TARİHİ YAPININ AKIBETİ NE OLACAK?
Kayalıoğlu mahallesi tarihini canlandırmak istiyor.
Tarih: 10.10.2019 10:26:50/ 3479okunma / 0yorum

Kayalıoğlu mahallesi tarihini canlandırmak istiyor. Dünya üzerinde 7 tane olduğu bilinen Yahudi Tarım Okullarının bir tanesi de Manisa´nın Akhisar İlçesindeki Kayalıoğlu beldesinde bulunan Or Yehuda okulu ve yıkılmaya yüz tutmuş yapının yok olmasını istemeyen Kayalıoğlu eski Belediye Başkanı Mehmet Gökfiliz, Kahalıoğlu mahallesi Muhtarı Armağan Ağdanlı, Çiftçi Malları Koruma Başkanı Vedat Öğütveren, Başkan Yardımcısı Hüseyin Altaş, yeni açılan okul müdürü Sabri Er ve mahalle sakinleri yapının restore edilmesi için seslerini duyurmaya çalışıyor. Ziraatla uğraşan acil yardıma muhtaç Yahudi ailelerin iskânına yardımcı olmak ve okuldan elde edilecek gelirlerin 3´te birinin de İsrail´in kurulmasında kullanılan eğitim yuvası şimdi bakımsızlığın pençesinde. Kaderine terk edilen tarihi bina eski canlı günlerine dönmeyi bekliyor.
Araştırmalar sonucunda edinilen bilgilere göre Osmanlı döneminden bu yana ayakta kalan bina; 1905 yılında OrYehuda(Kutsal Işık)  Çiftliği ve Ziraat Mektebi 34 bin dönümlük araziye sahip olmakla beraber bunun üç bin dönümü eğitim amacıyla okula tahsis edilmişti. Okulda verilen eğitimin amacı topraktan geçimini sağlayacak pratik eğitime dayalı ziraatçılar yetiştirmekti. Bölgede modern metotlar ile eğitim ve tarım yapan böylesi bir çiftlik, Müslümanlara, Hristiyanlara ve Yahudilere yıllarca ev sahipliği yapmıştı. Geniş bir coğrafyadaki yoksul Musevi çocuklarını tarım konusunda uzmanlaştıran çiftlik geniş bir kampüs olarak kurulmuştu. 1908 yılından itibaren Müslüman öğrencilerin de okula kabul edilmeye başlanmasından sonra okulda eğitim dili Fransızca iken İbranice ve Türkçe de müfredatta yer almıştı. Osmanlı Devleti´nin I. Dünya Savaşı döneminde ordunun ve sivil halkın iaşesini sağlamak amacıyla yürürlüğe koyduğu uygulamalar kapsamında, Or Yehuda yönetimi elde ettiği ürünün büyük bir bölümünü sivil ve askeri otoritelere teslim etmek zorunda kalır ve bir dönem Osmanlı askerlerini bünyesinde ağırlar. 19. Yüzyılın ilk çeyreğinde OrYehuda´nın idare ve okul binaları, lojmanları ve 500 dönüm arazisi ile beraber İzmir Valiliği mülküne geçmişti. Seydiköy´deki verimsiz arazi üzerinde kurulu ziraat okulu ise buraya nakledilir. İzmir´de yayınlanan Anadolu gazetesinin 17 Kasım 1918 tarihli sayısında, Ziraat Nezareti´nin 1915 yılında Akhisar´a nakledilmiş olan Ziraat Mektebi´nin yeniden Seydiköy´deki okula nakledilmesini kararlaştırdığı kayıtlıdır.
 OrYehuda bu gelişmeler nedeniyle 30 Kasım 1918´e kadar kapalı kalır. Savaş sonrasında tekrar çalışmaya başladığında, Türk-Rum mücadelesinin yarattığı güvensiz ortamda eski verimliliğini yakalayamaz ve OrYehuda 1924 yılında satışa çıkarılır. Mektep ve içinde bulunduğu çiftlik ile birlikte 1924 yılında Kayalıoğlu Ahmet Bey tarafından satın alınır.Ahmet Bey, çiftlik arazisinin Tamburlu ve Sarıkaya mevkilerini kendine ayırıp, diğer kısımları satışa çıkarır.  Ancak çiftliğe yerleşen her çiftçiye tütün ekme ve ürünü kendisine teslim etme şartı getirir.
Ahmet Bey, bu mektebi 1944 yılında Milli Eğitim Bakanlığına bağışlar. Bina 1944-1997 yılları arasında İlkokul olarak hizmet verir . 1997 yılında okulun bitişiğinde yapılan yeni okul binası kullanılmaya başlanınca, eski bina yalnızlığa ve bakımsızlığa terkedilir. Üç katlı ana bina hala ayaktadır, ancak iç kısımda ciddi tahribat vardır. Halen mevcut olan kitabe üzerine okulun adı Osmanlıca, Fransızca ve İbranice olarak yazılıdır. Yatılı olan öğrenciler için yapılmış olan hamam, konut olarak bir çiftçiye verilmiş, tadilat edilerek kullanılmaya devam ediliyor. Okul bahçesinde yapılan peyzaj ve dikilen dış mekân ağaçları köyün günümüzdeki park alanını oluşturuyor. Konu üzerine Kayalıoğlu Eski Belediye Başkanı;  “1903 yılında Ziraat mektebi olarak  yapılmış lojmanlarıyla beraber, tarım arazisi olarak kullanılmış. Yahudiler burayı Yunanlılar ele geçirinceye kadar kullanmış.  Daha sonralarında da  Ahmet Kayalı toprak reformu yaparak eşit miktarda parsellemiş. Akmet Kayalı burayı Yahudilerden almış. Onun yaptığı iyiliklere karşın o günkü yönetim buranın ismini Kayalıoğlu olarak vermiş. 1994 yılında yeni binaya geçilince burası metruk kaldı. 20-25 yıldır metruk halde. Biz Kayalıoğlu Mahallesine isminin verilmesini sağlayan, tarih kokan bu yapının restore edilip tekrar eski haline getirilmesini istiyoruz.Bu hususta mahalle sakinleri, muhtarımız ve değerli başkanlarımızla beraber çalışmalar içerisindeyiz. Umarız bu tarihe tanıklık eden yapı 20 yıldır geldiği halden bir 20 yıl daha bekleyip yok olmaz. ”dedi. Eski Belediye Başkanının sözlerine ek olarak Kayalıoğlu Mahallesi Muhtarı Armağan Ağdanlı, “Bizim sorumuz 20-25 yıldır bu hale gelen binanın daha sonraki senelerde ne olacağıdır. Burasının restorasyon ile Kayalıoğlu halkına, Akhisar halkına, turizme kazandırılmasını istiyoruz. Bu okul dünyada yedi tanedir. Paranın üçte biri İsrail´e gönderiliyor ve onun kurulması için harcanıyor. Ziraat üzerine kurulmuş uygulamalı bir yapıdır. Eski dönemde ufak bir tren ve raylar bulunuyormuş okulun ön kısmında anlaşılan tarım arazisindeki ulaşım bu yöndeymiş. Treninde tekrar buraya getirilip tarihi bir yapı olan bu okulun tekrar restore edilmesi ve hayata geçmesini istiyoruz.”dedi.

 

 

Video Tarihi: 10.10.2019 10:26:50
Kaynak: SEMİH GÜRMEN

Anahtar Kelimeler: TARİHİ YAPININ AKIBETİ OLACAK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BAŞKAN DUTLULU, HALK İLE İÇ İÇE OLMAYA DEVAM EDİYOR
BAŞKAN DUTLULU, HALK İLE İÇ İÇE OLMAYA DEVAM EDİYOR
Katılımcı demokrasi anlayışı ile halkı da yönetime katan Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, Yeniceköy, Karaköy, Muştullar ve Musaca Mahallelerinde halk buluşması gerçekleştirdi.
AK PARTİ DELEGE SEÇİMLERİ DEVAM EDİYOR
AK PARTİ DELEGE SEÇİMLERİ DEVAM EDİYOR
Manisa İli AK Parti Delege seçimlerine başlandı.
BAŞKAN DUTLULU, MAKAM ARACINI GAZİNİN HİZMETİNE SUNDU
BAŞKAN DUTLULU, MAKAM ARACINI GAZİNİN HİZMETİNE SUNDU
Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, makam aracını Barış Pınarı Harekatı´nda Gazi olan ve Ankara´da tedavi olması gereken Akhisarlı Mehmet Ali Uslu´ya tahsis etti.
DÜNYANIN GÖZÜ BU CİHAZDA
DÜNYANIN GÖZÜ BU CİHAZDA
Dünyada bir ilki başararak adını dünyaya duyuran Yozgatlı EKO 66 yakıt tasarruf cihazının Mucidi Talat Mollaoğlu Akhisar Belediyesinde cihazlarını test ettirdi.
BAKANLARDAN DEMİRCİ´YE ZİYARET
BAKANLARDAN DEMİRCİ´YE ZİYARET
Ticaret Bakanı, Gençlik Ve Spor Bakanı İle Altyapı Ve Ulaştırma Bakanı Manisa´nın Demirci İlçesini Ziyaret Etti.
MUŞTULLAR´DA ADIMLAR SAĞLIK İÇİN ATILDI
MUŞTULLAR´DA ADIMLAR SAĞLIK İÇİN ATILDI
Akhisar Belediyesi Zinde Yaşam Kulübü´nün sağlıklı yaşam ve sportif faaliyetlerin artması amacıyla gerçekleştirdiği doğa yürüyüşü bu hafta Muştullar Mahallesi parkuru ile devam etti.
“BİZ DOĞAYIZ”
“BİZ DOĞAYIZ”
Kavaklı Anaokulu´ndan Gizem Yağ Ziyareti
BU SABAH HERGELEN CAMİİNDE BULUŞULDU
BU SABAH HERGELEN CAMİİNDE BULUŞULDU
Akhisar´da geleneksel hale gelen sabah namazı buluşmalarının bu haftaki durağı Hergelen Camii oldu.
HAYVAN BAKIM MERKEZLERİ KIŞA HAZIR
HAYVAN BAKIM MERKEZLERİ KIŞA HAZIR
Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Yıldırım, Manisa Büyükşehir Belediyesi Hayvan Bakım ve Tedavi Merkezi ile Akhisar Geçici Hayvan Bakım ve Tedavi Merkezi´ne ziyarette bulundu.
AKHİSAR KİŞİSEL VERİLER İÇİN SÜRE UZATIMI İSTEDİ
AKHİSAR KİŞİSEL VERİLER İÇİN SÜRE UZATIMI İSTEDİ
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) kapsamında işletmelerin Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemi´ne (VERBİS) kaydolmaları için tanınan süre 31 Aralık´ta sona erecek.
İSTANBULLU AHMET´E SON VEDA
İSTANBULLU AHMET´E SON VEDA
Akhisar´ın en eski taksi şoförlerinden İstanbullu lakaplı Ahmet Sığanık hayata gözlerini yumdu.
“BANA BİR MASAL ANLAT BABA”
“BANA BİR MASAL ANLAT BABA”
Zehra Muhittin Kavaklı Anaokulu Bana Bir Masal Anlat Baba projesi ile öğrencilerine farkındalık yaratıyor.
RESTORASYON ÇALIŞMALARI BAŞLADI
RESTORASYON ÇALIŞMALARI BAŞLADI
Akhisar Belediyesi Eski Hizmet Binası, Kültür ve Sanat Merkezi´ne çevrilmesi projesi kapsamında yenileme çalışmaları başladı.
BATIL İNANÇ VE HURAFELER
BATIL İNANÇ VE HURAFELER
Muhterem Müslümanlar! Peygamberimiz (s.a.s) bir gün, amcasının oğlu Abdullah b. Abbas´la yolculuk yaptığı esnada ona şu tavsiyelerde bulundu: “Delikanlı! Sana bazı şeyler öğreteceğim.
 ‘BÜTÜN KADINLAR ÇİÇEKTİR, ÇİÇEKLER SOLMASIN´
‘BÜTÜN KADINLAR ÇİÇEKTİR, ÇİÇEKLER SOLMASIN´
Akhisar Aliya İzzetbegoviç MTAL iyilik kulübü öğrencilerinden 5 Aralık kadın hakları gününde anlamlı mesaj; Bütün kadınlar çiçektir, çiçekler solmasın.
AYAKKABI BOYACILARINA LOSTRA KONFORU
AYAKKABI BOYACILARINA LOSTRA KONFORU
Akhisar şehir merkezindeki ayakkabı boyacılarının yıllardır beklediği kapalı lostra salonu belediye tarafından yapılıyor.
“GÖRDÜĞÜNÜZ HER ŞEY KADININ ESERİDİR”
“GÖRDÜĞÜNÜZ HER ŞEY KADININ ESERİDİR”
5 ARALIK KADIN HAKLARI GÜNÜ KUTLANDI Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk´ün öncülüğünde 5 Aralık 1934 yılında Türk kadınlarına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin yıl dönümü Akhisar Kayalıoğlu Mahallesi Belediye Hizmet Binası önünde yapılan basın açıklamasıyla kutlandı.
KAVAKLI ANAOKULU´NDAN ZİYARET
KAVAKLI ANAOKULU´NDAN ZİYARET
Zehra Muhittin Kavaklı Anaokulu Belediye Başkanı Besim Dutlulu´yu ziyaret etti.
YILIN İLK KARI YAĞDI
YILIN İLK KARI YAĞDI
Demircide Akçekertik, Türkmen Dağına yılın ilk karı yağdı
ATSO´DAN İL BAŞKANI HIZLI´YA ZİYARET
ATSO´DAN İL BAŞKANI HIZLI´YA ZİYARET
Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Ulusoy, Meclis Başkanı Feride Sakarya ve Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kantarlı Manisa AK Parti İl Başkanlığına atanan Akhisar Belediye Eski Başkanı Salih Hızlı´yı makamında ziyaret ettiler.
KIŞ GELDİ
KIŞ GELDİ
Yurdumuzun 4 Aralık´tan itibaren Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisine girmesi ve iç kesimlerde mevsimin ilk kar yağışları bekleniyor.
OSB´DEN AK PARTİ İL BAŞKANI HIZLI´YI  ZİYARET
OSB´DEN AK PARTİ İL BAŞKANI HIZLI´YI ZİYARET
Akhisar Organize Sanayi Bölgesi yönetim kurulu AK Parti Manisa İl Başkanı Salih Hızlı´yı ziyaret etti.
BAŞKAN DUTLULU´DAN ÖZEL ZİYARETLER
BAŞKAN DUTLULU´DAN ÖZEL ZİYARETLER
Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, 3 Aralık Dünya Engelliler Farkındalık Günü nedeniyle Akhisar Kapaklı Zeliha Keskinoğlu Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi, Akhisar Özel Eğitim Uygulama Merkezi öğrencilerini ve Ayvaz Dede İmam Hatip Ortaokulunda yapılan Engelliler Dart Turnuvasını ziyaret etti.
SOSYAL MARKETLER GELİYOR
SOSYAL MARKETLER GELİYOR
Akhisar Belediyesi 2019 yılı son meclis toplantısı Belediye Başkanı Besim Dutlulu başkanlığında yapıldı. 15 gündem maddesi ve 1 önergenin yer aldığı meclis toplantısı saat 16.00´da başladı.
KIBRIS GAZİLERİ UNUTULMADI
KIBRIS GAZİLERİ UNUTULMADI
Akhisar kaymakamlığı tarafından Kıbrıs Muharebesi Gazilerine, Milli Mücadele Madalyası takdim ve Beratı Tecih Töreni yapıldı.
ENGELLİLER UNUTULMADI
ENGELLİLER UNUTULMADI
Akhisar Belediyesi tarafından 3 Aralık Dünya engelliler günü nedeniyle Bülent Ciğeroğlu Kültür Salonunda etkinlik düzenledi.
MAHALLELER MASKİ´YLE KORUMA ALTINDA
MAHALLELER MASKİ´YLE KORUMA ALTINDA
MASKİ Genel Müdürlüğü, Akhisar´ın Zeytinliova, Çobanhasan, Arabacıbozköy ve Topluca mahallelerinde koruge boru montajı gerçekleştirdi.
ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMASI
ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMASI
24 Kasım Öğretmenler Günü Zehra Muhittin Kavaklı Anaokulunda öğrenci, veli ve öğretmenlerin katkılarıyla büyük bir coşkuyla kutlandı.
İYİ PARTİ´DEN PINAR GÜNEY ZİYARETİ
İYİ PARTİ´DEN PINAR GÜNEY ZİYARETİ
İYİ Parti Akhisar Tarım Başkanı Hasan Zafer, Akhisar Lokantacı Köfteci ve Tatlıcılar Esnaf Odası Başkanı Pınar Güney´e ziyaret etti.
SERDAR AYGÜN 3 PERDELİK OYUNU İLE AKHİSAR´DA
SERDAR AYGÜN 3 PERDELİK OYUNU İLE AKHİSAR´DA
Akhisarlı olan Ege Sanat Tiyatrosu Özel Tiyatro işletmecisi Serdar Aygün´ün yönettiği ve oyunlaştırdığı 3 perdelik “Ben Nazım Hikmet” “Hayatta ben en çok Babamı Sevdim”, “Can Yücel” ve “Bir garip Orhan Veli” adlı oyunları ile Akhisarlı sanatseverler ile buluştu.
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
10 Aralık 2019 Salı
Son Yorumlananlar
AKHİSARDA KONUTTA SORUN BÜYÜK, ÇÖZÜM ZAMAN ALIR
Akhisardaki otopark problemi çözülmeli bi de yaya insanların gezerek alışveriş yapacağı yer olması lazım şehiriçinde.
AKYÜZ KONUŞTU, İDEAL ADAYI YORUMLADI
Şehrimizin aradığı yöneticinin, hizmet yaparken, proje üretirken şehir halkına kulak verecek, ihtiyaçlarını analiz edip belli bir plan çerçevesinde çalışıp, şehir halkının daha iyi hizmet alabilmesi için kendi siyasi tercihlerinin engel olmaması gerekir. Çıktığınız bu yolda Allah gönlünüze göre versin.
YENİ ORTOPEDİ UZMANI GÖREVE BAŞLADI
Hayırlı olsun http://www.avrasyaortopedi.com
YAĞIŞ AKHİSARI TEĞET GEÇECEK
teyit değil teğet olamalı. başlığı düzeltiverin canlar Admin: İlgi ve uyarınız için teşekkür ederim.
Toprak Analizini Yaptır, Verimini Arttır!
Toprak analizi için ücret tarifesi nedir.Analiz için Ne kadar ücret ödenmesi gerekli. Bu konuda gerekli bilginin tarafıma verilmesini arz ederim.
Toprak Analizini Yaptır, Verimini Arttır!
Toprak analizini hangi aylarda yaptırmamız daha uydur.Bu konuda bir takvim var mı Bilgilendirebilirmisiniz.
BURASI DURAK MI?
Egemenlik meydanı durağımız yıllardır aynı yerdedir. Otobüsün duraga yolcu almak için yanaştığındaki sıkıntı yanlış park etmeler ve aras kargonun 3 şeridi ihlal ederek araç yüklemesidir. Resimlerde de yanlış parklar açıkça görülmektedir.
TARAFTAR AKHİSAR YÖNETİMİNE SESLENDİ
Sizin aracılığınızla doğu tribün a b kapısının içerisinde bulunan yönlendirme levhaları ters konulmuş.wc yi büfe büfeyi wc gösteriyor.acil durumlar için bulunduğunuz yer şuan burasıdır yazıyor.kuş bakışı bakıldığında batı tribünü işaretli.Basit ama hoş olmayan görüntüler.o levhaları yapan arkadaşlar ayrıca tebriklerimi iletiverin.ilginize şimdiden teşekkürler.
KENT KONSEYİ MECLİS TOPLANTISI ERTELENDİ
Sevgili Umut Kardeşim; kent meclisinde farklı temsil görevine gelen ve delegasyon olarak teklif edilip, kabul edenlerin (toplantıda hazır bulunan 21 delegemizi ve geçerli mazereti olanları ayrı tutarak) şunu bilmesi lazım. Burası şov yeri değil. Sadece isimlerinin duyulmasını sağlayıp, aday olan, ancak iş icraata geldiğinde ortalıkta görünmeyen şark kurnazlarına şunu diyorum. Her fırsatta koltuk, makam, nam kapmaya çalıştığınızı bu halk öğreniyor. Yazıklar olsun. Bu şehre yakışmıyorsunuz vesselam...
Akhisar Ticaret Borsası Altı Eylül İlkokulu Öğrencilerinden Bir İlk
Her alandaki başarısını, azmini, çalışkanlığını,sıra dışı fikirlerini,her işin mutfağında terleyerek üstesinden gelmeyi düstur edinerek farkındalık yaratan, paylaşımcılığıyla kaliteli bir rehber olan, en önemlisi emeğini mesleğine katık etmiş saygıdeğer meslektaşım, değerli kardeşimi yüreğimin ta derinliğideki dupduru sevgimle kucaklıyor,tebrik ediyorum. İyi ki sizin gibi mesleğine aşık eğitimcilerimiz hala bir nesle nefes oluyor.Bu başarıya imzalarıyla ortak olan ALTI EYLÜL İLKOKULU 4-G sınıfının gelecek vadeden gençlerini gururla tebrik ediyorum.İyi ki varsınız ZÜHRE öğretmenim... ALTAŞ AİLESİ
Sorunlarınızdan kaçmak,asla kazanamayacağınız bir yarıştır.

anonim
Biyografi
Tüm Biyografiler
aa
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar