“DAYANIŞMA YAŞATIR, MÜCADELE KAZANDIRIR”
8 Mart Kadın Dayanışma Derneği, “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü” dolayısıyla 25 Kasım Çarşamba günü saat 14.00´te yeni hizmet binasında basın açıklaması düzenledi aynı zamanda yeni dernek binasının açılışı da gerçekleştirildi.
Tarih: 25.11.2020 16:42:45/ 1012okunma / 0yorum

Basına ve kamuoyuna hitaben gerçekleştirilen basın açıklamasını Manisa Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Avukatı Tuğba Lale okudu. Av. Tuğba Lale tarafından okunan basın açıklamasında “BASINA VE KAMUOYUNA;
25 Kasım 1960; üç kadının katledildiği kara gün. Orta Amerika yakınlarında, Karayiplerde yer alan bir ülke olan Dominik Cumhuriyeti 1960´lı yıllarda diktatör Trijillo´nun  baskısı altında iken; eşleri ile birlikte diktatörlüğe karşı çıkan Mirabel Kardeşler mücadelenin sembolü haline gelmişlerdir.
Baskıcı rejime karşı ayaklanmaları sebebiyle eşleri hapishanede olan üç kız kardeş; eşleri ile görüştükten sonra hapishane dönüşü, diktatör askerlerinin tecavüzüne uğramışlar ve ardından uçurumdan atılarak canice katledilmişlerdir.
Kardeşlerden birinin kod adının Kelebek olması sebebiyle ‘25 Kasım KELEBEKLER GÜNÜ´ olarak da bilinir.
1981´de Kolombiya´da bir araya gelen Latin Amerikalı ve Karayipli Kadınlar Kongresi´nde; 25 Kasım ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü´ olarak belirlendi. Latin Amerika kadınlarının bu kararı ile kadınlar diktatörlüklere, baskı ve zulüme karşı cephe aldı. 1999´da ise Birleşmiş Milletler bu günü resmi olarak ‘KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI ULASLARARASI MÜCADELE GÜNÜ´ ilan etti. O gün bu gündür 25 Kasım tüm dünyada kadına karşı şiddete dur demek için, bir kadında daha farkındalık yaratabilmek için çırpınan binlerce, milyonlarca kadın tarafından anılıyor.
1979 yılında Birleşmiş Milletler genel kurulu tarafından kısa adı CEDAW olan ‘KADINA KARŞI HER TÜRLÜ AYRIMCILIĞIN YOK EDİLMESİ SÖZLEŞMESİ´ kabul edildi. Fransız Devrimi sonrası dünyada eşitlikçi anayasalar ve kanunlar kabul edilse de ne yazık ki kanunen eşit kabul edilen kadınlar için bu düzenlemeler yeterli olmadı. Bu sebeple kadın özel olarak koruma altına alındı. Birleşmiş Milletler´e üye devletlerce imzalanan sözleşme kadına karşı her türlü ayrımcılığı ortadan kaldırmayı amaçlıyor.
Ana Yasamıza(AY) 2004´te ‘Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür.´  hükmü, 2010 yılında ise  ‘Bu maksatla alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı olarak yorumlanamaz.´  hükmü eklenmiştir. Böylece kadınlara karşı pozitif ayrımcılık AY ile güvence altına alınmıştır.
2011 yılında İstanbul´da toplanan ‘Avrupa Konseyi KADINLARA YÖNELİK ŞİDDET VE AİLE İÇİ ŞİDDETİN ÖNLENMESİ VE BUNLARLA MÜCADELEYE İLİŞKİN AVRUPA KONSEYİ SÖZLEŞMESİ´Nİ hazırlamıştır, bilinen ve kısa adı İSTANBUL SÖZLEŞMESİ´DİR.
Türkiye bu sözleşmenin ardından 6284 sayılı ‘AİLENİN KORUNMASI VE KADINA KARŞI ŞİDDETİN ÖNLENMESİNE DAİR KANUN´u yürürlüğe koymuştur.
Kadına yönelik şiddetin önlenmesinin anahtar unsuru kadınlar ve erkekler arasındaki yasal ve fiili eşitliğin gerçekleşmesidir. Modern çağ olarak nitelendirdiğimiz günümüzde dahi kadın ikincilleştirilmekte ve her türlü şiddete maruz kalmaktadır. Bu şiddetin önünün alınması için kadın ile erkeğin eşit yasal haklara sahip olması yetmiyor.  Kadına şiddetin sonlanması için öncelikle kadını ikincilleştiren zihniyetin yeniden yapılandırılması şart. Kadın ve erkek arasında fiili eşitlik sağlandığında kadına şiddet son bulacak. Her yeni güne yeni bir kadın cinayetiyle uyanmamamız için, her gün taciz ve tecavüz haberleriyle yüreğimizin burkulmaması için, çocuk istismarlarını sonlandırabilmemiz için kanunların değişmesi yetmiyor. Değişmesi gereken toplumdaki zihniyettir.
Her birimiz için vazgeçilmez olan Akhisar´da, Akhisar´ımızda son bir yılda üç kadın cinayete kurban gitti. Eşleri tarafından canice katledilen kadınlar gerilerinde gözü yaşlı ailelerini bıraktılar. Her bir vakayı; Manisa Barosu Kadın Ve Çocuk Hakları Komisyonu ve 8 Mart Kadın Dayanışma Derneği olarak takip ediyoruz. İki kadın cinayeti dosyasında da yerel mahkeme sanıklar hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Diğer davanın yargılaması devam ediyor.
2018 yılında 6284 sayılı ‘AİLENİN KORUNMASI VE KADINA KARŞI ŞİDDETİN ÖNLENMESİNE DAİR KANUN´ kapsamında adli mercilere 654 kadın başvuru yapmış ve Akhisar Aile Mahkemesi tarafından 487 koruma kararı verilmiştir.
2019 yılında adli mercilere 662 kadın başvurmuş, 471 kadın hakkında Akhisar Aile Mahkemesi tarafından koruma kararı verilmiştir.
2020´ye geldiğimizde ise 24 Kasım 2020 tarihine kadar 824 kadın şiddet mağduru olarak adli makamlara başvurmuş 672 kadın hakkında koruma ve tedbir kararı verilmiştir.
Bu sayılar kadına şiddetin arttığının göstergesi olsa da aynı zamanda kadınların her geçen gün bilinçlendiğinin de kanıtı.  Kadınlar şiddetin sadece fiziksel olmadığını, psikolojik, ekonomik, cinsel şiddetin de olduğunun farkına vardı. Amacımız bilinçlenmeyen tek bir kadın bırakmamak. Aile korunsun ancak korunan aile içinde kadın ikincilleştirilmesin, yönetilmesin, sesi kesilmek için şiddete maruz bırakılmasın.
Basında, sosyal medyada, hayatın her alanında cinsiyetçi söyleme dur diyoruz. Kadın hakları yok sayılamaz, kadın susturulamaz. Biz kadınlar olarak; yaşımız, dini inancımız, siyasi düşüncemiz, kıyafet seçimimiz, hayat tarzımız her ne olursa olsun söz konusu haklarımız olduğunda tek yüreğiz. Biliyoruz ki ‘DAYANIŞMA YAŞATIR, MÜCADELE KAZANDIRIR.” ifadeleri yer aldı. Avukat Tuğba Lale´nin konuşmasını tamamlamasının ardından 8 Mart Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Ayşen Erkanlıoğlu Uçar yeni dernek binası ve yeni yeri üzerine açıklamalarda bulundu. Dernek Başkanı Uçar yaptığı konuşmada “8 Mart Kadın Dayanışma Derneği olarak daha önce Boz Kardeşler pasajındaki dernek binasında faaliyet gösteriyorduk. Pandemi sürecinde duyduğumuz ihtiyaçtan dolayı dernek binamızı değiştirmek durumunda kaldık. Bu yıl bu dernek binamıza, İstanbul Aydın Doğan Vakfı´ndan bizlere atölye kurabilmek üzere 3 adet makine hibe geldi. Bununla birlikte burada atölyemizi de oluşturduk. Dernek binamızı değiştirdik. Avukat arkadaşlarımızla birlikte burada danışmanlık hizmeti veriyoruz. Yeni binamızda bu görüşmeleri sağlayabilmemiz için bir odaya sahibiz. Günlük oturma alanlarımız var. Atölyemiz var. Geri dönüşüm ile ürettiğimiz eşyalarımız, butik atölyemiz de mevcut ve burada üyelerimizin ürettiği ürün ve eşyaları sergileyebiliyoruz.  Açık adresimiz Paşa Camii ve Sarı Ahmet Paşa Aş Evi´nin arka sokağı, Şeyh İsa Mahallesi 77 sokak numara 9.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Rüstem Savaş

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
HABER İHBAR HATTI
HABER İHBAR HATTI
0552 478 12 81
ANTİK DÖNEM TİYATROLARI VE DİONSOS RİTÜELLERİ
ANTİK DÖNEM TİYATROLARI VE DİONSOS RİTÜELLERİ
Antik dönem tiyatro yapımında bir lokma ekmek için çalıştırılan ve çalışırken çoğunun hayatını kaybettiği kölelerin anısına”
AKHİSAR RÜYA PROJESİNE KAVUŞUYOR
AKHİSAR RÜYA PROJESİNE KAVUŞUYOR
Akhisar´ı ikiye bölen tren yolunun Şehir dışına alınması ile birlikte boş kalan demir yolu arazisi için şehrimizin değerine değer katacak bir proje hazırlandı.
AKHİSAR  MÜFTÜLÜĞÜ HAYATA DEĞER KATMAYA  DEVAM EDİYOR
AKHİSAR MÜFTÜLÜĞÜ HAYATA DEĞER KATMAYA DEVAM EDİYOR
Akhisar İlçe Müftülüğü, gençlerin milli ve manevi açıdan yetişmelerine rehberlik etmek;toplumdaki dezavantajlı gruplara da manevi destek hizmetinde bulunmak için tüm kurum personeli olarak salgınla mücadele kuralları içerisinde din hizmeti sunma gayretini sürdürüyor.
SAĞLIK EKİPLERİ GECE GÜNDÜZ SAHADA
SAĞLIK EKİPLERİ GECE GÜNDÜZ SAHADA
Akhisar İlçe Sağlık Müdürlüğü ekipleri halkın sağlığı için her türlü ilkim şartlarında gece gündüz demeden sahada görev yapıyor.
KARNELER ONLİNE VERİLDİ
KARNELER ONLİNE VERİLDİ
2020-2021 eğitim öğretim yılının ilk dönemi Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk´un video konferans yöntemi ile ara tatili başlatan zili çalmasıyla tamamlanırken öğrenciler online sistem üzerinden karnelerini aldı.
AKHİSAR KENDİN YAP MOBİL ATÖLYESİ HİZMETE HAZIR
AKHİSAR KENDİN YAP MOBİL ATÖLYESİ HİZMETE HAZIR
Zafer Kalkınma Ajansı yeni nesil eğitim programları kapsamında kurulan Akhisar Kendin Yap Atölyesi mobil aracı teslimi gerçekleştirildi.
AKYÜZ AĞIZ-DİŞ SAĞLIĞI VE ORTODENTİ TEDAVİSİNİ KONUŞTU
AKYÜZ AĞIZ-DİŞ SAĞLIĞI VE ORTODENTİ TEDAVİSİNİ KONUŞTU
Farklı konu ve konukları ile her hafta Akhisar halkını aydınlatan, birçok soruya cevap verilerek interaktif bir şekilde gerçekleşen Engin Akyüz ile konuşuyorum programında Engin Akyüz bu hafta ağız ve diş sağlığı, buna bağlı olarak ortodentik tedaviyi işledi.
METEOROLOJİ´DEN 2 GÜZEL HABER
METEOROLOJİ´DEN 2 GÜZEL HABER
Akhisarda hissedilir derecede soğuk geçen gecelerden sonra sevindirici haber meteorolojiden geldi.
AKLIN İBADETİ: TEFEKKÜR
AKLIN İBADETİ: TEFEKKÜR
Muhterem Müslümanlar! Okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor:
HAYDİ AKHİSAR EVDEN KUR´AN ÖĞRENMEYE
HAYDİ AKHİSAR EVDEN KUR´AN ÖĞRENMEYE
Diyanet İşleri Başkanlığı, “Haydi Türkiye, Evden Kur´an Öğrenmeye” sloganıyla çevrimiçi Kur´an-ı Kerim öğrenme seferberliği başlattı.
MANİSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN ÖNEMLİ AÇIKLAMA
MANİSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN ÖNEMLİ AÇIKLAMA
Manisa Büyükşehir Belediyesi, yeni hizmet binasına taşınma sürecinin başladığını açıkladı.
BAŞKAN HIZLI´DAN KONGRE TEŞEKKÜRÜ
BAŞKAN HIZLI´DAN KONGRE TEŞEKKÜRÜ
8 Ocak Pazartesi gerçekleştirilen 7. Olağan İl Kongresinde güven tazeleyen AK Parti İl Başkanı Salih Hızlı yayınladığı mesajda, kongreye katılan partililere teşekkür etti.
AK PARTİ ZİYARETLERİ DEVAM EDİYOR
AK PARTİ ZİYARETLERİ DEVAM EDİYOR
Adalet ve Kalkınma Partisi Akhisar İlçe Teşkilat Başkanı Fatih Füzün ve Yönetim Kurulu Üyeleri ziyaretlerine devam ediyor.
GÜRDÜK ÇAYI´NDAKİ KİRLİLİK ALARM VERİYOR
GÜRDÜK ÇAYI´NDAKİ KİRLİLİK ALARM VERİYOR
İlçemizde akarsulardaki kirlilik günbegün artmaya devam ediyor.
BELEDİYE BAŞKANI ESNAFLA BİR ARAYA GELDİ
BELEDİYE BAŞKANI ESNAFLA BİR ARAYA GELDİ
Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, İnönü Mahallesinde yapılacak yol kaldırım ve aydınlatma çalışmaları ile ilgili olarak bölge esnafı ve halkıyla Belediye Meclis Salonu´nda bir araya geldi.
GÜRAL´DAN DUTLULU´YA ZİYARET
GÜRAL´DAN DUTLULU´YA ZİYARET
Türkiye Pazarcılar Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi aynı zamanda Akhisar Manavlar ve Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Mustafa Güral ile pazarcı esnafını temsil eden bir grup Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu´yu makamında ziyaret etti.
ŞANS ESERİ CAN KAYBI YAŞANMADI
ŞANS ESERİ CAN KAYBI YAŞANMADI
8 YARALI
ZİRAAT ODASI DEZENFEKTE EDİLDİ
ZİRAAT ODASI DEZENFEKTE EDİLDİ
Çin´in Vuhan kentinde ortaya çıkıp kısa sürede dünyayı etkisi altına alan covid- 19 virüsü nedeniyle Kamu kurum ve kuruluşlar dezenfekte edilmişti ve edilmeyede devam ediyor.
SOĞUK GECELER YAŞIYORUZ
SOĞUK GECELER YAŞIYORUZ
Akhisarda geçen hafta sonu yağan kısa süreli kar yağışından sonra çok soğuk geceler yaşandı.
VALİLİKTEN YENİ KARARLAR AÇIKLANDI
VALİLİKTEN YENİ KARARLAR AÇIKLANDI
Covid-19 ile mücadele kapsamında Manisa Valiliğinden yeni kararlar açıklandı.
TARSİM´DEN ZİRAAT ODASINA ZİYARET
TARSİM´DEN ZİRAAT ODASINA ZİYARET
TARSİM Manisa Bölge Müdürü Müjdat ÇUBUKÇU, Akhisar Ziraat Odası Başkanı Ahmet AKBUĞA´ yı makamında ziyaret etti.
 GÜRAL´DAN AÇIKLAMA
GÜRAL´DAN AÇIKLAMA
Akhisar Pazarcılarve Manavlar esnaf odası Başkanı Mustafa Güral 18 Ocakta yapılacak olan Manisa Ak Parti ile başkanlığı seçimlerin için açıklama yaptı.
AKHİSAR´DA KAR SEVİNCİ
AKHİSAR´DA KAR SEVİNCİ
Akhisar`da beklenen kar yağışının başlaması ile her taraf beyaza bürünürken vatandaşta kar topu oynama fırsatı buldu.
AKBUĞA ‘DAN ÜRETİCİLERE BİLGİLENDİRME
AKBUĞA ‘DAN ÜRETİCİLERE BİLGİLENDİRME
Akhisar Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akbuğa Dane Zeytin fark ödemesi alacak çiftçiyi bilgilendirdi.
DEPREM TAHMİN UZMANI SÜTÇÜ´DEN AÇIKLAMA
DEPREM TAHMİN UZMANI SÜTÇÜ´DEN AÇIKLAMA
İstanbul´dan Deprem Tahmin Uzmanı Kadir Sütçü verdiği deprem derslerine ilgi her geçen gün artmaya devam ediyor.
AKHİSAR MÜFTÜLÜĞÜ GENÇLİK ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
AKHİSAR MÜFTÜLÜĞÜ GENÇLİK ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
Akhisar İlçe Müftülüğü,din hizmetlerini etkin ve verimli bir şekilde toplumun her kesimine sunma çalışmaları kapsamında gençlerin milli ve manevi açıdan yetişmesine rehberlik etmeye devam ediyor.
METEOROLOJİDEN  KAR MÜJDESİ
METEOROLOJİDEN KAR MÜJDESİ
Yurdumuzu etkisi altına alan soğuk ve yağışlı hava Akhisar´da etkisini göstermeye başladı.
MASKİ´DEN UYARI “SAYAÇLARINIZI SOĞUKTAN KORUYUN”
MASKİ´DEN UYARI “SAYAÇLARINIZI SOĞUKTAN KORUYUN”
MASKİ Genel Müdürlüğü, havaların soğumasıyla birlikte su sayaçlarının zarar görmemesi için vatandaşları uyardı.
BÜYÜKŞEHİR´İN KARLA MÜCADELE EKİPLERİ GÖREV BAŞINDA
BÜYÜKŞEHİR´İN KARLA MÜCADELE EKİPLERİ GÖREV BAŞINDA
Manisa´nın yüksek kesimlerinde etkisini gösteren kar yağışının ardından Manisa Büyükşehir Belediyesi, karla mücadele çalışmalarını başlattı.
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
23 Ocak 2021 Cumartesi
Son Yorumlananlar
AKHİSARDA KONUTTA SORUN BÜYÜK, ÇÖZÜM ZAMAN ALIR
Akhisardaki otopark problemi çözülmeli bi de yaya insanların gezerek alışveriş yapacağı yer olması lazım şehiriçinde.
AKYÜZ KONUŞTU, İDEAL ADAYI YORUMLADI
Şehrimizin aradığı yöneticinin, hizmet yaparken, proje üretirken şehir halkına kulak verecek, ihtiyaçlarını analiz edip belli bir plan çerçevesinde çalışıp, şehir halkının daha iyi hizmet alabilmesi için kendi siyasi tercihlerinin engel olmaması gerekir. Çıktığınız bu yolda Allah gönlünüze göre versin.
YENİ ORTOPEDİ UZMANI GÖREVE BAŞLADI
Hayırlı olsun http://www.avrasyaortopedi.com
YAĞIŞ AKHİSARI TEĞET GEÇECEK
teyit değil teğet olamalı. başlığı düzeltiverin canlar Admin: İlgi ve uyarınız için teşekkür ederim.
Toprak Analizini Yaptır, Verimini Arttır!
Toprak analizi için ücret tarifesi nedir.Analiz için Ne kadar ücret ödenmesi gerekli. Bu konuda gerekli bilginin tarafıma verilmesini arz ederim.
Toprak Analizini Yaptır, Verimini Arttır!
Toprak analizini hangi aylarda yaptırmamız daha uydur.Bu konuda bir takvim var mı Bilgilendirebilirmisiniz.
BURASI DURAK MI?
Egemenlik meydanı durağımız yıllardır aynı yerdedir. Otobüsün duraga yolcu almak için yanaştığındaki sıkıntı yanlış park etmeler ve aras kargonun 3 şeridi ihlal ederek araç yüklemesidir. Resimlerde de yanlış parklar açıkça görülmektedir.
TARAFTAR AKHİSAR YÖNETİMİNE SESLENDİ
Sizin aracılığınızla doğu tribün a b kapısının içerisinde bulunan yönlendirme levhaları ters konulmuş.wc yi büfe büfeyi wc gösteriyor.acil durumlar için bulunduğunuz yer şuan burasıdır yazıyor.kuş bakışı bakıldığında batı tribünü işaretli.Basit ama hoş olmayan görüntüler.o levhaları yapan arkadaşlar ayrıca tebriklerimi iletiverin.ilginize şimdiden teşekkürler.
KENT KONSEYİ MECLİS TOPLANTISI ERTELENDİ
Sevgili Umut Kardeşim; kent meclisinde farklı temsil görevine gelen ve delegasyon olarak teklif edilip, kabul edenlerin (toplantıda hazır bulunan 21 delegemizi ve geçerli mazereti olanları ayrı tutarak) şunu bilmesi lazım. Burası şov yeri değil. Sadece isimlerinin duyulmasını sağlayıp, aday olan, ancak iş icraata geldiğinde ortalıkta görünmeyen şark kurnazlarına şunu diyorum. Her fırsatta koltuk, makam, nam kapmaya çalıştığınızı bu halk öğreniyor. Yazıklar olsun. Bu şehre yakışmıyorsunuz vesselam...
Akhisar Ticaret Borsası Altı Eylül İlkokulu Öğrencilerinden Bir İlk
Her alandaki başarısını, azmini, çalışkanlığını,sıra dışı fikirlerini,her işin mutfağında terleyerek üstesinden gelmeyi düstur edinerek farkındalık yaratan, paylaşımcılığıyla kaliteli bir rehber olan, en önemlisi emeğini mesleğine katık etmiş saygıdeğer meslektaşım, değerli kardeşimi yüreğimin ta derinliğideki dupduru sevgimle kucaklıyor,tebrik ediyorum. İyi ki sizin gibi mesleğine aşık eğitimcilerimiz hala bir nesle nefes oluyor.Bu başarıya imzalarıyla ortak olan ALTI EYLÜL İLKOKULU 4-G sınıfının gelecek vadeden gençlerini gururla tebrik ediyorum.İyi ki varsınız ZÜHRE öğretmenim... ALTAŞ AİLESİ
Sirkenin balı bozması gibi kötü huy da amelleri bozar. Güneşin karı erittiği gibi güzel ahlak da günahları öyle eritir.

Hz.Muhammed
Biyografi
Tüm Biyografiler
aa
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar