ERDEM, 2023-2024 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI

ERDEM, 2023-2024 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleri ve Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in katılımı ile Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşen “2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Törenine” İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleri ve Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in katılımı ile Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşen “2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Törenine” İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Erdem’de katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, bu seneki programı tüm il ve ilçe müdürlerinin yanı sıra öğretmen ve öğrencilerin de aralarında yer aldığı geniş bir katılımla yaptıklarını söyledi.

Yeni eğitim öğretim yılının tüm eğitim öğretim camiasına hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, "Üç aylık yaz tatilinin ardından pazartesi günü öğrencilerimiz okulları ve öğretmenleriyle buluştu. Minik kalpleri okula başlamanın heyecanıyla kıpır kıpır atan yavrularımızın hepsinin tek tek gözlerinden öpüyorum. Kendi evlatlarından ayrı tutmadıkları kıymetli öğrencileriyle kucaklaşan tüm öğretmenlerimize de buradan selam gönderiyorum. Sizlerin şahsında ülkenin 81 vilayetinde ilçelerden köylere kadar, 780 bin kilometrekare vatan toprağının her karışında aşkla çalışan eğitim ordumuzun her bir neferine ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum." dedi.

Aydınlık yarınların teminatı gençleri yetiştirmek için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan kıymetli öğretmenlerin hakkının ödenemeyeceğini vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Mesleğini tutkuyla icra eden idealist bir öğretmenin milletimize yaptığı hizmetleri anlatmaya kelimeler kifayet etmez. Rabb'im tüm öğretmenlerimizden razı olsun diyorum. Üzerimde hakkı ve emeği olan saygıdeğer öğretmenlerimi, burada bir kez daha saygıyla anıyor, vefat edenlere Allah'tan rahmet niyaz ediyorum. Yine bu vesileyle Necmettin Yılmaz ve Aybüke Yalçın gibi görevi başında şehit edilen eğitim camiamızın tüm şehitlerini de rahmetle yâd ediyorum. Aynı şekilde 6 Şubat depremlerinde yıkıntıların altında kalarak aramızdan ayrılan öğretmen ve öğrencilerimize Mevla'dan rahmet diliyorum. Türkiye'nin müreffeh yarınları için mücadele ederken bizden koparılan öğretmenlerimizin hiçbirini unutmadık, unutmayacağız. Uğrunda canlarını feda ettikleri değerleri yaşatmaya, yüceltmeye devam edeceğiz."

"Bakınız, 2002 yılında göreve geldiğimizde derslik sayımız 343 bindi. Bugün bu sayı iki kata yakın artışla 620 bine çıktı. 21 sene önce yaklaşık 500 bin öğretmenimiz varken şimdi 1 milyon 200 bin öğretmenimiz var. Hâlihazırda görev yapan öğretmenlerin yüzde 80'ini biz atadık. Rekor sayıdaki atamalar yanında Öğretmenlik Meslek Kanunu'nu hayata geçirerek öğretmenlerimize ilave mali ve ekonomik haklar tanıdık. Şimdi Bakanlığımıza bağlı olarak resmî eğitim kurumlarında ek ders ücreti karşılığında görev yapanlar ve usta öğreticilerimizle ilgili bir adım atıyoruz. Bu kardeşlerimizin saatlik ek ders ücretlerinde yaklaşık yüzde 25 oranında ilave bir artışa gidiyoruz. Millî Eğitim burslusu lisansüstü öğrencilerimizin burslarını da okudukları ülkenin şartlarına göre değişen oranlarda yükseltiyoruz. Burslarda, döviz bazında ortalama yüzde 26-27 civarında bir zam yapmış oluyoruz. Her iki müjdemizin de hayırlı olmasını diliyorum."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin ekonomisi güçlendikçe 85 milyonun her bir ferdinin, dijital kütüphaneler ve laboratuvarlarla donatarak altyapı problemlerini önemli ölçüde çözdüklerini anlattı. Okullardaki 560 bin etkileşimli tahta sayısını 2023 yılı sonuna kadar 620 bine ulaştıracaklarını belirtti.

"Hayatın dinamizmi içinde yeni ihtiyaçların ortaya çıkması gayet doğal"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ders kitaplarının ücretsiz dağıtılarak hem velilerin büyük bir yükten hem de öğrencileri kırtasiye kırtasiye dolaşmaktan kurtardıklarını söyledi. Okul öncesi eğitimi, daha önce hiç olmadığı kadar yaygınlaştırdıklarını ifade eden Erdoğan; bunun gibi pek çok yeniliği, reformu, atılımı, düzenlemeyi, eğitim alanında Türkiye'ye kazandırdıklarını vurguladı.

Konuşmasında törenin bir vuslat anı olduğunu ifade eden Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ise sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu vuslat anı, maarif camiamızın irfan ordusu için yalnızca sıradan ya da rutin bir takvim yılının başlangıcını ifade etmemektedir. Aynı zamanda varlığınızda ve önderliğinizde tecessüm ettiğine inandığımız Türkiye Yüzyılı idealini sembolize eden tarihsel bir döneme de karşılık gelmektedir. Cumhuriyetimizin ikinci asrına tekabül eden bu dönem, daha adil ve daha özgür bir dünyanın inşası için talipli olduğumuz büyük medeniyet vizyonumuzun her yönüyle ve tüm hedefleriyle birlikte somutlaşacağı yeni bir ufkun da şafağını temsil etmektedir."

Eğitim olgusunun toplumların gelişmesinde yadsınamaz bir önemi olduğunu ve Türkiye Yüzyılı'nı muştulayan kutlu şafağın en önemli ayağını oluşturduğunu belirten Bakan Tekin, Türkiye'nin son yirmi yıllık dönemde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde eğitimde de önemli atılımlar gerçekleştirdiğini, büyük başarılara imza attığını söyledi.

Bakan Tekin, 2023-2024 eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını dileyerek destekleri için Cumhurbaşkanı Erdoğan'a şükranlarını sunduğunu ifade etti.


Haber Kaynak : haber merkezi


İL GENELİNDE OKUL PANSİYONLARINDA DENETİMLER GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

AKHİSAR KENDİN YAP ATÖLYESİ UNUTULMAZ BİR KİTAP OKUMA ETKİNLİĞİ DÜZENLEDİ

AKHİSAR’A YENİ MESLEK LİSESİ KAZANDIRILIYOR

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ'NDEN BİRLEŞTİRİLMİŞ SINIFLI OKULLARA ZİYARET

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ ERDEM YIRCALI ANAOKULUNU ZİYARET ETTİ

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI HUKUK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRÜ'NDEN AKHİSAR ZİYARETİ

YAPIMI VE GÜÇLENDİRME ÇALIŞMALARI DEVAM EDEN OKULLAR YERİNDE İNCELENDİ