EĞİTİM

EĞİTİM Haberleri

2023-2024 İLKÖĞRETİM HAFTASI KUTLANDI

2023-2024 İLKÖĞRETİM HAFTASI KUTLANDI

2023-2024 eğitim ve öğretim yılının başlamasıyla “İlköğretim Haftası Kutlama Programı” düzenlendi.

12 Eylül 2023 Salı günü sabah saat 10.30’da Milli Egemenlik Meydanı Atatürk Anıtı önünde çelenk sunma töreniyle başlayan kutlama programı Şehit Ahmet Tezcan İlkokulu’nda düzenlenen etkinliklerle devam etti.

Çelenk Sunma Töreni yöneticiliğini Gazi Ortaokulu Beden Eğitimi Öğretmeni Soner Temizkalp üstelendi. Program sunuculuğunu Hilaliye Şahin Yılmaz Anaokulu İ.H. Lisesi Müdür Yardımcısı Hüseyin Demirci yaparken Şehit Binbaşı Serdar Kandemir Müzik Öğretmeni Meltem Alhat’ın yönetimiyle Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı okundu.

Program Akhisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çelenginin Atatürk Anıtına sunulmasıyla noktalandı.

Kutlamalar Şehit Ahmet Tezcan İlkokulu’nda düzenlenen etkinliklerle devam etti. Saat 11.00’de saygı duruşunda bulunulması akabinde İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan programda günün anlam ve önemine yönelik konuşmayı Akhisar İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Erdem yaptı.

Erdem Konuşmasında “Sayın kaymakamım, protokolümüzün değerli üyeleri, değerli meslektaşlarım, kıymetli velilerimiz, sevgili öğrencilerimiz ve basınımızın güzide temsilcileri;

2014 yılında Akhisar İlkokulu olarak açılan, 2018 yılında ise Şehit Ahmet Tezcan İlkokulu adını alan okulumuzda 2023-2024 Eğitim –öğretim yılı İlköğretim Haftası kutlama programımıza Hoş geldiniz,

Bir insan değişir, bir toplum değişir ve şüphesiz insanın değişimi de eğitimle gerçekleşir düsturunu benimseyerek coşku ve heyecanla başlıyoruz yeni eğitim öğretim yılımıza. 

 Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün de belirttiği gibi “Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da milleti esaret ve sefalete terk eder.” 

Bir toplumun geleceğini belirleyen eğitim, bireyin davranışlarında kendi yaşantısı yoluyla kasıtlı olarak istedik davranış değiştirilmesi meydana getirme sürecidir. Türk Milli Eğitiminin Amaçları arasında yer alan; öğrencilerimizi beden, zihin, ahlak, ruh ve duygu bakımlarından dengeli ve sağlıklı şekilde gelişmiş bir kişiliğe ve karaktere, hür ve bilimsel düşünme gücüne, geniş bir dünya görüşüne sahip, insan haklarına saygılı, kişilik ve teşebbüse değer veren, topluma karşı sorumluluk duyan; yapıcı, yaratıcı ve verimli kişiler olarak yetiştirmek olan bu büyük sorumluluğumuzun farkındayız. 

Değerli öğretmenlerimiz;

Her biriniz ayrı bir değere sahip, eğilip  eli öpülesi öğretmenlerimiz; bilginiz, tecrübeniz ve şefkatiniz ile öğrencilerimize iyi bir rol model, ışık olacak, onları en iyi şekilde geleceğe hazırlayacaksınız. Çocuklar yaş çimento gibidir, üzerlerine ne düşse iz bırakır. Çocuklarımızı çağın gerektirdiği bilgi, beceri ve teknoloji ile buluştururken onları milli ve manevi değerlerimizle de donatacağınıza ve güzel izler bırakacağınıza şüphem yok. Ailelerimizin biricik emanetlerine gözünüz gibi sahip çıkacak ve sizler sayesinde okullarımız ilim irfan ve sevgi ortamları olacaktır. Öğrencilerimiz, velilerimiz ile birlikte başarı dolu bir yıl diliyorum.

Sevgili velilerimiz, ailelerimiz;

Geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimiz olan çocuklarımız için bu zamana kadar göstermiş olduğunuz özveri, destek ve emeklerinizin devamını okul sürecinde de bekliyoruz. Sizlerin de desteği ile çocuklarımızı beraberce hayata hazırlayacağız. En iyiye, en güzele iletişim ve işbirliği ile ulaşacağız.

Ve Sizler….Umudumuz, Geleceğimiz, Sevgili Çocuklarımız, öğrencilerimiz….

Hayatta gerçek başarının şanslı tesadüflerle elde edilmediğini çevrenizde kalıcı başarı gösteren insanları incelediğinizde görürsünüz. Başarının temelinin azim, disiplin, özveri ve çalışkanlıkla elde edildiğini unutmayın. 

Okul sizin ikinci yuvanız, Peygamber Efendimizin “Beşikten mezara kadar ilim tahsil ediniz” sözü hayatınızın bir parçası olsun. Öğretmenleriniz bu uzun yolda her zaman sizin yanınızda sizlere rehberlik edeceklerdir. Yeter ki pes etmeyin, hayatınızda sebat etmeyi, sabır göstermeyi bilin. Eğitim hayatınız boyunca gösterdiğiniz her başarı yalnızca sizlerin değil, aynı zamanda öğretmenlerinizin, ailenizin ve milletimizin gurur kaynağı olacaktır. Bu yeni eğitim öğretim yılında derslerinizde başarılar diliyorum. 

Değerli misafirlerimiz;

Okullarımızla ilgili sayısal veriler hakkında bilgi vermek istiyorum. Akhisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzde özel/resmi 134 okulumuz, 1306 dersliğimiz, 2390 öğretmenimiz ile toplam 28971 öğrencimiz ile ders başı yapmış bulunmaktayız. Tüm okullarımızda güvenlik önlemleri alınmış, yaz dönemi boyunca okullarımızın onarım ve tadilatları yapılmıştır. Ortaöğretime bağlı 9 pansiyonumuz öğrencilerimizin hizmetindedir. Toplam 47 taşıma merkezi okullarımızda 1136 öğrencimizin eğitime erişimi sağlanacaktır. Yine devletimizin imkanları sayesinde 410 bin ders kitabı ücretsiz olarak öğrencilerimizle buluşturarak velilerimizin üzerinden bir yükü daha atmış oluyoruz. 

İlçemizde 4 derslikli Medar Şehit Ali Mercan İlköğretim okulumuz tamamlanmış olup öğrencilerimiz bu yıl eğitim öğretime yepyeni okullarında başlayacaklardır. 4 Derslikli Dereköy İlköğretim Okulu yapımı devam ediyor, TOBB tarafından Ticaret Odası ilkokulu bahçesinde 8 derslikli Ticaret Odası Anaokulu yapımı devam ediyor, yine Atatürk Mahallesi’nde değerli Hayırseverimiz Sayın Doğan Dereköy tarafından yaptırılacak olan 16 derslikli ilkokulumuz ve yanında yer alacak anaokulumuz projesi tamamlandı ve en kısa sürede yapımına başlanarak önümüzdeki eğitim öğretim yılına yetiştirilmeye çalışılacaktır. Akhisar Anadolu Lisesi’nin TOKİ tarafından ihale süreci tamamlandı ve okulumuzun yapımına en kısa sürede başlanılacaktır. Kayhan Ergün MTAL nin yapım onayları alındı, statik projelerinin yapım aşamasında olduğu müjdesini vermek istiyorum. Gazi Ortaokulu güçlendirme çalışmaları 1 yıldır devam ediyor, bu yılsonunda bitirilmesi hedefleniyor. Depreme dayanıksız okullarımızda güçlendirme veya yıkıp, tekrar yenisinin yapılıp yeniden eğitim öğretime açma konusunda kararlılığımız devam ediyor. Öğrencilerimizin can güvenliğini önemsiyor ve hiçbir öğrencimizi tehlikeye atmak istemiyoruz. Devletimiz ve Milli Eğitim Bakanlığımızın destekleri ile gerekli yatırımları almak için var gücümüzle çalışıyoruz. Tüm paydaşlarımıza, idareci, öğretmen, veli ve öğrencilerimize bize bu süreçte destek oldukları için teşekkürlerimizi sunuyoruz. 

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf TEKİN’in talimatları ile Türkiye Yüzyılı perspektifinden ülkemizin gelecek vizyonu doğrultusunda bu yıl okullarımızda kültür ve tarihi mekan gezileri, obezite ve dijital bağımlılığa karşı tedbirlerimiz, bilim, kültür, sanat, spor alanlarına ve sosyal sorumluluk programları, okulumda sağlıklı besleniyorum programı çalışmaları, veli ziyaretlerinin randevu ile gerçekleştirilmesi, bilişim teknolojilerinin öğretim programlarında etkin kullanılması, okul kıyafetlerinde velilerimize külfet olmaması için değişikliğe gidilmemesi, okulum temiz çalışmalarının yıl boyu devam etmesi yönündeki çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdürüyoruz, sürdürmeye de devam edeceğiz. 

“Hayali olmayanın istikbali olamaz” diyerek bizlere ilham olan, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılı olan "Türkiye Yüzyılı"nda bu hizmetleri yaparken öğrencilerimizin daha iyi ortamda eğitim öğretim görmesi için emir ve talimatları ile bize destek olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a,Milli Eğitim Bakanımız Yusuf TEKİN’e,İl Milli Eğitim Müdürümüze,Sayın Kaymakamımıza, öğrencilerimiz adına şükranlarımı arz ediyorum. Aynı zamanda yardımlarını esirgemeyen daima yanımızda olan muhtarlarımıza,öğretmen,öğrenci ve velilerimize, sivil toplum örgütlerimize tüm kurum, kuruluş, hayırseverlerimize teşekkürü borç biliyorum. 

-Dünyanın en zengin aklını gördüm

Sermayesin sordum dedi ki okul,

Yüce gönüllü Halk ozanımız Aşık Veysel okulların önemini ne de güzel dile getirmiştir.

Okulumuzun adını taşıyan Şehit Ahmet TEZCAN olmak üzere vatan uğruna canlarını feda etmiş tüm şehitlerimizi, şehit öğretmenlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

 Yeni eğitim öğretim yılımızın tüm öğretmenlerimizin, öğrencilerimizin ve velilerimizin heyecanına, sevincine yürekten katılıyor, Akhisar’ımız, Manisa’mız, ülkemiz için başarı dolu ve hayırlı bir yıl olmasını diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

Program Şehit Ahmet Tezcan İlkokulu 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin şiir okuması ile devam etti.

4. sınıf öğrencisi Lidya Yılmaz “Başöğretmen Atatürk”, 4. sınıf öğrencisi Hilal İşler “Burası Okul Ey Çocuk”, 3. sınıf öğrencisi Berat Çolak “Eylül Ayı Geldiğinde”, 3. sınıf öğrencisi İbrahim Çınar Tokdemir “Okulumuz” adlı şiiri okudular.

Ardından Akhisar Gençlik Merkezi Halk Oyunları Ekibinin gösterisi sergilendi.

2023-2024 İlköğretim Haftası Kutlama Programı Şehit Ahmet Tezcan İlkokulu 4. sınıf öğrencilerinin 1. sınıf öğrencilerine “Okulumuza hoş geldiniz” çiçeklerini takdim etmesiyle son buldu.


Haber Kaynak : haber merkezi


İL GENELİNDE OKUL PANSİYONLARINDA DENETİMLER GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

AKHİSAR KENDİN YAP ATÖLYESİ UNUTULMAZ BİR KİTAP OKUMA ETKİNLİĞİ DÜZENLEDİ

AKHİSAR’A YENİ MESLEK LİSESİ KAZANDIRILIYOR

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ'NDEN BİRLEŞTİRİLMİŞ SINIFLI OKULLARA ZİYARET

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ ERDEM YIRCALI ANAOKULUNU ZİYARET ETTİ

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI HUKUK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRÜ'NDEN AKHİSAR ZİYARETİ

YAPIMI VE GÜÇLENDİRME ÇALIŞMALARI DEVAM EDEN OKULLAR YERİNDE İNCELENDİ