YENİ SOSYAL HAYATTA SINIFTA KALDIK
Sosyal olmak insanın toplumla etkileşime, iletişime girmesi, bilgiden sevgiye, yardımdan enerjiye ve hatta ortak oluşturulacak sinerjiye kadar birçok unsuru içine alan bir olgudur.
Tarih: 18.11.2020 12:39:51 / 211okunma / 0yorum
Süleyman Kollu

Türk insanı gerek genetik yapısı, gerekse kültürü gereği bu sosyalliği, köyünden kentine her yerde, en iyi şekilde yaşayabilmiştir yüz yıllarca. Öyle ki, hangi turiste mikrofon uzatsalar, Türk İnsanı´nın sıcak kanlılığından, misafirperverliğinden söz eder.

Mahatma Gandi diğer adıyla Mohandas Karamçand Gandi´nin ünlü bir söz dizisi aslında bizim Covid-19 pandemisi döneminde yaşadıklarımızı tam özetliyor.

Ne diyor bakın Mahatma Gandi;

“Söylediklerinize dikkat edin; düşüncelere dönüşür…

Düşüncelerinize dikkat edin; duygularınıza dönüşür…

Duygularınıza dikkat edin;davranışlarınıza dönüşür…

Davranışlarınıza dikkat edin;alışkanlıklarınıza dönüşür…

Alışkanlıklarınıza dikkat edin;değerlerinize dönüşür…

Değerlerinize dikkat edin; karakterinize dönüşür…

Karakterinize dikkat edin; kaderinize dönüşür…”

İşte bizim de şu an yaşadığımız kader bu…  Bir başka deyişle eskiden beri var olan sosyallik anlayışına göre bizler sosyal olma yolunda gerçekten çok başarılı bir milletiz. Ancak ne var ki yeni tip korona virüsle başlayan yeni sosyal hayata bir türlü alışamadık. Birbirimize olan bağlılığımız, samimi ve içtenliğimiz o kadar hayatımıza girmişti ki, bunlar alışkanlıklarımız, değerlerimiz ve karakterimiz  olmuştu. Tokalaşmak, sarılmak, oturup sohbet etmek,  çay kahve içip birlikte vakit geçirmek… Evlere misafirlik gezmeler, aman ayıp olmasın diye gidilen düğünler, nişanlar, hasta olana şifa dilemeler, geçmiş olsun ziyaretleri… Ölüm olduğunda taziyeler, üç gün yedi gün erenler…  ve daha neler…

Tüm bunlar göstermelik  olmadığından, alışkanlık, değer, karakterimiz haline geldiği için ve hatta bunu adeta  kendi kaderimiz yaptığımız için tüm bunları yaşadık.

Peki bu gerçekten değişmez mi? İşte bu sorunun cevabı karşılaştığımız sonuçlara göre verilecek. Mart 2020 de başlayıp nisan ayında hızlanan, haziranda ilk dalganın zirvesini gören covid-19 çok sevdiklerimizden ayırdı bizi. Ya şimdi kasım ayında ikinci dalganın tusunami etkisini yaşıyoruz. Önü alınamayan bir salgın haline gelen covid-19´u ciddiye almamız gerekiyor. Bakın vaka sayısındaki artıştan daha önemlisi giderek artan ve dört bin sınırına dayanan ağır hasta sayısı. Sağlık altyapısının iş yapamaz hale gelmesi felaketimiz olur. Salgının ilk aylarında İtalya´nın yaşadığı çaresizliği hiç kimse yaşamak istemese de başta Amerika ve avrupa ülkeleri kaçınılmaz sonun kapısında… Ya bizim ülkemiz? Bu gün, belki yarın aynı şeyleri biz konuşur duruma geleceğiz. Sağlık çalışanlarının emekleri, bizlerin yaşadığı kısıtlamalar, belki de en önemlisi hayalleri olan yüzlerce insanın kaybedilmemesi adına  bizim de artık birçok şeyden fedakarlık yapıp, alışkanlıklarımızı, değerlerimizi bir kenara koyup kaderimiz olacak gibi görünen kötü sondan kurtulmalıyız.

Maske, mesafe , hijyen üçlemesi bizim yeni hayat tarzımız olmalı. Önce kendimize, sonra da tüm diğer insanların yaşama hakkına saygı göstermeliyiz. Kurallara sonuna kadar uyarak, gerekmedikçe dışarıya çıkmayarak, görüşmelerimizi, temaslarımızı keserek, temizliğe önem vererek yapalım bunu başarabiliriz…

Sınıfta kaldığımız yeni sosyal hayatın bütünleme sınavını başarmanın yolu bu.

Anahtar Kelimeler: YENİ, SOSYAL, HAYATTA, SINIFTA, KALDIK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
YÜZLEŞME (24 Mart 2020 - Salı)
Bu Millet Size Minnettar (18 Mart 2020 - Çarşamba)
NASIL YARIŞIP, NASIL SEÇİLMELİ… (16 Kasım 2018 - Cuma)
(5- 00000) BEŞ SIFIRIN AÇIKLAMASI (20 Ekim 2018 - Cumartesi)
Altı Eylül´ü Anlamak… (05 Eylül 2018 - Çarşamba)
DOLAR MANİPLE ARACI MI? (19 Ağustos 2018 - Pazar)
DEMOKRATİK TOPLUMUN GÜVENCESİ (24 Temmuz 2018 - Salı)
MAZERETİM VAR ASABİYİM BEN… (12 Temmuz 2018 - Perşembe)
YENİ SİSTEM VE GLOBAL TİCARET SAVAŞI (05 Temmuz 2018 - Perşembe)
ÇİÇEKLER SOLMASIN… (02 Temmuz 2018 - Pazartesi)
AKILSIZ BAĞIMLILIK ..! (13 Haziran 2018 - Çarşamba)
KUPA BEREKETİ (11 Mayıs 2018 - Cuma)
AKIL VE YÜREK İŞİ (19 Nisan 2018 - Perşembe)
SAHNE PERDE VE OYUN (27 Mart 2018 - Salı)
YENİ STADIN SİHRİ (05 Mart 2018 - Pazartesi)
KUPA FİNALİSTİ (27 Şubat 2018 - Salı)
BU SADECE MAÇ DEĞİLDİ (29 Ocak 2018 - Pazartesi)
BEŞ YILLIK ÖZLEM BİTİYOR… (25 Ocak 2018 - Perşembe)
Yarıyıl , Yeni Umut… (19 Ocak 2018 - Cuma)
EN BÜYÜK ZENGİNLİK; CUMHURİYET (28 Ekim 2017 - Cumartesi)
EN BÜYÜK ZENGİNLİK; CUMHURİYET (28 Ekim 2017 - Cumartesi)
ZEYTİN, İŞÇİSİ VE SİGORTASI (03 Ekim 2017 - Salı)
ZEYTİN, İŞÇİSİ VE SİGORTASI (02 Ekim 2017 - Pazartesi)
6 EYLÜL 1922 RUHU (05 Eylül 2017 - Salı)
Halk İstiyor, Yönetim ne diyor? (18 Ağustos 2017 - Cuma)
NE ESKİSİ, NE YENİSİ (15 Ağustos 2017 - Salı)
Kutla(ma)san da Olur! (24 Temmuz 2017 - Pazartesi)
YÜREĞİNİN SESİNİ DİNLE (14 Temmuz 2017 - Cuma)
Şimdi Festival Zamanı (16 Mayıs 2017 - Salı)
Sayfa:
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
1 Aralık 2020 Salı
Son Yorumlananlar
AKHİSARDA KONUTTA SORUN BÜYÜK, ÇÖZÜM ZAMAN ALIR
Akhisardaki otopark problemi çözülmeli bi de yaya insanların gezerek alışveriş yapacağı yer olması lazım şehiriçinde.
AKYÜZ KONUŞTU, İDEAL ADAYI YORUMLADI
Şehrimizin aradığı yöneticinin, hizmet yaparken, proje üretirken şehir halkına kulak verecek, ihtiyaçlarını analiz edip belli bir plan çerçevesinde çalışıp, şehir halkının daha iyi hizmet alabilmesi için kendi siyasi tercihlerinin engel olmaması gerekir. Çıktığınız bu yolda Allah gönlünüze göre versin.
YENİ ORTOPEDİ UZMANI GÖREVE BAŞLADI
Hayırlı olsun http://www.avrasyaortopedi.com
YAĞIŞ AKHİSARI TEĞET GEÇECEK
teyit değil teğet olamalı. başlığı düzeltiverin canlar Admin: İlgi ve uyarınız için teşekkür ederim.
Toprak Analizini Yaptır, Verimini Arttır!
Toprak analizi için ücret tarifesi nedir.Analiz için Ne kadar ücret ödenmesi gerekli. Bu konuda gerekli bilginin tarafıma verilmesini arz ederim.
Toprak Analizini Yaptır, Verimini Arttır!
Toprak analizini hangi aylarda yaptırmamız daha uydur.Bu konuda bir takvim var mı Bilgilendirebilirmisiniz.
BURASI DURAK MI?
Egemenlik meydanı durağımız yıllardır aynı yerdedir. Otobüsün duraga yolcu almak için yanaştığındaki sıkıntı yanlış park etmeler ve aras kargonun 3 şeridi ihlal ederek araç yüklemesidir. Resimlerde de yanlış parklar açıkça görülmektedir.
TARAFTAR AKHİSAR YÖNETİMİNE SESLENDİ
Sizin aracılığınızla doğu tribün a b kapısının içerisinde bulunan yönlendirme levhaları ters konulmuş.wc yi büfe büfeyi wc gösteriyor.acil durumlar için bulunduğunuz yer şuan burasıdır yazıyor.kuş bakışı bakıldığında batı tribünü işaretli.Basit ama hoş olmayan görüntüler.o levhaları yapan arkadaşlar ayrıca tebriklerimi iletiverin.ilginize şimdiden teşekkürler.
KENT KONSEYİ MECLİS TOPLANTISI ERTELENDİ
Sevgili Umut Kardeşim; kent meclisinde farklı temsil görevine gelen ve delegasyon olarak teklif edilip, kabul edenlerin (toplantıda hazır bulunan 21 delegemizi ve geçerli mazereti olanları ayrı tutarak) şunu bilmesi lazım. Burası şov yeri değil. Sadece isimlerinin duyulmasını sağlayıp, aday olan, ancak iş icraata geldiğinde ortalıkta görünmeyen şark kurnazlarına şunu diyorum. Her fırsatta koltuk, makam, nam kapmaya çalıştığınızı bu halk öğreniyor. Yazıklar olsun. Bu şehre yakışmıyorsunuz vesselam...
Akhisar Ticaret Borsası Altı Eylül İlkokulu Öğrencilerinden Bir İlk
Her alandaki başarısını, azmini, çalışkanlığını,sıra dışı fikirlerini,her işin mutfağında terleyerek üstesinden gelmeyi düstur edinerek farkındalık yaratan, paylaşımcılığıyla kaliteli bir rehber olan, en önemlisi emeğini mesleğine katık etmiş saygıdeğer meslektaşım, değerli kardeşimi yüreğimin ta derinliğideki dupduru sevgimle kucaklıyor,tebrik ediyorum. İyi ki sizin gibi mesleğine aşık eğitimcilerimiz hala bir nesle nefes oluyor.Bu başarıya imzalarıyla ortak olan ALTI EYLÜL İLKOKULU 4-G sınıfının gelecek vadeden gençlerini gururla tebrik ediyorum.İyi ki varsınız ZÜHRE öğretmenim... ALTAŞ AİLESİ
İki düşman arasında öyle konuş ki, barıştıklarında utanmayasın.

SADİ
Biyografi
Tüm Biyografiler
aa
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar