Tarım ve hayvancılık

Tarım ve hayvancılık Haberleri

Akhisar’da bağları ve bademleri don vurdu

Akhisar’da bağları ve bademleri don vurdu

Balkanlar üzerinden gelen soğuk hava şartlarının etkisiyle oluşan zirai don İlçemizdeki tarım ürünlerinde zarara neden oldu.

Hava sıcaklıklarının 8-12 derece azalarak mevsim normallerinin altına inmesi ile birlikte, Bölgemizde 29 Mart Çarşamba ve 30 Mart Perşembe geceleri başlayan ve ertesi günlerin sabah saatlerine kadar etkili olan zirai don olayı, gözleri uyanmış haldeki çekirdeksiz üzüm bağlarına ve meyve ağaçlarına zarar verdi.

Akhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Kılıç, beraberindeki teknik personel ile birlikte tarım alanlarındaki zararın boyutlarına dair incelemeler yaptı. Oluşturulan teknik ekiplerin ise zirai don afetinden zarar gören tarım arazilerinde hasar tespit çalışmalarına devam ettikleri belirtiliyor.

Zirai dondan zarar gören çiftçilerden tarım sigortası (TARSİM) yaptırmış olanlar, ilgili sigorta acentesine yönlendirilirken, sigorta yaptırmamış olan çiftçiler ise “Borç Erteleme Uygulama Talimatı” kapsamında, Akhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne dilekçe vererek borç erteleme talebinde bulunabilecekleri hatırlatıldı.

Tarım alanlarında yaşanan zirai don gibi tabii afetlere karşı tedbir almanın mümkün olduğunu ve bu maksatla Meteoroloji Müdürlüğü’nden gelen bültenlere istinaden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tedbirli olunması yönünde kurumsal sosyal medya hesapları aracılığıyla 27 Mart Pazartesi gününden itibaren duyurular yapıldığını ifade eden Ahmet Kılıç; “Buna ilaveten, İlçe Tarım Müdürlüğü olarak 29 Mart Çarşamba günü sistemimizde kayıtlı bütün üreticilerimize zirai dona olayına karşı tedbir almaları hususunda ayrıca SMS ile bilgilendirme yaptık. Perşembe günü sabah saatlerinden itibaren teknik ekiplerimiz sahaya çıkarak hasar tespit çalışmalarına başladılar. Çiftçilerimizin yaralarını sarmak adına vazifemiz olan çalışmaları gerçekleştirdik. Yeri gelmişken, çiftçilerimize Tarım Sigortası yaptırmalarını bir defa daha hatırlatır ve bu önemli konuyu ihmal etmemelerini tavsiye ederiz. Zirai dondan etkilenen ve arazileri zarar gören tüm üreticilerimize geçmiş olsun.” dedi.


Haber Kaynak : haber merkezi


İL MÜDÜRÜ ÖZTÜRK; “GELİŞEN TEKNOLOJİNİN TÜM İMKÂNLARI İLE SAHADAYIZ”

ÇİFTÇİLER DOMATES GÜVESİNE DİKKAT

İLÇE TARIM TEKNİK EKİBİ SAHA ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR

BAĞLARDA OLUŞAN ZİRAİ DON ZARARI KONTROLLERİ DEVAM EDİYOR

İLÇE TARIM BUĞDAY KONTROLLERİNE DEVAM EDİYOR

İLÇE TARIM MÜDÜRLÜĞÜ SAHA ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR

KIRSAL KALKINMA YATIRIM DESTEĞİNE BAŞVURULAR DEVAM EDİYOR