YÜZLEŞME
Son bir aydan beri yoğun olarak yaşanan, Kovid-19 bulaş tehlikesine karşı önlemler, evde kalma söylem ve eylemleri, sabahtan akşama, akşamdan sabaha kadar haber konusu edilen virüsün belki de en büyük faydası, insanlara kendileriyle, vicdanlarıyla, iç dü
Tarih: 24.3.2020 17:43:23 / 3282okunma / 0yorum
Süleyman Kollu

Son bir aydan beri yoğun olarak yaşanan,  Kovid-19 bulaş tehlikesine karşı önlemler, evde kalma söylem ve eylemleri, sabahtan akşama, akşamdan sabaha kadar haber konusu edilen virüsün belki de en büyük faydası, insanlara kendileriyle, vicdanlarıyla, iç dünyalarıyla yüzleşme fırsatını tanıması oldu.

Dörtnala koşan yarış atlarının yaşadığı hararet, hareket, heyecan, hırs, yarış ve savaş neyse insanlarda farkında olmadan bu duyguları az veya çok yaşıyorlarmış. “mış” diyorum çünkü bunu ancak normal hayattan arı olunca anlıyormuş insan.

Şimdilerde gerçekten evden daha az çıkan insanlar evlerine ödedikleri kiranın ya da alırken ödedikleri kredinin hakkını veriyorlar. Evin aslında aile fertlerinin bir araya gelerek aile olduğu yer olduğunu yeni yeni anlamaya başladık. Günlerce sabah kalkıp alelacele fırsat buldukça kahvaltıda bir araya gelen aile fertleri durum müsait olursa akşam yemeğinde bir araya gelebiliyor ve hatta bazen akşam dışarı çıkan aile fertleri yüzünden çok sınırlı bir arada olabiliyordu. Her geçen gün, günün telaşıyla bugün ne yaptık diye düşünemiyor adeta hemen yarınki planlar yapılıyordu. Kısacası planlar hep evin dışına göre yapılıyor, aile planların dışında tutuluyordu ister istemez.

Aslında bunun böyle olmadığı, nihayet ve maalesef bir musibetle ortaya çıktı. “Aman çocuğuma bir şey olmasın, eşime virüs bulaştırmayayım, bana bulaşmasın ki kimseye zarar vermeyeyim” gibi düşünceler aslında insanın çalışma ve iş hayatına verdiği önemin altında yatan kaygıya paralel olsa da önem ve şiddeti asla kıyaslanmayacak boyutta.

Evde geçirilen vaktin artmasıyla, aslında küçük çocuğunun göz renginin kahverengi değil, ela olduğunu anlayan anne babalar var. Belki abarttı diyenler çıkabilir bu örneğe ama maalesef gerçek bu. Meğer en yakınımızdakileri, sözde can parçalarımızı tanımıyor, tanımak için vakit ayırmıyormuşuz. Şimdi bunları yazarken kendimden de örnek aldığımı belirtmek istiyorum. Az veya çok herkes bu duyguyu hissetmekte. Gerçekten ebeveynler olarak bizler evin dışındaki hayata verdiğimiz önem, ayırdığımız zamandan dolayı en yakınlarımızı, can parçalarımızı ihmal etmişiz.

Koronavirüs bir illet mi, bir mesaj mı, bir ikaz mı, bir silah mı? Neyse ne. Her şey olabilir. Bazılarının dediği gibi herkesi herkesten korkutur hale getirmiş de olabilir. Ancak etkileri ile bizim ailemize, evimize, kendi iç dünyamıza zaman ayırmamıza imkân tanıdığı kesin.

Ben buna gerçekle yüzleşme diyorum. Umarım bu yüzleşmeden en güzel mesajları, dersleri çıkarırız. Hayatın içinde kimlere ne kadar vakit ayırmamız gerektiğini öğrenir, bundan sonraki yaşantımızda ‘ki inşallah yakın zamanda normal hayata geçeriz´ hayat felsefemizi, tarzımızı bu değerlere göre yeniden oluşturabiliriz.

Sosyal mesafeyi korumaya, el ve vücut temizliğine dikkat edelim, uyarılara kulak verelim. Hayatın sevdiklerimizle birlikte yaşanınca değerli ve keyifli olduğunu unutmayalım. Sağlıklı günler diliyorum. Saygılarımla… 24.03.2020

*Süleyman Kollu

Anahtar Kelimeler: YÜZLEŞME
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
YENİ SOSYAL HAYATTA SINIFTA KALDIK (18 Kasım 2020 - Çarşamba)
Bu Millet Size Minnettar (18 Mart 2020 - Çarşamba)
NASIL YARIŞIP, NASIL SEÇİLMELİ… (16 Kasım 2018 - Cuma)
(5- 00000) BEŞ SIFIRIN AÇIKLAMASI (20 Ekim 2018 - Cumartesi)
Altı Eylül´ü Anlamak… (05 Eylül 2018 - Çarşamba)
DOLAR MANİPLE ARACI MI? (19 Ağustos 2018 - Pazar)
DEMOKRATİK TOPLUMUN GÜVENCESİ (24 Temmuz 2018 - Salı)
MAZERETİM VAR ASABİYİM BEN… (12 Temmuz 2018 - Perşembe)
YENİ SİSTEM VE GLOBAL TİCARET SAVAŞI (05 Temmuz 2018 - Perşembe)
ÇİÇEKLER SOLMASIN… (02 Temmuz 2018 - Pazartesi)
AKILSIZ BAĞIMLILIK ..! (13 Haziran 2018 - Çarşamba)
KUPA BEREKETİ (11 Mayıs 2018 - Cuma)
AKIL VE YÜREK İŞİ (19 Nisan 2018 - Perşembe)
SAHNE PERDE VE OYUN (27 Mart 2018 - Salı)
YENİ STADIN SİHRİ (05 Mart 2018 - Pazartesi)
KUPA FİNALİSTİ (27 Şubat 2018 - Salı)
BU SADECE MAÇ DEĞİLDİ (29 Ocak 2018 - Pazartesi)
BEŞ YILLIK ÖZLEM BİTİYOR… (25 Ocak 2018 - Perşembe)
Yarıyıl , Yeni Umut… (19 Ocak 2018 - Cuma)
EN BÜYÜK ZENGİNLİK; CUMHURİYET (28 Ekim 2017 - Cumartesi)
EN BÜYÜK ZENGİNLİK; CUMHURİYET (28 Ekim 2017 - Cumartesi)
ZEYTİN, İŞÇİSİ VE SİGORTASI (03 Ekim 2017 - Salı)
ZEYTİN, İŞÇİSİ VE SİGORTASI (02 Ekim 2017 - Pazartesi)
6 EYLÜL 1922 RUHU (05 Eylül 2017 - Salı)
Halk İstiyor, Yönetim ne diyor? (18 Ağustos 2017 - Cuma)
NE ESKİSİ, NE YENİSİ (15 Ağustos 2017 - Salı)
Kutla(ma)san da Olur! (24 Temmuz 2017 - Pazartesi)
YÜREĞİNİN SESİNİ DİNLE (14 Temmuz 2017 - Cuma)
Şimdi Festival Zamanı (16 Mayıs 2017 - Salı)
Sayfa:
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
3 Aralık 2020 Perşembe
Son Yorumlananlar
AKHİSARDA KONUTTA SORUN BÜYÜK, ÇÖZÜM ZAMAN ALIR
Akhisardaki otopark problemi çözülmeli bi de yaya insanların gezerek alışveriş yapacağı yer olması lazım şehiriçinde.
AKYÜZ KONUŞTU, İDEAL ADAYI YORUMLADI
Şehrimizin aradığı yöneticinin, hizmet yaparken, proje üretirken şehir halkına kulak verecek, ihtiyaçlarını analiz edip belli bir plan çerçevesinde çalışıp, şehir halkının daha iyi hizmet alabilmesi için kendi siyasi tercihlerinin engel olmaması gerekir. Çıktığınız bu yolda Allah gönlünüze göre versin.
YENİ ORTOPEDİ UZMANI GÖREVE BAŞLADI
Hayırlı olsun http://www.avrasyaortopedi.com
YAĞIŞ AKHİSARI TEĞET GEÇECEK
teyit değil teğet olamalı. başlığı düzeltiverin canlar Admin: İlgi ve uyarınız için teşekkür ederim.
Toprak Analizini Yaptır, Verimini Arttır!
Toprak analizi için ücret tarifesi nedir.Analiz için Ne kadar ücret ödenmesi gerekli. Bu konuda gerekli bilginin tarafıma verilmesini arz ederim.
Toprak Analizini Yaptır, Verimini Arttır!
Toprak analizini hangi aylarda yaptırmamız daha uydur.Bu konuda bir takvim var mı Bilgilendirebilirmisiniz.
BURASI DURAK MI?
Egemenlik meydanı durağımız yıllardır aynı yerdedir. Otobüsün duraga yolcu almak için yanaştığındaki sıkıntı yanlış park etmeler ve aras kargonun 3 şeridi ihlal ederek araç yüklemesidir. Resimlerde de yanlış parklar açıkça görülmektedir.
TARAFTAR AKHİSAR YÖNETİMİNE SESLENDİ
Sizin aracılığınızla doğu tribün a b kapısının içerisinde bulunan yönlendirme levhaları ters konulmuş.wc yi büfe büfeyi wc gösteriyor.acil durumlar için bulunduğunuz yer şuan burasıdır yazıyor.kuş bakışı bakıldığında batı tribünü işaretli.Basit ama hoş olmayan görüntüler.o levhaları yapan arkadaşlar ayrıca tebriklerimi iletiverin.ilginize şimdiden teşekkürler.
KENT KONSEYİ MECLİS TOPLANTISI ERTELENDİ
Sevgili Umut Kardeşim; kent meclisinde farklı temsil görevine gelen ve delegasyon olarak teklif edilip, kabul edenlerin (toplantıda hazır bulunan 21 delegemizi ve geçerli mazereti olanları ayrı tutarak) şunu bilmesi lazım. Burası şov yeri değil. Sadece isimlerinin duyulmasını sağlayıp, aday olan, ancak iş icraata geldiğinde ortalıkta görünmeyen şark kurnazlarına şunu diyorum. Her fırsatta koltuk, makam, nam kapmaya çalıştığınızı bu halk öğreniyor. Yazıklar olsun. Bu şehre yakışmıyorsunuz vesselam...
Akhisar Ticaret Borsası Altı Eylül İlkokulu Öğrencilerinden Bir İlk
Her alandaki başarısını, azmini, çalışkanlığını,sıra dışı fikirlerini,her işin mutfağında terleyerek üstesinden gelmeyi düstur edinerek farkındalık yaratan, paylaşımcılığıyla kaliteli bir rehber olan, en önemlisi emeğini mesleğine katık etmiş saygıdeğer meslektaşım, değerli kardeşimi yüreğimin ta derinliğideki dupduru sevgimle kucaklıyor,tebrik ediyorum. İyi ki sizin gibi mesleğine aşık eğitimcilerimiz hala bir nesle nefes oluyor.Bu başarıya imzalarıyla ortak olan ALTI EYLÜL İLKOKULU 4-G sınıfının gelecek vadeden gençlerini gururla tebrik ediyorum.İyi ki varsınız ZÜHRE öğretmenim... ALTAŞ AİLESİ
Zengin, çok mala sahip olana denmez, zengin kalbi olana denir.

Hz. Muhammed
Biyografi
Tüm Biyografiler
aa
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar