İYİ PARTİ İLÇE BAŞKANI KORKMAZ EĞİTİM ÖĞRETİM ÜZERİNE KONUŞTU

İYİ Parti Akhisar İlçe Teşkilat Başkanı Halil Korkmaz, eğitim öğretimdeki sorunlara dikkat çekti.

Yeni eğitim öğretim dönemine kısa süre kaldığını belirten İlçe Başkanı, mevcut ekonomik durumun eğitim öğretimdeki sorunları arttırdığını belirterek basına ve kamuoyuna yönelik yazılı açıklama paylaştı.

İYİ Parti Akhisar İlçe Başkanı Halil Korkmaz yazılı açıklamasında; “Sayın Basın Mensupları, Değerli Kamuoyu

Yeni eğitim öğretim yılının başlamasına çok az kala kronikleşmiş eğitim sorunlarının çözümleri bir yana ‘fırsat eşitsizliği’ giderek derinleşmekte ve çoğalmaktadır. Ekonominin içinde bulunduğu durum en çok da en mağduru etkilemektedir. 

Yüksek enflasyonun öğrenci, veli, eğitim çalışanları üzerinde oluşturduğu ağır yüklerin çözümü bir yana seçim öncesi verilen sözler dahi unutturulmaya çalışılmaktadır. Bu bağlamda:

•             Seçim öncesi öğrencilere bir öğün yemek verileceği söylemleri unutturulmaya çalışılmaktadır.

•             2023-2024 Eğitim öğretim yılına sağlıklı beslenme, barınma ve ulaşım sorunlarıyla girmekteyiz. İkinci el öğrenci kıyafetleri internet satış ağlarına düştü bile. Tek bu gösterge bile ülkemizde yaşanan yoksulluğun boyutunu görmek için yeterlidir.

•             Akaryakıt, yurt ve kiralara gelen zamlar ebeveynler için ulaşılamaz hale gelmiştir. Veli çocuğunu servis aracı ile okula gönderemez olmuş, çocuğu bir yükseköğretim programına yerleşen veli sevinmesi gerekirken evladı ile ekonomik koşulları arasında sıkışıp kalmıştır.

•             Eğitime yeterli kaynak aktarılmamıştır. Bu durum eğitim yatırımlarının ihtiyaç oranında yapılmaması sonucunu doğurmuştur. Bu uygulamalarla çocuklarımız adeta kalabalık sınıflara, ikili eğitime mahkûm edilmiştir.

•             Bir uzmanlık mesleği olan öğretmenlik mesleği ekonominin olumsuz koşullarına kurban edilmiştir. Öğretmenin daha az ücretle istihdamına amaçlayan ücretli ve sözleşmeli öğretmen uygulaması ısrarla sürdürülmektedir. Bu eşitsiz uygulama ile öğretmenler ayrıştırılmış iş barışı bozulmuş, mesleğin saygınlığı azaltılmıştır.

 •            Yine Öğretmenlik Meslek Kanunu ile öğretmenler ayrıştırılmıştır. Bu uygulama ile öğretmenlerin ekonomik ve özlük hakları sınav ve kariyer odaklı hale getirilerek meslek barışı bozulmuştur.

•             Okullarda mevcut öğretmen ve yardımcı personel açığı devam etmektedir. Yarım milyona yakın atanamayan öğretmenin olduğu bir ülkede öğretmen açığının olması ancak yönetememekle açıklanabilir.

•             MEB yönetici atama süreçleri liyakati değil sadakati öncelemiştir. Bu durum eğitimin niteliğinin sürekli düşmesini sağlamıştır.

•             12 yıl zorunlu eğitim sözden öteye geçememiştir. Mevcut sistem ve ekonomik koşullar öğrenci devamsızlıklarını artırmıştır. Yine Açık öğretim zorunlu öğretimden bir kaçış alanı olarak tercih edilmiş ve örgün eğitimin içi boşaltılmıştır.

•             Mesleki eğitimde başlatılan Mesleki Eğitim Merkezi uygulaması ile çocuklar okullarından uzaklaştırılmış çocuk işçiliği oluşumunun önü açılmıştır.

Özetle eğitim bir anayasal hak olmaktan çıkarılmış piyasa koşullarına terk edilmiştir.

Fırsat eşitliği sağlanması gerekirken birçok çocuğumuz eğitim öğretimden mahrum kalacaktır.

Özetle 2023-2024 eğitim öğretim yılına okullar fiziki altyapı, donanım, kalabalık sınıflar, ikili eğitim, taşımalı eğitim, eğitim programlarının çağın ihtiyaçlarından uzak oluşu, dini cemaat ve vakıfların yurtlarına çocuk ve gençlerin yönlendirilmesi, öğretmenlik mesleğinin ayrıştırılması, atanamayan öğretmenler gibi çok sayıda sorunla girilmektedir.

Bütün bunlar bizlere ekonominin olumsuz koşullarına eğitimin kurban edilmekte olduğunu göstermektedir.

Uyarıyoruz uygulanan eğitim politikalarıyla çocuk ve gençlerimizde oluşan geleceksizlik duygusu derinleşmekte, beyin göçü katlanarak büyümektedir.

Biran önce eğitime aktarılan kaynak OECD ülkeleri seviyesine çıkarılmalıdır. Çocuklarımıza vadedilen ücretsiz yemek ivedilikle uygulamaya geçirilmelidir. Okulların fiziki yetersizlikleri, donanım, öğretmen ve yardımcı personel ihtiyaçları giderilmelidir. Eğitimin siyasallaştırılması uygulamalarına son verilmeli, eğitim programları akıl ve bilimin gerektirdiği çağın erişi düzeyine uygun hale getirilmelidir. Öğrenci sayıları dikkate alınarak kapatılan köy okulları da en kısa sürede açılmalıdır.

Yargı kararları uygulanarak ANDIMIZIN okullarımızda okunmasına hemen başlanılmalıdır.

Eğim anayasal bir haktır, engellenemez.” ifadelerine yer verdi.


Haber Kaynak : Rüstem Savaş


CHP MANİSA İL BAŞKANLIĞI DEVİR TESLİM TÖRENİNE KATILDILAR

CHP MANİSA İL BAŞKANLIĞINDA FERDİ ZEYREK DÖNEMİ

CÜNEYT TOSUNER GÜVEN TAZELEDİ

GRUP BAŞKAN VEKİLİ YENİŞEHİRLİOĞLU MANİSA’DAN TÜRKİYE GÜNDEMİNİ DEĞERLENDİRDİ

CHP KADIN KOLLARI “ÇOCUKLARIN BESLENME ÇANTASI BOŞ”

CELEBCİ; “GÖREVİMİN BAŞINDAYIM, ÇALIŞMALARA DEVAM EDECEĞİZ”

CHP AKHİSAR GENÇLİK KOLLARINDA GÖREV DEĞİŞİMİ