KÜÇÜK ESNAF SIKINTILI
Akhisar´da merkez çarşıda yıllardır varlığını koruyan Erdoğmuş Ambalaj´a Altıeylül Gazetesi olarak konuk olduk.
Tarih: 21.10.2019 11:09:27/ 3738okunma / 0yorum

Akhisar´da merkez çarşıda yıllardır varlığını koruyan Erdoğmuş Ambalaj´a Altıeylül Gazetesi olarak konuk olduk. 1940´lı yıllara dayanan, ticaret geçmişi eski ve köklü Erdoğmuş ailesinin sektördeki son temsilcisi Şadan Erdoğmuş, ticari hayat başlangıçlarını, küçük esnafın durumunu, usta çırak ilişkilerinden ve AVM´lerin esnafa etkisinden bahsetti. Ticaret hayatından bahsederek konuya giriş yapan Şadan Erdoğmuş sözlerine, “Babam Hacı Hafız Süleyman Erdoğmuş´nun 1941 yılında Erzincan felaketinden sonra buraya gelip ticaret hayatına atılmasıyla başlıyor bizim ticaretle ilişkimiz. Bir yandan hafızlık yapıp bir yandan da ticaretle uğraşan, zelzeleden dolayı ayağı sakat kalmış biri babam. Ticarete ilk adımını Niğde´den Akhisar´a getirdiği patatesleri satarak başlıyor. Halalarım orada ikamet ettiğinden dolayı onları ziyarete gittiğinde oradaki patatesleri görüyor, büyüklüğü, tadı ilgisini çekiyor, vagonlarla Akhisar´a getirip ticaretine başlıyor. Ardından buğday alıyor buğday satmaya başlıyor.

Akhisar´daki ilk ticaret faaliyetleri olarak bunları gerçekleştiriyor.1950 yılına gelindiğinde ben dünyaya gelmişim. Benden önce abim vardı, Şaban Erdoğmuş, onunla beraber çalışıyorlardı. Benim doğduğum senelerde seyyarlığı bitirip eski merkez çarşıda 1950´lerde bir dükkân tutuyor. O dükkânda buğday satmaya, zahirecilik yapmaya başlıyor. Bu şekilde çalışmalara devam ederken bir yandan bakkallıkla da uğraşıyor. Yok hırdavattır, yok hortum işleridir falan 1950´de resmen ticaret hayatının başladığını söylerdi rahmetli babam. O zamandan beri merkez çarşıdayız. Bende 1963´te ortaokuldan sonra ticaret hayatına atıldım. O gün bu gündür burada yeni merkez çarşıda insanlara faydalı olmaya, burada bir ağalık, abilik yapmaya çalışıyoruz. İnsanların işlerini görmeye çalışıyoruz. Şuanda ambalaj sektörüne girdik. Ambalaj sektöründe bayağı bir atılım yaptık yani marketlerden sonra gıda işini hafifletip ambalaj sektörüne döndük. Bu sektörde de büyüklerimiz rahmetli olduğundan itibaren biz devam ediyoruz. Benden sonra aileden biri bu işi devralır mı derseniz çok zor. Çocuklarımın hepsi okudu, şehre yerleşti, mesleklerinde gayet başarılı noktalara geldiler. Bizden sonra babadan devraldığımız bu işi yapacak kalmadı.” dedi.
“Usta-Çırak İlişkisi Kalmadı”
Erdoğdu, eski esnafların çoğunlukla şikâyet ettiği, durumunu iyi görmediği usta- çırak ilişkisine değinip esnaflıkla uğraşmak isteyenlere ufak tavsiyeler vererek sözlerine, “Önce sebat etmeyi bilecekler. Ben bir şeyler öğrenmek istiyorum, deyip açık olacaklar, hevesli olacaklar, çağa ayak uyduracaklar. Şimdilerde ne çırak yetişiyor ne kalfa yetişiyor. Gördüğüm kadarıyla yok. Mesela ben patron çocuğuydum, babamız bizi direk içeri oturtmadı, ilk önce elimize süpürgenin sapını verdi. Yolları süpürüyorduk bide o zamanlar mangal yakılırdı. Babamız gelmeden ki patron çocuğu olmamıza rağmen mangalımızı yakıyorduk, kömürümüzü yakıyorduk, içerisi ısınıyordu, babamız ondan sonra geliyordu. Raflardaki eksikleri gidermeye çalışırdık, şimdi yaz çırakları geliyor ki gelmiyor desek yeridir 1 tane 2 tane zor geliyor, onlara da bir tek laf söyleyemiyorsun, kırılıyorlar, gelmiyorlar. Bunun tekrar yerine oturması lazım. Bunun oluşması için de ailelerin, velilerin hani eskiden okullara öğrencileri verirken eti senin kemiği benim olayı zaten yok oldu tekrar dönmeleri gerek. Ama ben çocuğuma bir sanat öğreteceğim bunu öğrensin de kendini geliştirsin yok. Bir hikayemi anlatayım size. Seneler evvel 1980´lerde olabilir. Bir müdür bey geldi, banka müdürü. Oturduk karşılıklı sohbet ediyoruz. Ziyarete gelmiş. Dedi ki ‘ya ne olacak, siziniz yapacağınız iş çok basit. Biz hesap yapıyoruz, kitap yapıyoruz.´ şöyle yapıyoruz böyle yapıyoruz. Hemen bende kalktım yerimden verdim bir tane kese kağıdı eline, o zamanlar bakkallık yapıyoruz şeker çekiyoruz. Aldım buyrun dedim. Şuradan bir iki kilo şeker tartın. Verdim eline kese kağıdını şaşuleyi yani küreği. Doldurdu, koydu teraziye. Şekerin yarısı terazinin içinde yarısı yerde, deviriverdi. Sen haklıymışsın abi bu da bir sanatmış bu işte zormuş, kusura bakma söylediğim laflar için dedi. Bu meslekte çalışmadan, ha çok basit bir işmiş denmeyecek. Çocukluktan yetişmesi lazım. Müşteriye hitabı lazım. Ağaç yaşken eğilir. Tabi velilerin ailelerin bunu teşvik etmesi lazım. Bu bakımdan çok büyük sıkıntılar çekiyoruz. Şuan işte bir tane çalışan var. Çırak yok, ilk okulu bitirmiştir, liseyi bitirmiştir yahut hevesli bir adam okul 4´te bitiyor. Zaten evlere pek ders verdikleri de yok. Bu işi yapacaksan gel abi hayırlı işler, var mı yapacak bir şey de. Merak varsa, içinde varsa bir şeyler , tak altın bileziği koluna yine tahsilini yap. Yarın öbür gün emekli olduğun zaman emeklilerin yüzde doksanının başarısız olma sebebi bundandır. Şimdi geliyor bazı arkadaşlar, diyor ki ben 60 yaşında emekli oldum. Bir şeyler yapmak, market açmak, aperatif açmak istiyorum diyor. E temelleri yok. Temel olmayınca da bir bakıyorsun her yerde kiralık dükkanlar sahiplerini bekliyor yada bir açılıp bir kapanıyor.
AVM´LERİN ESNAFA ETKİSİ ÜZERİNE
Ufak esnafı AVM´lerin yok ettiğine yada işleri çok düşürdüğüne değinen Erdoğdu, “Küçük esnaf AVM´ler sebebiyle bayağı büyük sıkıntıya girdi. Gittiğinde her şeyi bulabildiğin bir yer var. Kartla alışverişi dilediğin gibi yapıyorsun, gerçi kart bizlerde de var artık ama küçük esnaflarda götürüsü olduğu için yok, zaten olamaz. Adam geliyor, peynirini, etini, deterjanını, ambalajını, torbasını alıyor, her şeyini alıyor, her şey var. Araba dahi var. Ticaretin bir kuralı olmalı. Duyuyoruz Avrupa´ya seyahat eden arkadaşlardan. Mesela burada bir işletme, müessese varsa diğerini bir iki sokak ileri veriyorlarmış. Öyle diyorlar. Yani aynı meslek dallarında yan yana mekânlara ruhsat vermiyorlarmış. E sen AVM´leri dikersen küçük esnafta haliyle ölür. Şehir dışlarında kurulsa, arabası olan gidip alsa, sıkıştığı zamanda da benim bakkalım var, der. Biz kongreye Ankara´ya gittiğimizde Bakkallar odasında, Esnaf Odalarında sürekli bakkalları koruyacağız diyorlar. Nasıl koruyacaksınız kardeşim. Odalar maalesef ki görevlerini yeterince yerine getiremiyor. Verilmemesi gerek kısaca. Akhisar´da dahi kaç sokakta dip dip marketler var. Örneğin 16 sokak civarlarında. E bunların biraz berisinde manav var. Herkes girip marketlerde alış veriş yapıyor. E manav ne yapacak? Bir kilo pırasa satacak da bir kilo ıspanak satacakta evini geçindirecek. ”dedi.

Kaynak: Rüstem Savaş

Anahtar Kelimeler: KÜÇÜK ESNAF SIKINTILI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BAŞKAN DUTLULU, HALK İLE İÇ İÇE OLMAYA DEVAM EDİYOR
BAŞKAN DUTLULU, HALK İLE İÇ İÇE OLMAYA DEVAM EDİYOR
Katılımcı demokrasi anlayışı ile halkı da yönetime katan Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, Yeniceköy, Karaköy, Muştullar ve Musaca Mahallelerinde halk buluşması gerçekleştirdi.
AK PARTİ DELEGE SEÇİMLERİ DEVAM EDİYOR
AK PARTİ DELEGE SEÇİMLERİ DEVAM EDİYOR
Manisa İli AK Parti Delege seçimlerine başlandı.
BAŞKAN DUTLULU, MAKAM ARACINI GAZİNİN HİZMETİNE SUNDU
BAŞKAN DUTLULU, MAKAM ARACINI GAZİNİN HİZMETİNE SUNDU
Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, makam aracını Barış Pınarı Harekatı´nda Gazi olan ve Ankara´da tedavi olması gereken Akhisarlı Mehmet Ali Uslu´ya tahsis etti.
DÜNYANIN GÖZÜ BU CİHAZDA
DÜNYANIN GÖZÜ BU CİHAZDA
Dünyada bir ilki başararak adını dünyaya duyuran Yozgatlı EKO 66 yakıt tasarruf cihazının Mucidi Talat Mollaoğlu Akhisar Belediyesinde cihazlarını test ettirdi.
BAKANLARDAN DEMİRCİ´YE ZİYARET
BAKANLARDAN DEMİRCİ´YE ZİYARET
Ticaret Bakanı, Gençlik Ve Spor Bakanı İle Altyapı Ve Ulaştırma Bakanı Manisa´nın Demirci İlçesini Ziyaret Etti.
MUŞTULLAR´DA ADIMLAR SAĞLIK İÇİN ATILDI
MUŞTULLAR´DA ADIMLAR SAĞLIK İÇİN ATILDI
Akhisar Belediyesi Zinde Yaşam Kulübü´nün sağlıklı yaşam ve sportif faaliyetlerin artması amacıyla gerçekleştirdiği doğa yürüyüşü bu hafta Muştullar Mahallesi parkuru ile devam etti.
“BİZ DOĞAYIZ”
“BİZ DOĞAYIZ”
Kavaklı Anaokulu´ndan Gizem Yağ Ziyareti
BU SABAH HERGELEN CAMİİNDE BULUŞULDU
BU SABAH HERGELEN CAMİİNDE BULUŞULDU
Akhisar´da geleneksel hale gelen sabah namazı buluşmalarının bu haftaki durağı Hergelen Camii oldu.
HAYVAN BAKIM MERKEZLERİ KIŞA HAZIR
HAYVAN BAKIM MERKEZLERİ KIŞA HAZIR
Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Yıldırım, Manisa Büyükşehir Belediyesi Hayvan Bakım ve Tedavi Merkezi ile Akhisar Geçici Hayvan Bakım ve Tedavi Merkezi´ne ziyarette bulundu.
AKHİSAR KİŞİSEL VERİLER İÇİN SÜRE UZATIMI İSTEDİ
AKHİSAR KİŞİSEL VERİLER İÇİN SÜRE UZATIMI İSTEDİ
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) kapsamında işletmelerin Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemi´ne (VERBİS) kaydolmaları için tanınan süre 31 Aralık´ta sona erecek.
İSTANBULLU AHMET´E SON VEDA
İSTANBULLU AHMET´E SON VEDA
Akhisar´ın en eski taksi şoförlerinden İstanbullu lakaplı Ahmet Sığanık hayata gözlerini yumdu.
“BANA BİR MASAL ANLAT BABA”
“BANA BİR MASAL ANLAT BABA”
Zehra Muhittin Kavaklı Anaokulu Bana Bir Masal Anlat Baba projesi ile öğrencilerine farkındalık yaratıyor.
RESTORASYON ÇALIŞMALARI BAŞLADI
RESTORASYON ÇALIŞMALARI BAŞLADI
Akhisar Belediyesi Eski Hizmet Binası, Kültür ve Sanat Merkezi´ne çevrilmesi projesi kapsamında yenileme çalışmaları başladı.
BATIL İNANÇ VE HURAFELER
BATIL İNANÇ VE HURAFELER
Muhterem Müslümanlar! Peygamberimiz (s.a.s) bir gün, amcasının oğlu Abdullah b. Abbas´la yolculuk yaptığı esnada ona şu tavsiyelerde bulundu: “Delikanlı! Sana bazı şeyler öğreteceğim.
 ‘BÜTÜN KADINLAR ÇİÇEKTİR, ÇİÇEKLER SOLMASIN´
‘BÜTÜN KADINLAR ÇİÇEKTİR, ÇİÇEKLER SOLMASIN´
Akhisar Aliya İzzetbegoviç MTAL iyilik kulübü öğrencilerinden 5 Aralık kadın hakları gününde anlamlı mesaj; Bütün kadınlar çiçektir, çiçekler solmasın.
AYAKKABI BOYACILARINA LOSTRA KONFORU
AYAKKABI BOYACILARINA LOSTRA KONFORU
Akhisar şehir merkezindeki ayakkabı boyacılarının yıllardır beklediği kapalı lostra salonu belediye tarafından yapılıyor.
“GÖRDÜĞÜNÜZ HER ŞEY KADININ ESERİDİR”
“GÖRDÜĞÜNÜZ HER ŞEY KADININ ESERİDİR”
5 ARALIK KADIN HAKLARI GÜNÜ KUTLANDI Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk´ün öncülüğünde 5 Aralık 1934 yılında Türk kadınlarına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin yıl dönümü Akhisar Kayalıoğlu Mahallesi Belediye Hizmet Binası önünde yapılan basın açıklamasıyla kutlandı.
KAVAKLI ANAOKULU´NDAN ZİYARET
KAVAKLI ANAOKULU´NDAN ZİYARET
Zehra Muhittin Kavaklı Anaokulu Belediye Başkanı Besim Dutlulu´yu ziyaret etti.
YILIN İLK KARI YAĞDI
YILIN İLK KARI YAĞDI
Demircide Akçekertik, Türkmen Dağına yılın ilk karı yağdı
ATSO´DAN İL BAŞKANI HIZLI´YA ZİYARET
ATSO´DAN İL BAŞKANI HIZLI´YA ZİYARET
Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Ulusoy, Meclis Başkanı Feride Sakarya ve Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kantarlı Manisa AK Parti İl Başkanlığına atanan Akhisar Belediye Eski Başkanı Salih Hızlı´yı makamında ziyaret ettiler.
KIŞ GELDİ
KIŞ GELDİ
Yurdumuzun 4 Aralık´tan itibaren Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisine girmesi ve iç kesimlerde mevsimin ilk kar yağışları bekleniyor.
OSB´DEN AK PARTİ İL BAŞKANI HIZLI´YI  ZİYARET
OSB´DEN AK PARTİ İL BAŞKANI HIZLI´YI ZİYARET
Akhisar Organize Sanayi Bölgesi yönetim kurulu AK Parti Manisa İl Başkanı Salih Hızlı´yı ziyaret etti.
BAŞKAN DUTLULU´DAN ÖZEL ZİYARETLER
BAŞKAN DUTLULU´DAN ÖZEL ZİYARETLER
Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, 3 Aralık Dünya Engelliler Farkındalık Günü nedeniyle Akhisar Kapaklı Zeliha Keskinoğlu Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi, Akhisar Özel Eğitim Uygulama Merkezi öğrencilerini ve Ayvaz Dede İmam Hatip Ortaokulunda yapılan Engelliler Dart Turnuvasını ziyaret etti.
SOSYAL MARKETLER GELİYOR
SOSYAL MARKETLER GELİYOR
Akhisar Belediyesi 2019 yılı son meclis toplantısı Belediye Başkanı Besim Dutlulu başkanlığında yapıldı. 15 gündem maddesi ve 1 önergenin yer aldığı meclis toplantısı saat 16.00´da başladı.
KIBRIS GAZİLERİ UNUTULMADI
KIBRIS GAZİLERİ UNUTULMADI
Akhisar kaymakamlığı tarafından Kıbrıs Muharebesi Gazilerine, Milli Mücadele Madalyası takdim ve Beratı Tecih Töreni yapıldı.
ENGELLİLER UNUTULMADI
ENGELLİLER UNUTULMADI
Akhisar Belediyesi tarafından 3 Aralık Dünya engelliler günü nedeniyle Bülent Ciğeroğlu Kültür Salonunda etkinlik düzenledi.
MAHALLELER MASKİ´YLE KORUMA ALTINDA
MAHALLELER MASKİ´YLE KORUMA ALTINDA
MASKİ Genel Müdürlüğü, Akhisar´ın Zeytinliova, Çobanhasan, Arabacıbozköy ve Topluca mahallelerinde koruge boru montajı gerçekleştirdi.
ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMASI
ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMASI
24 Kasım Öğretmenler Günü Zehra Muhittin Kavaklı Anaokulunda öğrenci, veli ve öğretmenlerin katkılarıyla büyük bir coşkuyla kutlandı.
İYİ PARTİ´DEN PINAR GÜNEY ZİYARETİ
İYİ PARTİ´DEN PINAR GÜNEY ZİYARETİ
İYİ Parti Akhisar Tarım Başkanı Hasan Zafer, Akhisar Lokantacı Köfteci ve Tatlıcılar Esnaf Odası Başkanı Pınar Güney´e ziyaret etti.
SERDAR AYGÜN 3 PERDELİK OYUNU İLE AKHİSAR´DA
SERDAR AYGÜN 3 PERDELİK OYUNU İLE AKHİSAR´DA
Akhisarlı olan Ege Sanat Tiyatrosu Özel Tiyatro işletmecisi Serdar Aygün´ün yönettiği ve oyunlaştırdığı 3 perdelik “Ben Nazım Hikmet” “Hayatta ben en çok Babamı Sevdim”, “Can Yücel” ve “Bir garip Orhan Veli” adlı oyunları ile Akhisarlı sanatseverler ile buluştu.
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
9 Aralık 2019 Pazartesi
Son Yorumlananlar
AKHİSARDA KONUTTA SORUN BÜYÜK, ÇÖZÜM ZAMAN ALIR
Akhisardaki otopark problemi çözülmeli bi de yaya insanların gezerek alışveriş yapacağı yer olması lazım şehiriçinde.
AKYÜZ KONUŞTU, İDEAL ADAYI YORUMLADI
Şehrimizin aradığı yöneticinin, hizmet yaparken, proje üretirken şehir halkına kulak verecek, ihtiyaçlarını analiz edip belli bir plan çerçevesinde çalışıp, şehir halkının daha iyi hizmet alabilmesi için kendi siyasi tercihlerinin engel olmaması gerekir. Çıktığınız bu yolda Allah gönlünüze göre versin.
YENİ ORTOPEDİ UZMANI GÖREVE BAŞLADI
Hayırlı olsun http://www.avrasyaortopedi.com
YAĞIŞ AKHİSARI TEĞET GEÇECEK
teyit değil teğet olamalı. başlığı düzeltiverin canlar Admin: İlgi ve uyarınız için teşekkür ederim.
Toprak Analizini Yaptır, Verimini Arttır!
Toprak analizi için ücret tarifesi nedir.Analiz için Ne kadar ücret ödenmesi gerekli. Bu konuda gerekli bilginin tarafıma verilmesini arz ederim.
Toprak Analizini Yaptır, Verimini Arttır!
Toprak analizini hangi aylarda yaptırmamız daha uydur.Bu konuda bir takvim var mı Bilgilendirebilirmisiniz.
BURASI DURAK MI?
Egemenlik meydanı durağımız yıllardır aynı yerdedir. Otobüsün duraga yolcu almak için yanaştığındaki sıkıntı yanlış park etmeler ve aras kargonun 3 şeridi ihlal ederek araç yüklemesidir. Resimlerde de yanlış parklar açıkça görülmektedir.
TARAFTAR AKHİSAR YÖNETİMİNE SESLENDİ
Sizin aracılığınızla doğu tribün a b kapısının içerisinde bulunan yönlendirme levhaları ters konulmuş.wc yi büfe büfeyi wc gösteriyor.acil durumlar için bulunduğunuz yer şuan burasıdır yazıyor.kuş bakışı bakıldığında batı tribünü işaretli.Basit ama hoş olmayan görüntüler.o levhaları yapan arkadaşlar ayrıca tebriklerimi iletiverin.ilginize şimdiden teşekkürler.
KENT KONSEYİ MECLİS TOPLANTISI ERTELENDİ
Sevgili Umut Kardeşim; kent meclisinde farklı temsil görevine gelen ve delegasyon olarak teklif edilip, kabul edenlerin (toplantıda hazır bulunan 21 delegemizi ve geçerli mazereti olanları ayrı tutarak) şunu bilmesi lazım. Burası şov yeri değil. Sadece isimlerinin duyulmasını sağlayıp, aday olan, ancak iş icraata geldiğinde ortalıkta görünmeyen şark kurnazlarına şunu diyorum. Her fırsatta koltuk, makam, nam kapmaya çalıştığınızı bu halk öğreniyor. Yazıklar olsun. Bu şehre yakışmıyorsunuz vesselam...
Akhisar Ticaret Borsası Altı Eylül İlkokulu Öğrencilerinden Bir İlk
Her alandaki başarısını, azmini, çalışkanlığını,sıra dışı fikirlerini,her işin mutfağında terleyerek üstesinden gelmeyi düstur edinerek farkındalık yaratan, paylaşımcılığıyla kaliteli bir rehber olan, en önemlisi emeğini mesleğine katık etmiş saygıdeğer meslektaşım, değerli kardeşimi yüreğimin ta derinliğideki dupduru sevgimle kucaklıyor,tebrik ediyorum. İyi ki sizin gibi mesleğine aşık eğitimcilerimiz hala bir nesle nefes oluyor.Bu başarıya imzalarıyla ortak olan ALTI EYLÜL İLKOKULU 4-G sınıfının gelecek vadeden gençlerini gururla tebrik ediyorum.İyi ki varsınız ZÜHRE öğretmenim... ALTAŞ AİLESİ
"Ne kadar bilirsen bil; söylediklerin karşındakinin anladığı kadardır."

MEVLANA (R.A)
Biyografi
Tüm Biyografiler
aa
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar