KÜLTÜR SANAT

KÜLTÜR SANAT Haberleri

Adala Atatürk Evi Restorasyonu Tamamlandı

Adala Atatürk Evi Restorasyonu Tamamlandı

Manisa Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Türk kültür tarihi açısından önem taşıyan bir eser daha kente kazandırıldı.

Manisa Büyükşehir Belediyesi, Jeopark Belediyeler Birliği ve Salihli Belediyesi işbirliğinde Adala Mahallesi’nde başlatılan Atatürk Evi’nde restorasyon çalışmaları tamamlandı. Restorasyon çalışmalarını inceleyen Genel Sekreter Yardımcısı Ali Öztozlu, çalışmaların bitmesiyle ortaya mutluluk verici bir eser çıktığını söyledi.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Öztozlu, Kurtuluş Savaşının son dönemlerinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün silah arkadaşları ile birlikte Salihli ilçesi Adala Mahallesi’nde toplantı yaptıkları evde gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarını inceledi. İnceleme sırasında Öztozlu’ya Fen İşleri Dairesi Başkanı Uğur Topkaya, İtfaiye Dairesi Başkanı Gürhan İnal, Salihli Belediyesi Başkan Yardımcıları Serkan Sözer ve Metin Durmaz, Salihli Muhtarlık İşleri Müdürü Mustafa Gün, Adala Mahalle Muhtarı Ayhan Babacan da eşlik etti. Heyet, yüklenici firma yetkililerinden çalışmaların durumu hakkında bilgiler alırken, bundan sonraki çalışmaların işleyişi hakkında istişarelerde bulundu. 

Adala için Güzel Bir Proje Oldu

Adala Mahalle Muhtarı Ayhan Babacan, “Büyükşehir Belediyesi ve Salihli Belediyesi’nde emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Adala’mız için güzel bir proje oldu. Müze olarak halka açık olacak. Mahallemize gelip giden çoğalacak. Gelir kaynağı olacak. Adala’mız için güzel bir yatırım. Atamızın evinin restore edilmesi kültür bakımından çok güzel oldu” dedi. 

Tarihi Açıdan Çok Önemli 

Salihli Belediye Başkan Yardımcısı Serkan Sözer, “Tarihi açıdan çok çok önemli. 8 Eylül 1922 tarihinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en son yaptığı toplantı bu evde gerçekleşti. Bundan sonra Taarruz’u tamamlayıp, vatanımızı elimize almış olduk. Salihli Belediyesi tarafından restorasyonuna başlanmıştı. Daha sonrasında Jeopark Belediyeler Birliği işi devraldı. Devamında Büyükşehir’imizle beraber bu eser ortaya çıktı. Çok kıymetli tarihi bir değerimiz. Cengiz Başkanımıza, Zeki Başkanımıza ve Jeopark Belediyeler Birliğine teşekkür ederiz. Hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu. 

Topkaya, ‘Tarihe Saygı Projelerine Devam Ediyoruz’

Fen İşleri Dairesi Başkanı Uğur Topkaya, “Manisa Büyükşehir Belediyesi, Salihli Belediyesi, Jeopark Belediyeler Birliği işbirliğinde başlamış olduğumuz Salihli ilçemizdeki Adala Atatürk Evi Restorasyonunu artık tamamladık. Son rötuşlerimizi yaptık. En kısa zamanda da içerinin tefrişatını bitirerek, burayı vatandaşların ziyaretine açmayı planlıyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımız Cengiz Ergün önderliğinde biliyorsunuz Tarihe Saygı anlamında birçok projeyi hayata geçirdik, geçirmeye de devam ediyoruz. Buradaki çalışmalarımız tamamlandı, Salihli ilçemize hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Öztozlu, ‘Ortaya Çıkan Eser Mutluluk Veriyor’

Genel Sekreter Yardımcısı Ali Öztozlu, “Topluma mal olmuş bir yapının yeniden gün yüzüne çıkması, restore edilmesi, bundan sonraki süreçte de Salihli Belediyesi tarafından müze haline gelecek olması bizleri sevindiriyor. Bu yapının 1 sene önceki halini hatırlıyoruz. Ama şimdi çalışmalar bittikten sonra ortaya çıkan eseri görünce gerçekten mutlu olduk. Ben hepinize teşekkür ediyorum” diye konuştu. 


Haber Kaynak : haber merkezi


İLKNUR KULOĞLU, İLK IŞIK KİŞİSEL SERGİNİ AÇTI

MASKİ VE MİLLİ EĞİTİM İŞBİRLİĞİNDE ÖĞRENCİLER AKHİSAR AAT’Yİ GEZDİ

AKHİSAR KENDİN YAP ATÖLYESİ YARIYILDA YOĞUN ÇALIŞTI

ROBOTİK KODLAMA ÖĞRENDİLER

AKHİSAR’DAN DAĞILACAK

AKHİSAR'DA EDEBİYAT RÜZGARI: YAZARLAR İMZA GÜNÜNDE BULUŞTU

AKHİSAR'DA “ESARETTEN ÖZGÜRLÜĞE” TİYATRO OYUNU BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI