ÇALIŞAN GENÇ ESNAF SABAH NAMAZINDA BULUŞTU

YABANCILAR İÇİN TÜRKÇE ÖĞRETİMİ A1 KURSU AÇILIYOR

MEVLİD KANDİLİ DUALARLA İDRAK EDİLDİ

SAKARKAYA’NIN İÇME SUYU DEPOSU SAĞLIKLI

BÜTÇE PERFORMANSIYLA 30 BÜYÜKŞEHİR ARASINDA BİRİNCİ

SU BASKINLARI OLMAMASI İÇİN MASKİ’DEN AÇIKLAMA

BAKAN ÖZER, AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "Bu sabah itibarıyla 6 Eylül haftasındaki yüz yüze eğitime ara veren 198 sınıfımız eğitime kaldığı yerden devam ediyor.

İki doz aşı olan ya da hastalanarak antikor oluşturan öğretmen oranımız yüzde 86. Bu oran, Kıta Avrupası'ndaki çoğu ülkelerden çok daha yüksek." dedi.

Özer, 6 Eylül tarihi itibarıyla tüm kademelerde yüz yüze eğitime başlanıldığını anımsatarak üçüncü haftanın tamamlandığını söyledi. Sağlık Bakanlığının önerileri çerçevesinde oluşturulan rehberler kapsamında sürecin yönetildiğini belirten Özer; okulların temizlik, dezenfektan, maske gibi tüm ihtiyaçlarının giderildiğini anlattı. 
 "6 Eylül haftasında yüz yüze eğitime ara veren 198 sınıfımız, yüz yüze eğitime kaldığı yerden devam ediyor"
Herhangi bir sınıfta iki vaka olması durumunda yüz yüze sınıf bazlı ara verildiğini ve ara verilen sınıfların 14 gün sonra yüz yüze eğitime kaldığı yerden devam ettiğini aktaran Özer, şöyle devam etti: "14 gün ara verildiği zaman öğrencileri kendi başlarına bırakmıyoruz. Hazırlamış olduğumuz dijital platformlar üzerinden canlı dersler, öğretmenleri tarafından yapılıyor. Aynı zamanda ihtiyacı olan öğrencilere de tabletleri ücretsiz olarak kendilerine veriliyor. 6 Eylül itibarıyla 45 sınıfımızda yüz yüze eğitime ara vermiştik, pazartesi günü itibarıyla 45 sınıf yüz yüze eğitime başladı. Yine salı günü itibarıyla yüz yüze eğitime ara veren 50 sınıf, tekrar yüz yüze eğitime başladı. Çarşamba günü 63 sınıf yüz yüze eğitime tekrar döndü. Perşembe günü 40 sınıf yüz yüze eğitime geri döndü. Şu anda bugün sabah itibarıyla 6 Eylül haftasında yüz yüze eğitime ara veren 198 sınıfımız, yüz yüze eğitime kaldığı yerden devam ediyor."
 Bakan Özer, bu süreçteki en büyük avantajın öğretmenlerin aşılanma oranları olduğunu dile getirdi. Öğretmenlerin aşılanma oranları hakkında da bilgi veren Özer, şunları kaydetti: "Şu anda eğitim sistemimiz içinde 1,2 milyon öğretmenimiz hizmet vermekte. Bu öğretmenlerimizin yüzde 92'si en az bir doz aşı oldu. İki doz aşı olan ya da hastalanarak antikor oluşturan öğretmen oranımız da yüzde 86. Bu oranlar, kıta Avrupası'ndaki çoğu ülkeden çok daha yüksek. Dolayısıyla şu anda eğitimin yüz yüze devam etmesindeki en büyük avantajımızı öğretmenlerimizin aşılanma oranlarının çok yüksek olması, hatta Türkiye ortalamalarının da çok üzerinde olması oluşturuyor. Onun için tüm öğretmenlerimize bu süreçteki katkıları ve desteklerinden dolayı en içten şükranlarımı sunuyorum."
"Toplumda şu anda en güvenli yerler okullar"
Özer, yaptığı açıklamada, Kovid-19 sürecinde kentte 3 haftada yüz yüz eğitimin başarılı şekilde gerçekleştirildiğini, vaka oranlarının çok düşük olduğunu bildirdi. Türkiye genelinde de kontrollü bir şekilde yüz yüze eğitimin devam ettiğini dile getiren Özer, şunları söyledi: "Toplumda şu anda en güvenli yerler okullar. 6 Ağustos tarihinden itibaren okulların yüz yüze eğitime devam etmesiyle ilgili kararlı duruşumuz devam ediyor. Süreci Sağlık Bakanlığı, Sağlık Bilim Kurulu ve İçişleri Bakanlığı ile koordineli bir şekilde herhangi bir probleme mahal vermeden yürütüyoruz."
Özer, kısmi problem olan ilçelerde ve beldelerde güçlendirme ya da yıkım nedeniyle kalabalık sınıfların bulunduğu yerlerde valiliklerin, il millî eğitim müdürlerinin sınıfların sayısını azaltma yönünde her türlü inisiyatifi kullandıklarını belirtti.

 


Haber Kaynak : haber merkezi