli.Basit ama hoş olmayan görüntüler.o levhaları yapan arkadaşlar ayrıca tebriklerimi iletiverin.ilginize şimdiden teşekkürler.
KENT KONSEYİ MECLİS TOPLANTISI ERTELENDİ
Sevgili Umut Kardeşim; kent meclisinde farklı temsil görevine gelen ve delegasyon olarak teklif edilip, kabul edenlerin (toplantıda hazır bulunan 21 delegemizi ve geçerli mazereti olanları ayrı tutarak) şunu bilmesi lazım. Burası şov yeri değil. Sadece isimlerinin duyulmasını sağlayıp, aday olan, ancak iş icraata geldiğinde ortalıkta görünmeyen şark kurnazlarına şunu diyorum. Her fırsatta koltuk, makam, nam kapmaya çalıştığınızı bu halk öğreniyor. Yazıklar olsun. Bu şehre yakışmıyorsunuz vesselam...
Akhisar Ticaret Borsası Altı Eylül İlkokulu Öğrencilerinden Bir İlk
Her alandaki başarısını, azmini, çalışkanlığını,sıra dışı fikirlerini,her işin mutfağında terleyerek üstesinden gelmeyi düstur edinerek farkındalık yaratan, paylaşımcılığıyla kaliteli bir rehber olan, en önemlisi emeğini mesleğine katık etmiş saygıdeğer meslektaşım, değerli kardeşimi yüreğimin ta derinliğideki dupduru sevgimle kucaklıyor,tebrik ediyorum. İyi ki sizin gibi mesleğine aşık eğitimcilerimiz hala bir nesle nefes oluyor.Bu başarıya imzalarıyla ortak olan ALTI EYLÜL İLKOKULU 4-G sınıfının gelecek vadeden gençlerini gururla tebrik ediyorum.İyi ki varsınız ZÜHRE öğretmenim... ALTAŞ AİLESİ
İyilere dost olki; kötülerden emin olursun.

HZ.OSMAN (R.A)
Biyografi
Tüm Biyografiler
aa
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar