GÜNDEM

GÜNDEM Haberleri

ZAFERİN 101.YILI COŞKUSU

ZAFERİN 101.YILI COŞKUSU

30 Ağustos Zafer Bayramı Coşku İle Kutlandı

Akhisar’da 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları Milli Egemenlik Meydanında bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla yapıldı.  
Tören sunuculuğunu TOKİ Zeytinkent İlkokulu İngilizce öğretmeni Ayşegül Aras, tören yöneticiliğini Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni Özgür Morbel, Hilaliye Şahin Yılmaz İHL Müzik Öğretmeni Deniz Arıç'ın yönetimiyle Belediye bandosu eşliğinde İstiklal marşı okunarak Türk bayrağı göndere çekildi.
Ata’ya Saygı
Saat 09.00’da başlayan törende Akhisar Kaymakamı Murat Kütük, Akhisar Hava Meydan ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Albay Hüseyin Borazan, Belediye Başkanı Besim Dutlulu sırasıyla kurumlarının çelenklerini koyarak Ata’ya saygıda bulundular. 
“101’inci Yıl Dönümünü Kutlamanın Haklı Gururunu Yaşıyoruz”
30 Ağustos Zafer Bayramı ile ilgili günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı Hava İkmal Üsteğmen Mesut Kılıç yaptı. Kılıç; “Bugün burada Türk Silahlı Kuvvetlerin ebedi başkomutanı ve büyük devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının halkında aldığı güven ve milli irade ile Türk tarihine altın harflerle yazmış olduğu 30 Ağustos zafer bayramının 101’inci yıl dönümünü kutlamanın haklı gururunu yaşıyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, büyük zaferden hemen sonra Türk halkına şu mesajı iletmiştir. “Büyük ve asil Türk milleti! Batı cephesinde 26 Ağustos’tan beri başlayan taarruz harekâtımız Afyonkarahisar-Altıntaş-Dumlupınar arasında büyük bir meydan muharebesi halinde 5 gün 5 gece devam etti. Türk orduların kahramanlığı ve Allah’ın yardımıyla zafer gerçekleşti. Zalim ve mağrur düşman ordusunun temel varlığı, akıllara dehşet verecek bir kesinlikle yok edildi. En büyük komutanından en genç erine kadar ordularımıza hakim olan fikir, milletin gösterdiği vazife uğrunda şehit olmaktır. Bunu muharebe meydanlarında yakından görerek Türk milletimize haber veriyoruz. Milletimizin geleceği emindir, zaferi ordularımızın kazanması kesindir.”
“Tarihinde Destanlar Yazan Bu Millet…”
Değerli Konuklar; Zaferi milletine müjdeleyen ve kurtuluş savaşının hemen ardından Türkiye Cumhuriyetini kuran büyük komutan, zaferin ikinci yılı 30 Ağustos 1924 tarihinde Türk milletine yine şöyle seslenmiştir. 30 Ağustos Zaferi, Türk tarihinin en önemli dönüm noktasıdır. Ulusal tarihimiz çok büyük, çok parlak zaferlerle doludur ama Türk ulusunun burada kazandığı zafer kadar kesin sonuçlu yalnız bizim tarihimize değil dünya tarihine yeni bir adım vermekte kesin etkili bir meydan savaşı hatırlamıyorum. Besbellidir ki, yeni Türk devletinin, genç Türkiye Cumhuriyetinin temeli burada sağlamlaştırıldı. Yüce Türk Milletine onun evlatları, devletimizin ve cumhuriyetimizin sonsuza dek koruyucularıdır.” Büyük önderin vurguladığı gibi bu zafer, askeri, siyasi ve hukuki sonuçları ile Türkiye Cumhuriyeti’nin sonsuza dek yaşayacağının dünyaya ilanı olmuştur. Bölgedeki her karış toprak, daha üstün silah ve teçhizatla donatılmış işgal orduları taarruzlarının, kahraman Mehmetçiğin süngüsü karşısında eriyişine, geçilemez denilen tahkimatın iki gün içinde yarılışına, mağruru düşmanın harbe devam azim ve iradesinin yok edilişine şahitlik etmiştir. 30 Ağustos Zaferi, Türk Milletinin hedeflerine ulaşmadaki azim ve kararlılığının şartlar ne kadar güç olursa olsun zorlukların üstesinden gelebilme kabiliyetinin en güzel örneğidir. Tarihinde destanlar yazan bu millet, şu anda da varlığını ve cumhuriyetini tehdit eden ve edecek her türlü iç ve dış hain gerişim ve tehditlerine karşı mücadele azim ve inancından hiçbir şey kaybetmemiştir. Bu topraklarda, yüce Türk milleti, milli irade ve bizler var olduğumuz sürece, ay yıldızlı al bayrağımız daima ve özgürce dalgalanacaktır. Yüce Türk milletinin her ferdine düşen görev; her karışı kahraman vatan evlatlarının kanıyla sulanmış, büyük bedeller ödenerek elde edilen bu vatanı korumak ve Türkiye Cumhuriyetini sonsuza kadar yaşatmaktır. Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyetimizin kurucusu ve büyük devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, milleti ve özgürlüğü adına seve seve canlarını feda eden aziz şehitlerimize ve artık hayatta olmayan kahraman gazilerimize, Türk Milleti ve Türk Silahlı Kuvvetleri adına saygıyla eğiliyor, Allah’tan rahmet diliyorum ruhları şad olsun” dedi.
Halk Oyunları Ekibi Mest Etti
Tören Zeytinliova Anadolu Lisesi Öğrencisi Mustafa Efe Arısoy’un 30 Ağustos şiirini okumasıyla devam etti. Akabinde Halk Oyunları Eğitmeni Samet Göğen’in öğrencilerinden oluşan Akhisar Gençlik Merkezi Halk Oyunları ekibinin gösterisiyle tören sona erdi. 
Törenden sonra CHP İlçe başkanı Hayriye Hacet, Belediye başkanı Besim Dutlulu, CHP Kadın Kolları başkanı Fatma Celebçi, Gençlik Kolları Başkanı Serkan Kurban, Yönetim kurulu üyeleri ve parti üyeleri, Atatürkçü Düşünce Derneği Akhisar Şube başkanı Av. Günhan Bakırlıoğlu ve yönetim kurulu üyeleri, Akhisar Kadın Derneği, Atatürk anıtına çelenk koydular.
Tebrikleri Kabul Ettiler
Akhisar Milli Egemenlik Meydanında düzenlenen ilk törenin ardından ikinci tören 09.45-10.15 saatleri arasında Akhisar Kaymakamlık makamında Kaymakam Murat Kütük, Akhisar Hava Meydan ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Albay Hüseyin Borazan, Belediye Başkanı Besim Dutlulu, Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı Sebahattin Erkaya ile protokol sırasına göre tebrikleri kabul etmesiyle sona erdi.

 


Haber Kaynak : Şerife Kandemir


GÜVENLİK VE ASAYİŞ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

MANİSA HUZUR GÜVEN UYGULAMASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN İŞÇİ SERVİSİ DENETİMİ

AK PARTİ’DEN CUMA PAZARI ZİYARETİ

CHP AKHİSAR İLÇE TEŞKİLATINDAN EĞİTİM MARATONU BASIN AÇIKLAMASI

AKHİSAR İTFAİYE AMİRLİĞİ AÇILDI

BAŞKAN ZEYREK AKHİSARLI MUHTARLAR İLE BİR ARAYA GELDİ